1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кои спортови се за жената?

Дискусија во 'Спорт' започната од m.a.r.e, 22 јануари 2010.

 1. mayacyrus

  mayacyrus Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас имав 47 килограми и се запишав на карате, тогаш ослабнав барем 5 килограми за 1 месец. Можеш да пробаш, и карартето е најлесен спорт плус тоа :talk: :*
   
 2. step

  step Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  najdobar rekreativen sport za zeni e arobikot.nadobro se oformuva teloto.
   
 3. thatsmysecret

  thatsmysecret Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  214
  Па имам тренирано пливање, па се префрлив на ватерполо, одбојка, тенис (одев 2 месеци и престанав) модерен балет и на крај завршив на бордање.
  И морам да признаам дека бордањето ми остави најголем впечаток! Јез да кога учев првата недела цели нозе ми беа со модрици, сега уживам. :l:
   
 4. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.542
  Обожавам спорт , тоа е мојот живот :) Мајка ми била ракометарка , татко ми фудбалер ..двајцата како поранешни репрезентативци постојано гледаат спорт по дома .Уште од мали нозе го засакав спортот и тренирам ракомет активно веќе со години .Но често знам да заиграм и тенис,фудбал , кошарка , пливање исто обожавам..нема спорт што не го сакам .Неможам да си го замислам денот без тренинг , или викенд без утакмица :) Не ги делам спортовите на женски и машки.
   
  На Anggie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
  Мој тип си карина :)
  Тренирав ракомет 8 години престанав пред околу 1 година затоа што се распадна клубот и престанавме со тренинзи :) Но не се откажувам од моите ролерки... Во денот наогам време да возам по 3 часа и онака немам работа или учам или сум на ролерките :)
  Инаку да се приклучам на прашањето ...
  Женски спортови според мене ракомет и кошарка ама и така и така :) ... Фудбал никако затоа што фудбалерките немаат никаква градба на телото, претежно се ниски, слави, доага до кривење на нозете кај колениците... Океј е ми се допаѓаат, баш се кул... ама за другите? Неможеш штикла да облечеш :) (Зборувам за прави фудбалерки), од ракометот можеш само да развиеш мускулатура и висина :D а таквите типки кај нас се малку чудни што за мене се океј и онака :D Мислам дека најдобар спорт за жените е трчањето колку да се има кондиција и да се држе ставата, ама добар е и фитнесот :)
   
 6. candygirl

  candygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2010
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  98
  како малечка вежбав гимнастика редовно одев и на натпревари супер спорт за жени...потоа тренирав трчање и исто одев на напревари и има освоено прво место во мак :) а сеа иако нема мн време одам секој ден на фитнес и мн ми е добро кога сум така активан кога вежба нешто...а и фитесот е мн добар за обликување на телото :)
   
 7. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Јас мислам дека не треба да се делат спортовите на машки и на женски!
  Јас сакам многу одбојка, кошарка и гимнастика!....не сум некој тип што спортува, ама ќе почнам и со тоа! Најсила што можам да се обидам да направам е да научам да возам ролери! :rofl:
   
 8. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Карате тренирам уште од многу мала...ама резултат имаа..Имам добро оформено тело,мускулатура зајакната....Затоа што со каратето се зајакнува се....дефинитивно ти работи цело тело...И рацете за удар со рака,нозе....Исто така и психичката зајакнатост е на завидно ниво....Тренирам многуу многуу...И само да знаете КАРАТЕТО е нашто најнај за мене.....Ааа и секој спорт не е лош....Важно според мене е да се тренира
  Ете и една статија за тоа што во факти го кажувам : http://notformen.mk/zdravje-i-fitnes/sp ... arate.html П.С: Каратето не е баш лесен спорт....И треба да се свати сериозно.... Дисциплината и мирот во себе се најважни да успееш
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Па нема баш машки/женски спортови али стварно ми е глупо кога видам женско кечерка,да дига тегови..на се личи освен на женско :!: .А инаку мене ми се допагаат тенис,фудбал и ракомет .Ракомет и тренирав некое време али обожавам тенис што може да се заклучи по мојот ник. :)
  Поззз до сите ! :*
   
 10. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  И мене ми е грозно да видам женско кечерка....Ама женско да дига тегови у нормала за линија и за да биде фит според мене е ок....Инакуу тенисот за мене е интересен спорт...И убаво што има некој како мене шо го разбира спортот.....
   
