1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои се подобри готвачи жените или мажите?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rossonerka, 9 ноември 2012.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Кој e подобар готвач според вас? Мажите или пак жените?

  [​IMG]


  Секако важи она непишано правило дека секоја жена треба да е добра домаќинка, а со тоа и готвачка.
  Па и во нашево традиционално општество од секоја жена се бара да е снаодлива и во кујната.
  Преку јадењето доаѓа љубовта нели :lol: Па мажите очекуваат зготвено јадење секој ден.
  Но дали тоа ги прави жените подобри готвачи од мажите?

  Од жените се бара и е сосема нормално да умеат да готват, а тоа не се бара од мажите.
  Дури доброто снаоѓање на мажите во кујната се смета за чудо и се воодушевуваме на тоа.
  Некако зготвеното машко јадење е посебно вкусно :)

  Притоа најдобрите светски готвачи се токму мажи.
  Најдов баш една статија на интернет за кои се најдобри мажи во светот. И прочитајте.
  Сите мажи :)
  Имаше листа и на најдобри 10 млади готвачи и од нив 8 беа мажи а 2 жени.
  И најпознатите телевизиски готвачи се мажи. Од Џејмс Оливер, Антони, Рудолф, Џовани итн.

  И според вас кои се подобри готвачи?
  И зошто? :)
   
 2. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.102
  Пол:
  Женски
  Како што кажа, кога жената готви тоа е очекувано, па никој не обрнува посебно внимание. Дури ни самата жена, затоа што е навикната.
  А кога мажите готват, тоа го прават со повеќе страст, љубов и желба да го погодат јадењето, барем од мое искуство. Токму затоа мислам дека најдобрите готвачи се мажи.
  Многу пати имам гледано готвачки емисии со натпреварувачки дух и тоа мужињата чиниш магија и pixie dust посипуваат :lol: .
   
 3. zarah

  zarah Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Генерално и според статистиките најдобрите и најпознати готвачи во светот се мажите. Сепак, се зависи од талентот и желбата за готвење. За жените готвењето е рутинска работа, обврска, зошто се принудени секојдневно да готват па преоѓа во механизам. Повеќе се сконцентрирани на тоа да го најадат семејството, да го зготват тој оброк на време и одат на веќе испробани јадења по рецепт. За мажите кујната е не толку посетувана територија зошто готват многу ретко и готват секако со повеќе љубов. Кај нив во повеќето случаи ништо не е по стандардниот рецепт, секогаш прават исклучоци, експериментираат и додаваат нешто ново. И нема шанси на крај да не излезе одлично јадење.
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Хммм...добро прашање. Па искрено незнам...важно е да е вкусно. :D
   
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Мислам дека се мажите.
   
 7. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Има добри готвачи и мажи и жени..но мислам дека мажите се за нијанса подобри...
   
 8. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  мислам дека и мажите и жените можат да бидат добри готвачи само ако сакаат :)
   
 9. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Жените :clap:
   
 10. TheKitty

  TheKitty Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Немам слушнато за маж што не знае да направи нешто сосема едноставно, но имам слушнато за жена која што не знае да држи тава.. |(

  Сепак тоа не ги прави мажите подобри готвачи.. ;)
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.263
  Допаѓања:
  33.495
  Пол:
  Женски
  Се знае - жените. :D А има и мажи кои што знаат добро да готват.
   
 12. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  13
  Жените се разбира :D
   
 13. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  12.603
  Пол:
  Женски
  Ретки се мажите кои знаат убаво да готват, но сепак подобро готват жените ! ;)
   
 14. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  662
  Допаѓања:
  5.231
  Вие, во чии домови по некогаш или редовно таткото готви, знаете чии јадења повеќе ги сакате. На татковците.

  Кога мажите готват, кујната е полна позитивна енергија. Кога жените готват, како што кажа една феминка, тоа е рутина. Затоа јадењата на куварите се повкусни. :angel:
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.512
  Пол:
  Женски
 16. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Мажите хаха :rofl:
   
 17. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  9.841
  Пол:
  Женски
 18. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.963
  Допаѓања:
  21.044
  А освен со позитивна енергија кујната е преплавена со еден куууууууууууууууууууууууп замачкани садови :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 19. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  Жените, но и некои мажи знаат добро да готват. :)
   
 20. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  104
  има и жени и мажи што готваат ама мислам дека жените се подобри хаха :P