1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои се најголемите мани на денешните мажи?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 24 март 2019.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.487
    Пол:
    Женски
    Братучетка ми некои работи сама ги местела во станот(тогаш маж ѝ не бил дома,ама и онака можела сама),некои со помош на маж ѝ.
    Разумно си се договориле.
     
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Абе може и мажот не може, па ќе треба да викнат некој?
    Нели тоа е поентата, ако можеш супер, ако не можеш побарај помош. А ајфа мажјациве ќе се искичмат и 10 дена нема да можат од кревет да станат, ама срамота, тие нешто да не можат да дигнат. Што ќе каже народ, толкав маж да не може еден кауч да помести? И така...
     
    На Alisa22, Someonespecial, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.487
    Пол:
    Женски
    За дигање ствари скоро секогаш треба помош од повеќе лица,ама пеглањето алишта не е комплицирана работа.
     
    На Someonespecial, Tan4ence и Nausicaa им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    За пеглањето знаеш дека не е комплицирана работа а кажи ми ти мене дали знаеш некоја мана од денешниве мажјаци, тоа ми е побитно?????
     
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.487
    Пол:
    Женски
    Секогаш имало и ќе има мажи кои не ги ценат жените.Не им текнува сами да си испеглаат или зачистат кога жените се уморни.Насилни се,мислат дека ќотекот е решение за се.На женско гледаат како на предмет.
    Сексот им е побитен од права љубов.
    Имало и ќе има жени кои се такви,така што не треба да се прави полова дискриминација.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.694
    Допаѓања:
    15.056
    Пол:
    Машки
    Ај напрајте една тема (мене срам ми е) за мааните на денешните жени или веќе има?
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Чистење и пеглање не може баш баш да се споредуваат со кревање тежок товар земајќи предвид дека второво се базира на биолошка карактеристика.
    А кој може сам да крене, океј, нека крева.
    За првите веќе е друг муабет и да, поделбата за нив е сексизам.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    "Женче" не е навредлив збор, но ако ти е кажан од сопругот, а не од форумски лик или познаник/пријател.
     
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.487
    Пол:
    Женски
    Различни луѓе,различни гледишта.За мене женче и жениште се навредливи зборови,а како што можеш да прочиташ и на други членки не им се допаѓа контекстот во кој се употребени.
     
    На Purelove92, Ма.нев и Stark им се допаѓа ова.
  10. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.694
    Допаѓања:
    15.056
    Пол:
    Машки
    Друга маана кај мажите што можам да ја издвојам освен што реков егоцентричноста, е исто така откако ќе стапат во брак или нешто слично, секогаш мажот носи се дома и се е на негово име. Никогаш не зема во обзир нејзината плата и еве да речеме ако ги извршува повеќе обврските дома. Тоа го гледаат како да мора да го прави тоа жената. Значи се е во сопственост негова, а жената е како во хотел тука или да речам под кирија, пошто нели кога сака може да ја избрка пошто е негово. :D (настрана судски што може да добие, само кажувам перспектива на мажи какви постојат и мислам дека е маана)
     
    На Gosh, Kate Rina 93 и nextredstyle им се допаѓа ова.
  11. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Точно е дека на латински зборот "familia" значи домашни слуги, но нема никаква поврзаност со тоа дека жената била роб во куќата. Како што најдов "familia" ретко се употребувало со значење на семејство (родители и деца), зборот "domus" се користи за тоа. Така да, familia се однесувало на слугите , a жената имала надмоќ над нив и не била еднаква со слугите и робовите.
     
    На eliesaab, Purplelilac, Animali и 2 други им се допаѓа ова.
  12. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Какви мисли имаш таков и си Поздрав, ако употребуваш метафора на женче за нешто како слабо, кршливо за машкиот род дека биле женчиња, тогаш ти си таква, а тие жените шо не ги сметат такви и шо не ги споредуват мажите како не на пример како жена си и слично сигурно не се такви.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Хахаха еднаш годишно ли?
     
    На Purplelilac и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  14. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Не е ни еднаш годишно, отприлика еднаш во 10 години е, а и никој не ги тегне сам, или викаат другари, или си плаќаат достава до врата коа ги купуваат, ама затоа имаат алиби да ги дигнат сите четири во вис додека жена им чисти, пере, пегла и готви по дома.
     
    На Gosh, Miss666, hellocity и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.998
    Допаѓања:
    11.119
    Ние жените немаме проблем да почестиме, но ако тоа е нон стоп жената да чести, не е во ред. Фала богу, сите женски со кои сум пријателка работат, не се во турско, работат и имаат за пијачки, излегување и слично. Проблем е што конкретно во примерот што другарка мораше да го откачи дечкото, оти никогаш не покажа внимание, не сакаше да работи, пребираше работа, а во меѓувреме и беше на грб. Сфати дека типот е незрел, несериозен, себичен, се искара и раскина.

    Друг случај, пет години дечкото ја третира девојката како сексуален објект, „дојди да се видиме“, само кога тој сака. Таа без работа, бара пари од дома, за да оди да се видат. Честење, купување подарок за Свети Валентин колку цела една плата, а плата не земала 1 година, а тој неа ништо. Таков маж е маж? Тоа е рамноправност?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не хигиенски