1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои се најголемите мани на денешните мажи?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 24 март 2019.

  1. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Океј, вреѓајте си вие мажи ама не кукајте кога машки член ќе дојде и истото ќе го рече за вас.
    Сексистички стана форумов веќе од страна на одредени членКи.
     
    На Peperutce1115, Oxymoron, ane.bella и 4 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Освен тебе и другаркати никој не дојде да вреѓа...а овде се кажуваат мани а не паѓаат навреди..и те молам и ти не доаѓај.
     
    На gjoker4e, Abeja, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.070
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Од мани би издвоила кога на маж му мириса здив, алишта (односно не одржува лична хигена), кога не знае да врзе една проста реченица, а најмногу ме нервира кога употребува изреки и финти од времето на дедо Ное за да те заведе, а се толку очигледни и глупи што во моментот не знаеш како да реагираш - дали да се направиш дека прв пат ја слушаш и да се насмееш или да си брцнеш со вилушка во око :)
     
    На calliope, Tanjamm, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Добро, ама после ти и уште неколку не ни викајте на нас дека сме незрели и деца...
    Ви се гледа зрелоста вас многу добро.
     
  5. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.734
    Допаѓања:
    15.220
    Пол:
    Машки
    Ајде искажете ги фрустрациите преку генерализирање, таман е темава.
     
    На Peperutce1115 и Tan4ence им се допаѓа ова.
  6. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    И да паѓаат условно кажано навреди голема работа. Дали сте нормални со тоа дека сериозно го сфаќате виртуелниот свет? :)
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Ич не е површна дискусијата на темата.
    Оваа тема штом почна се откри една многу голема поента. Во другата тема рече некој машките се криви за тоа какви се жените? Тука веднаш вината се префрли на жените, па почнаа правдањата од стилот "ама не се сите мажи такви". На само 3 страни оваа тема многу убаво ги долови сите проблеми кои ги носи денешната генерација на мажи. Друго што никој не го спомна изгледот на мажите, а во другата главна тема беше изгледот на жената
    "Површна и генерализирачна" може да е само кога нема да постои токсичната машкост како проблем. Ни едно машко не го изанализиравме површно, а сите почнаа да се бранат одма. Женско кога го нападнат на форумот сите ќутат.
     
    На gjoker4e, baba Rada и Alisa22 им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Ти не знаеш дефиниција за сексисам. Кога научиш може да зборуваме :)
     
    На Abeja, baba Rada, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Мажите немаат мани:!: очекувањата ни се различни и им наоѓаме мани, и тие се индивидуи како и жените;)
     
    На BoneMachine, Peperutce1115, Stark и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Добро, нека не знам. Не вреди ни да се објаснувам.
    Да го решиме тогаш светскиот проблем - маните на мажите.
    Ез ај сед, вреѓајте мажи, рипајте им на секој збор, омаловажувајте ги во теми за должината на машкоста зошто и тоа го имам видено таму.
    Ако некој маж рече дека денешните жени се лесни, не се вреѓајте, може стварно сретнал такви, според него:)
    Кажете ги барем тогаш и сите проблеми кои ги носи денешната генерација на жени, ама искрено.
     
    Последна измена: 24 март 2019
    На candy.cane и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.393
    Моја најголема мана моментално е тоа што заборавам да ја затворам фиоката откако ќе си земам тоа што ми треба.
     
    На Herrera, calliope, Oxymoron и 7 други им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Носат многу проблеми, а најголем е тој што си ги бранат мажињата, а забораваат дека жените имаат уште многу многу борба пред да бидат еднакви.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Површна и генерализирачка ми е ради авторот, стилот и тоа како почна муабетот, ете и се вергла дека зафрканција е темата, не требало ништо сериозно да се сфаќа тука итн. Плус и има доста теми во кои се зборува ова, оваа ми се гледа ко за чиста негатива и мрчење.
    А и ова „денешните“ во секое критикување ми е банално веќе... па барем токсична машкост во претходните генерации со војски и глупости, како што се спомна, дефинитивно била многу полоша.
    Не знам Енџи, сепак според мене и „мажите се мрзливи, искористуваат за секс, вакви такви“ е лошо како и „жените се к*рви“. И феминизмот треба да се огради од првото...
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Е кои се? :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Абе ти ли :)
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ама стварно се. Генерализација е, и одлика на радикален феминизам, но реалноста е таа.
    Не се сите од прв до последен, ама повеќето апсолутно се такви Специ. Патријахални, користољубиви од сексуален аспект, без емотивна зрелост, одговорност, емпатија и разбирање. Стварно не зборувам на памет, и не велам дека не постојат исклучоци - зошто апсолутно постојат. Ама огромен број момци се како погоре опишаните. Што никако не значи дека жените се идеални, ама со оглед на тоа дека е ова машки свет - не е на одмет некогаш и ригидно да бидат искритикувани ако има потреба. Баланс.
     
    На Alisa22, Nausicaa, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Значи не гледаш на темата туку на личноста. Еве на мене рада ми е игнорирана па не го ни прочитав првото мислење. Одма гледам на темата со други очи
    За минатите да зборуваме? Или за идните кои не ги знаеме? Нормално дека ќе се зборува за денешните, тие се оние на кои што треба да влијаеме.
    Токсичната машкост не е надмината, оди до тој степен што се труди системтски да го избрише потоењето на жената. Може само да се лажеме дека нашата работа е завршена и може да живееме во едно хармонично општество без сексизам. Патем, сексизмот како и расизмот се однесува како омраза кон потчинетата категорија. Како што не постои расизам кон белци, како највисока општествена категорија во однос на раса, не постои ни сексизам кон мажи, како одговор на Танче.
    За тоа треба и мажите да се борат, како што се борат жените за "жените се курви". А кое машко обрани дека ова е стереотип, или се потруди да смени нешто поради тоа? пак рекоа "абе точно, ама јас не сум таков". Значи немаат намера да сменат ништо во машкото воспитување. И тоа е за осуда, тоа е нешто против што би требало да се бори феминизмот, а не да седи и ќути додека секој си прави што сака. Според твоето кажување, за тебе феминизмот е дефиниција за индеферентност и безгласие. Седи, ќути, не кажувај ништо за никому и најголем феминист на светот си.
    Ако утре те исфирка едно машко на улица, а до него стојат уште двајца, ќе му кажат ли тие двајца дека не е во ред тоа, или во најдобар случај немо ќе премолчат?
    Ќутење не е феминизам, ќутење е мизогинија.
     
    На Alisa22, Nausicaa, baba Rada и 4 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    А дечко ти? :drunk:

    Не знам шо им фали... на младите бар не знам..
    На возрасните, што и да им фали, касно е за да се поправи...
     
    На gjoker4e и BoneMachine им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Не е македонец он. Одор за македонските мажи збореше, и јас исто :D
     
    На Harper, Nigredo Odor и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ме збуна :D
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.