Кои спортови се за жената?

Дискусија во 'Спорт' започната од m.a.r.e, 22 јануари 2010.

 1. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  830
  За правилно развивање на телото најдобро е пливањето.
  Исто и тенисот е доста добар спорт.
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Jaс не би ги делела нималку спортовите на машки и женски.
  Секој спорт е убав на свој начин, секој спорт може и женско да го спортува.
  Само треба да се одбере индивидуален или колективен спорт ве привлекува повеќе.
  Кај нас е тешко да си успешен спортист зашто немаме средства, посебно индивидуалните ако имаат мама и тато пари ќе одиш во странство на натпревари, ако не ќе ти е само хоби.
  Јас се радувам што имаме и фудбалска женска лига, така да со тоа може да кажеме дека женските можат во секој спорт да се успешни, без предрасуди. Битно е само да се има желба 8)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MileyCyrus1Fan

  MileyCyrus1Fan Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  130
  Јас тренинрам ракомет.Уште од 9 години. Се извишив ослабев и ми се оформи телото. :)
   
  На Maarija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Да,но мислев на оние кои професионално се бават со овој спорт,целите изобличени ..
   
 5. stewart

  stewart Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  30
  Според мене сите спортови можат да бидат и за мажи и за жени. Нема потреба од делење.
  Се зависи од желбата.
  Јас моментално правам пауза, но тренирав пливање 4 години. Сега ќе почнам со фитнес и можеби одбојка...:)
   
 6. Chocoholic.girl

  Chocoholic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  37
  Јас тренирав тенис до пред 2 години, но сега не тренирам ништо и сакам да се запишам на аеробик или во некоја фитнес сала. Да не знаете каде има фитнес сала во центар, дебар маало поточно? :) Фала многу однапред.
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Од спортовите кои можев да ги изберам ко малечка и да тренирам, си ја избрав одбојката.
  Си поминав квалитетни 8 години,можеби и повеќе, тренирајќи. Ама ете, пуста ДНК, си останав ниска. Но :!: затоа си имав добро оформено тело, убави и не толку убави спомени зад мене... Го проколнувам само тренерот поради кој се откажав од спортувањето !!! И секако по откажувањето следуваше мало дебелеење и големо намалување на физичката спремност.

  Освен одбојката, ми се допаѓаат сите спортови во кои нема директен контакт со противникот.
   
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  И пинг-понгот е убав спорт / дисциплина за жената, односно секој спорт кој и одговара и има желба за него може да го спортува и да тренира, ќе успее само доколку има голема волја.
   
 9. Maarija

  Maarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Тренирам ракомет веќе неколку години , најпрво не ми се допаѓаше но сега го обожувам :)
  Се извишив , ослабев и ми се оформи телото , инаку не е важно кој спорт ќе гоо избереш , важно е одењето на тренинг да ти претставува задоволство , а не мачење .
  Поздрав :*
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Одбојка ! Трчање,извишување,тимска игра.. Посебно за жените, е :up:
   
 11. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  8.298
  Се сложувам за одбојка,секогаш прво тоа ме асоцира на женски спорт.
  Јас сепак ги делам на машко-женски затоа што не се добри сите за убаво развивање на телото.За женско исто така ми се и тенис и гимнастика.Пливање не многу затоа што се шират рамениците и помалку растат градите.За ракомет не знам пола пола ми е.Има некои девојчиња што стварно се згодни,ама има и некои што се имаат премногу развиено :?: Има удел и генетиката нормално,ама не знам не можам да го ставам баш во женски спортови.Да не правиме муабет па што има и многу повреди.Имам другарки ракометаки со скршени носови,потреси на мозок и сл.
   
 12. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Jасно,те разбирам...И мене ми се грозни...незнам што им е убаво да изгледаат билдани,со огромни бицепси и сл.
   
