1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колаген

Дискусија во 'Лице' започната од EvaB, 21 јуни 2014.

  1. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.442
    Допаѓања:
    22.744
    Пол:
    Женски
    Дечки, пиел ли некој течен колаген?
    Конкретно на PharmaVital од Зегин?
    И Jointace таблети со глукозамин?
    Треба да ги пијам подолг период, а не се евтини, прашувам дали има ефект воопшто.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. feministika

    feministika Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Јас пијам течен колаген, но не наведениот туку Омнифлекс - Yasenkа. Содржи колаген, глукозамин, хондроитин, хијалуронска, витамин Ц и манган. Имав операција на менискус пред 1 година, претходно конзумирав друг, сега веќе 2-3 месеци го користам овој и не планирам да го сменам. Кога го дознавме овој јас почнав него да го користам, а супер им е и skiage колагенот со 5000mg колаген, го користи сестра ми и има доста позитивно искуство со него. Јас го користам Омнифлекс заради другите состојки кои ги има, а мене ми се потребни.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Хели21

    Хели21 Нов член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас пијам CH- АLPHA -Gelita ,течен биоактивен хидролизиран колагенски пептид три месеци, ефектот уште првата недела беше огромен ,имав болки во колено ,зглобовите,мускулите , овој е оргинален германски производ...јас сум презадоволна
     
  4. smailing

    smailing Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    15
    Здраво девојки сакам да купам колаген но не се разбирам дали е штетен дали би имало несакани дејства.. сакам да купам од оваа фирма и дали имате инфо дали е добар колагенот многу косата ми паѓа и лицето ми е со црнки акни па читав дека колаген многу помага .. Ваше мислење?
    [​IMG]
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Овој лично го немам користено, претпоставувам од сликата дека се работи за крема. Колагенот во кремите најчесто е само комерција. Самата молекула е голема за да навлезе во кожата. Поголем бенефит ќе видиш со ампули, т.е течен колаген. Најефтина форма е говедскиот желатин, го има секаде, особено во продавниците за здрава исхрана. Исто така, има течен колаген и во ДМ, на Витон е најисплатлив, но има помала количина на колаген. Најдобар е на Doppleherz, но доста поскап, поефтино се наоѓа во соседните земји.
    Инаку, колагенот сам по себе не е штетен, затоа што телото сам го создава. Само мора пауза да се прави за да не го навикнеш организмот.
    Јас кога користев колаген, лицето ми беше кристално чисто, буквално ништо не користев за акни. Кога престанав да користам, пред циклус знае да излезе некоја, но сега лицето го регулирам со креми. Сепак, сметам дека колагенот доста помага. Самата кожа добива свежина.
     
    На g8lQQk и beautys20 им се допаѓа ова.
  6. smailing

    smailing Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    15

    https://de.womensbest.com/products/true-beauty?variant=32391281475655


    не е крем прашак е се раствора во вода
     
  7. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не знам, го немам користено. Ама тие во течна форма, да. Ако сакаш пробај го. Штета не може да имаш. Обично избегнувам продукти all in one. Целам само кон конкретна состојка. Читам и биотин дека има во него, што е исто така добро за кожа, нокти, коса. Но, читав разни рецензии, обично најголем бенефит од биотинот виделе на ноктите, биле поцврсти и побрзо растеле. Јас чекам уште некој месец пауза, па пак ќе си почнам.
    Мислам и зависи колку години имаш, ако си 20тина години, имаш и други алтернативи, не мора веднаш со колаген да почнуваш. Реално сеуште ти се создава во поголеми количини. Како старееш се помалку.
     
  8. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.155
    Пол:
    Женски
    lg_60a4f3a933b2a.png
    Искуство со овој колаген?
    Или да почнам говедскиот да си го пијам? :)
    И ако можи да ми кажите како треба да се користи? :?:
     
  9. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски

    Каде го купуваше Омнифлекс колагенот? И дали си задоволна,и јас имав операција на менискус па сега сум во потрага по колаген.
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.744
    Допаѓања:
    8.757
    Пол:
    Женски
    Мајка ми ги пиеше ампулите што содржат колаген, таа ги пиеше конкретно за коските.
    Овие се пиеја минимум 3 паковање па се правеше пауза и освен за коските, кожата на лицето и се подобри. Некако како да и доби сјај повеќе еластична и стана. Таа нема некои изразени длабоки брчки ама баш тоа го коментиравме дека има разлика во кожата, кај неа јас најмногу приметив на лицето.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Денес порачав колаген во прав кој се раствора во вода, конкретно овој

