1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кокосово масло - 100 примени

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Dakota, 30 декември 2013.

 1. Dakota

  Dakota Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  13
  Барав и не најдов ваква тема за кокосовото масло и неговата најразновидна употреба. Јас денес го купив од Зегин на БиоКулт и планирам да почнам да го користам. Дали некој има некое искуство и го косити кокосовото масло ... За почеток еве ви 100 примени и придобивки од него :*
  http://www.kafepauza.mk/zivot/blagodeti ... ridobivki/
   
  На Stories му/ѝ се допаѓа ова.
 2. summer-lover

  summer-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  1.257
  Пол:
  Женски
  Јас имам вакво и го користам за акниве и стварно помага ...
   
  На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236
  само во аптеките ли го има и колку пари е? :)
   
 4. Dakota

  Dakota Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  13
  Јас го купив од Зегин 290 денари на Био Култ, а имаше и на Био Лајф малку поевтино, навистина е идлично и за тело, јас направив и могу вкусни здрави слаткички пред некој ден уште за коса да го испробам ;)
   
  На Femina777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mac.mac

  mac.mac Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  647
  Може да се Конзумира во исхраната нели, јас купив Био life од зегин , ајде некој нека ми каже некој здрав и лесен рецепт со кокосово масло, и колку најмногу лажички на ден може да се користи?
   
 6. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.895

  http://www.surovoivkusno.com/kokosovo-maslo/

  провери овде :) ...на крајот има и рецепти :)
   
 7. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.447
  Допаѓања:
  55.362
  Пол:
  Женски
  Нема за што не може да го користите, дури и како замена на класичниот зејтин, за пржење, нормално кому му одговара таа арома. Мене ми е идеално за мали ситни колачи, чоколадото ми е доволно силно да ми го прекрие мирисот на кокос, не сум некој фан па да го ставам и на тело. На ФБ има доста групи кои ако ги погледенете поубаво ќе видите дека 90 % користат кокосово за се и сешто.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.563
  Допаѓања:
  20.001
  Во земјите каде кокосовите дрва се домашна култура ... кокосовото масло е најчесто користено за исхрана. Јас сакала или не го пробав, зашто се што јадев беше зготвено со такво масло. Искрено некако потешка храната ми беше ... Само таму храната (месо, риба, морска храна, паста ... ) е измешана со овошје скоро почесто, затоа и толку не се осеќа. Ако го користите, нека биде само за слатки или пак ако измешате слатко, солено и зачинето во едно.
   
 9. jb82

  jb82 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  269
  А од колку години може да се дава на мали деца?
   
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.615
  Допаѓања:
  3.334
  Еве како сами да направите кокосово масло дома:

  http://www.youtube.com/watch?v=f-oxR1Gt5lQ

  Инаку кокосовото масло има способност да го забрза метаболизмот па се препорачува и за намалување на салото.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  760
  Јас го користам.Го планирав божем за јадење, за тироидната жлезда...ама џабе,многу тешко ми мириса. Па сега го користам за коса, лице и тело, и стварно е прекрасно.
   
 12. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.426
  Дали има некои несакани дејства или предупредувања за кокосовото масло? Колкава количина се зема на ден?
   
 13. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.010
  Пол:
  Женски
  Јас го имам дома од неодамна, мајка ми го купи за да нема темни подочници (ѝ го препорачала козметичарка), ама ние со дечко ми си го користиме и за масажа сега. :lol: Откако го прочитав се ова, дефинитивно ќе почнам за повеќе работи да го применувам, има доста што би ми завршиле работа. :D
   
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  7.726
  Пол:
  Женски
  Па ќе пробам.
   
 15. flowersss

  flowersss Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  109
  Пол:
  Женски
  Jas denes kupiv za kosata pa za se go ispotrebiv preubavo mi mirisa :)
   
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.493
  Допаѓања:
  274.482
  Пол:
  Женски
  Од 6 месеци,по пола лажиче.За поголеми деца и цела лажичка дневно.
   
  На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.820
  Пол:
  Женски
  Женски имате акција во аптеките на Зегин кокосово масло во тегличка за 298 денари. Јас сега си го купив, мириса прекрасно и ми се допаѓа што е во цврста конзистенција, но кога ќе го земеш со прст се топи. :) Си го ставив на косата и како веднаш да се упи. Планирам да го оставам на косата и утре да ја измијам.
   
  На LittlePinky и Candid им се допаѓа ова.
 18. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.931
  Пол:
  Женски
  Devojki da se pridruzam vo klubot na koristaci na kokosovo maslo vo teglicka sekako...Jas go kupiv od Zegin pred okolu 2 nedeli,znaci nesto prekrasno preubavo mirisa a da ne zboruvame kolku e kvalitetno i korisno sekako organski proizvod e...Jas go imam nekolku pati probano na kosata,stavam vecerta kolku sto mozam poveke,ja vrzuvam vo punca kosata i sabajle ja mijam,kosata e kako svila...I go probav i na noze posle depilacija kozata e meka i mazna milina i prekrasno mirisa...Pogore procitav za sto sve mozi da se upotrebi pa definitivno i za drugi rab.ke go upotrebuvam posebno za gabicnite infekci...
   
 19. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  1.558
  Пол:
  Женски
  И јас пред некое време си купив кокосово масло и почнав да го користам. Го имам ставено еднаш само на косата пред бањање а иначе го користам повеќе за мачкање на телото и лицето. Имам црвенило/флеки останато на лицето од акни па да видам дали ќе поминат. Сакав да ве прашам на која фирма е тоа што го користите? Ова моево е Филипинско, тоа ми го препорачаа и тоа го купив. И стварно многу убаво мириса и ја прави кожата мека.
   
 20. mirandaa

  mirandaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  1.320
  Допаѓања:
  24.712
  Пол:
  Женски
  Predobro nesto! Za kosata,za teloto ...Podolgo vreme go koristam i samo pofalni zborovi imam!
  image_1337780575_84.jpg
   
  На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.