1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои спортови се за жената?

Дискусија во 'Спорт' започната од m.a.r.e, 22 јануари 2010.

  1. mayacyrus

    mayacyrus Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас имав 47 килограми и се запишав на карате, тогаш ослабнав барем 5 килограми за 1 месец. Можеш да пробаш, и карартето е најлесен спорт плус тоа :talk: :*
     
  2. step

    step Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    najdobar rekreativen sport za zeni e arobikot.nadobro se oformuva teloto.
     
  3. thatsmysecret

    thatsmysecret Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    215
    Па имам тренирано пливање, па се префрлив на ватерполо, одбојка, тенис (одев 2 месеци и престанав) модерен балет и на крај завршив на бордање.
    И морам да признаам дека бордањето ми остави најголем впечаток! Јез да кога учев првата недела цели нозе ми беа со модрици, сега уживам. :l:
     
  4. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Обожавам спорт , тоа е мојот живот :) Мајка ми била ракометарка , татко ми фудбалер ..двајцата како поранешни репрезентативци постојано гледаат спорт по дома .Уште од мали нозе го засакав спортот и тренирам ракомет активно веќе со години .Но често знам да заиграм и тенис,фудбал , кошарка , пливање исто обожавам..нема спорт што не го сакам .Неможам да си го замислам денот без тренинг , или викенд без утакмица :) Не ги делам спортовите на женски и машки.
     
    На Anggie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Мој тип си карина :)
    Тренирав ракомет 8 години престанав пред околу 1 година затоа што се распадна клубот и престанавме со тренинзи :) Но не се откажувам од моите ролерки... Во денот наогам време да возам по 3 часа и онака немам работа или учам или сум на ролерките :)
    Инаку да се приклучам на прашањето ...
    Женски спортови според мене ракомет и кошарка ама и така и така :) ... Фудбал никако затоа што фудбалерките немаат никаква градба на телото, претежно се ниски, слави, доага до кривење на нозете кај колениците... Океј е ми се допаѓаат, баш се кул... ама за другите? Неможеш штикла да облечеш :) (Зборувам за прави фудбалерки), од ракометот можеш само да развиеш мускулатура и висина :D а таквите типки кај нас се малку чудни што за мене се океј и онака :D Мислам дека најдобар спорт за жените е трчањето колку да се има кондиција и да се држе ставата, ама добар е и фитнесот :)
     
  6. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    како малечка вежбав гимнастика редовно одев и на натпревари супер спорт за жени...потоа тренирав трчање и исто одев на напревари и има освоено прво место во мак :) а сеа иако нема мн време одам секој ден на фитнес и мн ми е добро кога сум така активан кога вежба нешто...а и фитесот е мн добар за обликување на телото :)
     
  7. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Јас мислам дека не треба да се делат спортовите на машки и на женски!
    Јас сакам многу одбојка, кошарка и гимнастика!....не сум некој тип што спортува, ама ќе почнам и со тоа! Најсила што можам да се обидам да направам е да научам да возам ролери! :rofl:
     
  8. funkygirl

    funkygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    408
    Карате тренирам уште од многу мала...ама резултат имаа..Имам добро оформено тело,мускулатура зајакната....Затоа што со каратето се зајакнува се....дефинитивно ти работи цело тело...И рацете за удар со рака,нозе....Исто така и психичката зајакнатост е на завидно ниво....Тренирам многуу многуу...И само да знаете КАРАТЕТО е нашто најнај за мене.....Ааа и секој спорт не е лош....Важно според мене е да се тренира
    Ете и една статија за тоа што во факти го кажувам : http://notformen.mk/zdravje-i-fitnes/sp ... arate.html П.С: Каратето не е баш лесен спорт....И треба да се свати сериозно.... Дисциплината и мирот во себе се најважни да успееш
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Па нема баш машки/женски спортови али стварно ми е глупо кога видам женско кечерка,да дига тегови..на се личи освен на женско :!: .А инаку мене ми се допагаат тенис,фудбал и ракомет .Ракомет и тренирав некое време али обожавам тенис што може да се заклучи по мојот ник. :)
    Поззз до сите ! :*
     
  10. funkygirl

    funkygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    408
    И мене ми е грозно да видам женско кечерка....Ама женско да дига тегови у нормала за линија и за да биде фит според мене е ок....Инакуу тенисот за мене е интересен спорт...И убаво што има некој како мене шо го разбира спортот.....
     