    [​IMG]

    Иако користам доста работи за кожа, коса мислам дека не е само од надвор нешто да се третира, туку и од внатре што е поважно. Има одлични коментари за него, па ќе го испробам и ќе пишам и мое мислење. ;)
     
  12. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    3.300
    Пол:
    Женски
    Од каде е и цена?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски

    Од страната gymbeam.gr го порачав, јас во Грција живеам. Цената му е 13 евра, по 8 гр 1-2 на ден се пие.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Жене, ајде малку помош. Колаген кој може тука во Маќедоња да се најде (нема скоро никаде да патувам). По можност што почист, во прав, за пиење. Правев некои испитувања и се покажа дека колагенот ми е на прилилно ниско ниво што резултира со катаклизмично сува кожа и истенчување на косата. Кога купувам, на што да внимавам? Каков треба да биде составот? Чист колаген или и нешто друго?
     
    На Снегулк@23 и koritsaki им се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски

    Јас што го порачав тој погоре на сликата е баш за кожа, коса , нокти, прво содржи колаген од рибно потекло па хијалуронска киселина, ретинол, цинк, селен, витамин ц , сите витамини од групата б. Јас имам читано по интернет дека има два типа колаген , говедски и рибен, говедскиот повеќе помага кај проблеми со коските, артритис и сл , а другиов на кожата.
    Јас во Грција живеам и од тука го порачав, дали оваа марка ја има и во Мк не знам , нека каже некој друг :)
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Епа еве, со гугл се служам за да видам што може да се најде тука.
    https://marketkonekt.com/makedonija/hrana-i-pijalaci/instantna/kolagen-dimas-300g/66k.htm
    Овој е рибен колаген https://www.torba.mk/ribin-kolagen-vitamin-c
    И овој од Зегин https://zegin.biz/mk/nutrisslim-khidroliziran-kolagen-vo-prav-140-g
    Гледам да биде чист, во смисла да нема фруктоза или засладувачи или бои и вкусови, пошто имам осетлив стомак на такви додатоци.
    Не знам дали е паметно обичен говедски желатин од Биокосмос да земам, тој што се јаде, па да видам да истражам и да се апгрејднам со овие поскапиве. Веројатно ќе има корист.
     
  17. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Јас сум во потрага по колаген, за коса, кожа.. Ги видов предлозите кои ги имате пишано. @Abel дали почна да користиш некои од овие, ми треба препорака?
     
  18. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Леле не бидејќи матичниот ми држеше предавања, ми рече месо и џигер да јадам и да си купам желатин да си растварам ако веќе толку сакам да арчам пари. И јас купив обичен желатин на Биокосмос мислам дека е, па ќе пробам. И на коса ставам маска, па за месец-два или ќе се пофалам или ќе се пожалам.
     
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    @GrimTheReaper Те тагнувам тебе зошто знам дека те имам читано по темиве дека имаш пиено доста различни колагени. Јас го купив Jamieson и го пијам веќе два месеци, но искрено никакви промени не гледам, дури лицето суво ми е, безживотно, одредени брчки и ми се продолжија и продлабочија. Да не конзумираш некој друг колаген што докажано ти помогнал? Се мислам оние како ампули од Др. Витон ми се чини беа од ДМ да ги земам, или еве предложи некоја алтернатива што е добра според тебе. :) Фала ти ептен.
     
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Види, искрено ќе ти кажам. Самиот колаген помага, но не е еликсир на младоста, во смисла дека одеднаш брчките ќе ги снема, лицето веднаш ќе се исчисти, ќе те препороди.
    Брчките штом еднаш излегле, не ги снемува во целост. Може само да го намали нивниот интензитет или пак да превенира појава на нови до одреден степен. Стареењето е неминовен процес. Целта е да го забавиме истиот колку можеме повеќе, но не и да го спречиме.
    Јас го користев и тој на Витон, океј беше. Но, најпрвин лицето го исчистив со серуми и креми, сменив исхрана и веќе на добиено ,,ново" лице, го одржував само со колаген. Немав воопшто потреба од креми. Претпоставувам ти е суво од други фактори. Зависи каква кожа имаш, плус е ладно, треба дополнителна хидратација и помасна на лице. Не е од колагенот, дефинитивно. Ти продолжи да го конзумираш, не штети, нормално е присутен во организмот. Но, со оглед дека е есен и иде зима, мора да користиш креми. На суво лице, брчките и повеќе се познаваат. Што значи, може кој сакаш да го пробаш, соодветно на временските услови и типот на кожата да користиш и крема.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.