 13. Ma4u64ence

  Ma4u64ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  8
  Јас прво почнав со одбојка, тренирав 2 години...Последната година се запишав и на Спортско Качување, и продолжив со сите облици на планинарење...Секако по само една година стигнав и до репрезентација, и по 5-6 години се откажав...Пак почнав со одбојка, но ја повредив ногата....И еве сега сум инструкторка по фитнес и аеробик, и да ви кажам УЖЖЖЖЖИВВВААМ !!! :rofl:
   
 14. ubavicata123

  ubavicata123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  10
  Здраво. во Дебар Маало има клуб Ламбада за аеробик, пилатес и др активности.Јас таму членувам веќе некое време и сум презадоволна, многу добри услови, супер тренер, искрено ти го препорачувам најдобриот клуб.
   
 15. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  529
  Гимнастика.. Тоа е тоа што јас го сакав и со задоволство го вежбав. Напредував, многу напредував. Бев вљубена во гимнастиката.
  Се стави точка на сето тоа. Моите не гледаа перспектива, а јас умирав од желба да продолжам.
  Ме носеа на пливање, па на ракомет. Немав волја за ништо од сето тоа.
  Она што го сакав ми го одземаа. Продолжив да си вежбам во домашни услови. Среќа што го правев тоа, до ден денеска сум еластична. Можам да направам шпага и ѕвезда. Си стојам на раце, си се тегнам :D
  Научив ногата на врат да си ја ставам, ако вежбав можеби ќе можев и двете. :D
  Гимнастиката направи да се чувствувам убаво во своето тело.
  Научив лекција дека имало или немало перспектива кога станува збор за спорт кои моите деца со огромна љубов и желба ќе го тренираат. Нема да го забранам.
  Дефинитивно гимнастика и балет ми се асоцијација за убава, згодна жена. :)
  Имав изразено желба и за балет, но моите тогаш "балерините ги биело лош глас". ГЛУПОСТИ!
  Ете затоа сега ништо не тренирам, затоа што се што јас сакав нив не им се допаѓаше.
  Инаку и тенисот е интересн спорт за женски, како и јавањето коњи. Само што ретко кој може да си го дозволи тоа. Тоа се луксузни спортови за нашите стандарди.
   
 16. podarokce

  podarokce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Јас 6 месеци вежбам Латино аеробик - познат како Зумба и Пилатес и секако дека соодветно за женско тело е движење во колкови...видете ги само во Бразил како се движат на карневалот во Рио Де Женеиро, видете ги Турчинките што прават со колковите, видете ги Шакира и Бјонсе Џенифер Лопез, Глорија Естефан ...доволно се тие примери. Нормално дека тоа е Женски спорт -Латино Аеробик Зумба, Пилатес.
  Јас вежбав на повеќе различни места и без резултати , бидејќи млитаво се движат тренерките, но овде кај што сум последни 6 месеци тренерот растура и ние по него исто. За тие што сакаат да пробаат -тоа е ЛАМБАда -во Дебар маало е. Јас продолжувам таму бидејќи после секој час мислам дека на плажа сум била од што е прекрасно чувството , музиката е Латино, со еден збор како да си некаде покрај море.
   
 17. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  каде поточно во Дебар Маало
   
 18. ubavicata123

  ubavicata123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  10
  Кај Вардар Мебел во уличката лево.Можес да ги побараш на фб Lambada latin club, да се договориш.
   
 19. Marucu37

  Marucu37 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  11
  јас веќе 4 месеци тренирам карате , и многу сум задоволна :)
   
 20. ElenI777

  ElenI777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  125
  Дефинитивно гимнастика,одбојка,тенис и ајде еве ракомет,пошо тренирам веќе 10години,но прееееемногу груб спорт е,јас еве целата сум со повреди,прсти,колена,зглобови,а и од една утакмица имаш максимум 10 модрици на телото...па баш денес бев да си купам маст за модрици,ова е веќе претеризам,иде лето,треба малце да се подразголиме,а филингот не е ист ако имаш 3 модрици на едната,2 на другата рака,модро колено итн итн :D