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Порано мразев спорт ич не вежбав на физичко додуше ни сеа не вежбам, а не ни играм кошарка и такви ствари пошо мрзам.ич не ми се допаѓаат спортови како кошарка, фудбал, ракомет, одбојка и слично.повеќе ми се свиѓаат карате, аикидо, кик-бокс а посебно бокс.заљубена сум во бокс :D ја не делам баш машки и женски спортови, само ми е глупо женско да игра фудбал, незнам зашо хах.ќе речете сеа а бокс не е глупо :) па океј има и женски бокс мислам, за сеа понекад идам кај вујко ми он веќе тренира бокс 4 месеци па ми покажува по нешто, он до сеа има тренирано карате, аикидо и сеа бокс и има онака нормално тело не со изразени посебно мускули ама добро му е оформено и баш се чудам као може да остане така физички активен а има 48 години блазе си му :D и бтв да не знае некој кај има низ ск негде клубови за бокс, женски бокс или мешано ако има? :^) фалаа :)
     
  12. Unknown69

    Unknown69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Спортови за жените се истите ко и за мажите, барем јас неможам да делам машка и женска работа. Се зависи од човекот што сака и кој спорт го исполнува. Сите заинтересирани за боречка вештина ви препорачувам да одвоите минутка да отидете на линков http://www.jkdmk.com/JKD/
     
  13. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    309
    Пол:
    Женски
    Според мене зенски спортови нема можеш што сакаш да си вежбаш ако тоа те влече.A еве некои каде што повеќе се за женски:одбојка,ракомет,тенис,пливање има и уште некој ама не ми текнува сега
     
  14. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Според мене, дефинитивно тоа е одбојка :) Супер се оформува телото, а и одбојкарките ми се најзгодни спортистки ;)
     
    На sweetheart10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweetheart10

    sweetheart10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    159
    Јас тренирам одбојка од своите 8 години..Значи тогаш бев мало буренце, ниско и дебелко :D ..Сега од редовниот тренинг можам да забележам значителни резултати..Се извишив. ослабев, телото ми се оформи..Мислам дека одбојката е најдобар спорт за правилен развој на една девојка :)
     
  16. funkygirl

    funkygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    408
    И јас бев ниска,не многу дебела,вежбам карате,и сега имам преубаво оформено тело,секако со редовен секојдневен тренинг и со мн. здрава исхрана.Секако секој спорт ако го сакаш и ако те влече можеш да го вежбаш...Така да,телото се оформува.
     
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Па телото се оформува во растење, а за правилен раст и развој ни треба спортот, спортување и вежбање.
    Според мене жената е способна за сите спортови, не би требало да се делат на машки и женски.
    Дури и хокеј играат, ама тој спорт никако не би и го препорачала на некоја девојка оти има голема веројатност да биде ваква во женска верзија
    [​IMG]
     
  18. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мислам дека ракометот не е за жена. Ми се одмилува кога ќе видам како плескаат на тоа паркетот како жаби! |( Би ја препорачала одбојката, тенисот и евентуално кошарката за пониските девојки :wasntme:
     
  19. eki4k2

    eki4k2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    41
    Јас се занимавам со кошарка :inlove: (ептен сум затрескана во вој спорт) а исто така тренирам и бокс :rofl: (многу е убаво да се тренира бокс за да си ја истрошиш енергијата и калориите аа и да ја извадиш цела нервоза ако си нервозна) мислам давам 100 за вие два спорта.И спортовите не ги делам на машки и женски.
     
  20. Isidora-Veles

    Isidora-Veles Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    124
    Тенис и одбојка :)