Кои спортови се за жената?

Дискусија во 'Спорт' започната од m.a.r.e, 22 јануари 2010.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.051
  Допаѓања:
  5.371

  Хм.. зашто гадно? :^)
  Инаку ги мразам ваквите поделби, т.е било какви поделби на машко-женско. Женско не може да биде ова, не може да биде она, а мажот може да биде се што посакува. Е зошто да е така? Значи јас не ги делам спортовите на машки или женски. Едноставно, ако се има желба, љубов и талент а потоа и упорност во она што се спортува - се се може. Само малку ми е чудно (во позитивна смисла) и интересно да видам жена фудбалерка, зашто сепак во тој спорт гледаме повеќе мажи. Не дека и во боксот (мојот спорт :) ) ги нема ама сепак. И воедно, ги поддржувам сите девојки кои сакаат да тренираат некој да го речеме, поекстремен или "помашки" спорт да не се двоумат и да започнат со тренинзи, без да ги слушаат муабетите од страна. :)
   
  На funkygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  пливанје , ракомет , одбојка , тенис , кугланје
   
 3. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  одбојка и тенис ми се најженските спортови и другите се убави ама овие нај нај
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Јас сум спортист, и само едно ќе речам, нема спорт кој не е за жена.Ако си вистински спортиста,ако тоа во душата го носиш тој спортски дух,желба за победа,бранењена боите на својата земја,тука не постои т.е. спортот не распознава машко/женско
   
 5. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  ракомет , одбојка , тенис
   
 6. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.656
  Пол:
  Женски
  Не мислам дека треба да има некоја поделба на машки и женски спортови.Секој спорт може да се прилагоди за било кој пол и било која возраст.А што се однесува до боксот, јас не го сакам затоа што е премногу насилен и мислам дека остава сериозни физички последици, па би го забранила и за мажите и за жените |(
   
 7. Ecii

  Ecii Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2011
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  11
  Oдбојка тренирам, и највеќе ми одговара од останатите спортови :) Тренирав и пливање ама телото почна многу да ми се развива и се одкажав, сепак раманата многи ми се развиа, тоа не ми се допадна иначе пливањето е супер спорт :D
   
 8. TS-310

  TS-310 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  37
  Се сложувам со CharmedGirl дека не треба да се прави поделба на машки и женски спортови,ама спортови кои женските најмногу ги тренираат се одбојка и пливање
   
  На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cupcake27a

  cupcake27a Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  20
  Па, сите спортови се убави ,еве на пример за женски:
  за летен период:
  -пливање
  - сихронизирано пливање
  -одбојка
  - тенис
  -кошарка
  -атлетика итн
  за зима
  -лизгање/уметничко
  -скијање
  -бордање итн

  Јас лично тренирам тенис и скијам :$
   
 10. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.141
  ракомет,одбојка ,пливање ,атлетика
   
 11. Unica

  Unica Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2010
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  602
  Одбојката ми е некако најубав спорт за женски. Јас за жал не можам да правам било кој спорт пошто имам проблем со коленото, недостаток на лигамент и единствено нешто што правам е пешачење, 2 пати неделно по 11 км и плус танцувам хип хоп.
  Како и да е, многу е убаво да се спортува ем за линија ем заради здравјето. Браво за сите што спортуваат.
   
 12. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  И јас не делам спортови на машки и женски од проста причина што после балетот, јас ги тренирам „најмашките“ спортови (според другите)...
  Затоа нема машки женски... Што сакаш тоа :D
   
 13. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.464
  Сите спортови се и за жена и за маж. Само зависи што сакаш да спортуваш.
   
 14. Sawyer

  Sawyer Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.032
  Пол:
  Машки
  Одбојка и тенис.Фудбал,кошарка не,а ракометот половично е за жена :D
   
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.986
  Пол:
  Женски
  Не би се согласила дека секој спорт е како за мажите, така и за жените.
  Јас не можам да замислам жена да игра рагби :^)

  Им замерувам на моите што не ме запишале како мала да тренирам некој спорт. Кошарката е убава за извишување, па сега ќе си имав десетина сантиметри висина повеќе :)
  И пливањето е убаво за исправување на 'рбетот, а како што сме постојано пред компјутер сега, со неправилно седење - такво нешто е и повеќе од потребно.
   
 16. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Па јас тренирам кошарка и мене ми е убав спорт мада јас не ги делам машки женски. :)
   
 17. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Одбојка, кошарка, тенис, ракомет.. Сите :lol:
   
 18. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.501
  Буквално сите спортови се за жена, па ние не сме глупави. Не гледам причина зашто спортовите би се делеле на машки и женски. И мажите и жените имаат по 2 раце, 2 нозе, една глава... Што можат мажите можат и жените :)
   
 19. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Јас не ги делам спортовите на машки и женски. Веќе 6 години одам на карате, ракомет и на лето пливање, а пред година дена почнав да идам на аеробик и сум многу задоволна. :)
   
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.402
  Пол:
  Женски
  Ја едино имам слушнато дека јавање коњи не е добро за жени, а за другово, па зашо да не е и женски некој спорт...и мажите имаат раце и нозе и жените...