 11. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.056
  Допаѓања:
  5.376
  Порано мразев спорт ич не вежбав на физичко додуше ни сеа не вежбам, а не ни играм кошарка и такви ствари пошо мрзам.ич не ми се допаѓаат спортови како кошарка, фудбал, ракомет, одбојка и слично.повеќе ми се свиѓаат карате, аикидо, кик-бокс а посебно бокс.заљубена сум во бокс :D ја не делам баш машки и женски спортови, само ми е глупо женско да игра фудбал, незнам зашо хах.ќе речете сеа а бокс не е глупо :) па океј има и женски бокс мислам, за сеа понекад идам кај вујко ми он веќе тренира бокс 4 месеци па ми покажува по нешто, он до сеа има тренирано карате, аикидо и сеа бокс и има онака нормално тело не со изразени посебно мускули ама добро му е оформено и баш се чудам као може да остане така физички активен а има 48 години блазе си му :D и бтв да не знае некој кај има низ ск негде клубови за бокс, женски бокс или мешано ако има? :^) фалаа :)
   
 12. Unknown69

  Unknown69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Спортови за жените се истите ко и за мажите, барем јас неможам да делам машка и женска работа. Се зависи од човекот што сака и кој спорт го исполнува. Сите заинтересирани за боречка вештина ви препорачувам да одвоите минутка да отидете на линков http://www.jkdmk.com/JKD/
   
 13. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Според мене зенски спортови нема можеш што сакаш да си вежбаш ако тоа те влече.A еве некои каде што повеќе се за женски:одбојка,ракомет,тенис,пливање има и уште некој ама не ми текнува сега
   
 14. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Според мене, дефинитивно тоа е одбојка :) Супер се оформува телото, а и одбојкарките ми се најзгодни спортистки ;)
   
  На sweetheart10 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sweetheart10

  sweetheart10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  159
  Јас тренирам одбојка од своите 8 години..Значи тогаш бев мало буренце, ниско и дебелко :D ..Сега од редовниот тренинг можам да забележам значителни резултати..Се извишив. ослабев, телото ми се оформи..Мислам дека одбојката е најдобар спорт за правилен развој на една девојка :)
   
 16. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  И јас бев ниска,не многу дебела,вежбам карате,и сега имам преубаво оформено тело,секако со редовен секојдневен тренинг и со мн. здрава исхрана.Секако секој спорт ако го сакаш и ако те влече можеш да го вежбаш...Така да,телото се оформува.
   
 17. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Па телото се оформува во растење, а за правилен раст и развој ни треба спортот, спортување и вежбање.
  Според мене жената е способна за сите спортови, не би требало да се делат на машки и женски.
  Дури и хокеј играат, ама тој спорт никако не би и го препорачала на некоја девојка оти има голема веројатност да биде ваква во женска верзија
  [​IMG]
   
 18. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  491
  Мислам дека ракометот не е за жена. Ми се одмилува кога ќе видам како плескаат на тоа паркетот како жаби! |( Би ја препорачала одбојката, тенисот и евентуално кошарката за пониските девојки :wasntme:
   
 19. eki4k2

  eki4k2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  41
  Јас се занимавам со кошарка :inlove: (ептен сум затрескана во вој спорт) а исто така тренирам и бокс :rofl: (многу е убаво да се тренира бокс за да си ја истрошиш енергијата и калориите аа и да ја извадиш цела нервоза ако си нервозна) мислам давам 100 за вие два спорта.И спортовите не ги делам на машки и женски.
   
 20. Isidora-Veles

  Isidora-Veles Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  124
  Тенис и одбојка :)