1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Да не останам покуса,Ferrero Rocher ми се најомилените,ама дефинитивно во домашна варијанта поубави :P
    По рецепт на Моира нормално :)
    Ставив 400гр крем(не користев Нутела ,туку Алпико од КАМ од лешник),некои 170-190 гр наполитанки краш(ги сецкав ситно,ама толку беа свежи што сами си се местеа како треба) и околу 150гр лешници.
    Малку се нааправив лом,иако претходно ја ставив смесата во фрижидер,сепак со оглед на парното брзо се опушта.Преубави се и со овој крем,искрено купив и Нутела(155ден од КАМ),ама си ја оставив само за мене :tmi:
    Ги валкав и во ситно рендана чоколада и во крупно рендана и во мрвици(тоа имав дома).
    Ми излегоа 35 ама не ги правев сите иста големина :tmi:
     

    Прикачени фајлови:

    • Bombici.jpg
      Bombici.jpg
      Големина на фајлот:
      122,3 KB
      Прегледи:
      919
    На senza.parole, midnight.flower, Moira и 5 други им се допаѓа ова.
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Моира, се` убаво- рецептот е стварно супер, и сите се воодушевени кога ќе ги пробаат, ама што правиме со сите оние баби, стрини, тетки, свекрви итн. :D што кога воодушевено ќе ве прашаат за рецептот треба да им одговорите колку е едноставно, и некако сите воодушевувања паѓаат во вода кога ќе сфатат колку брзо и лесно се прави. :devil:

    Зарем нема некој алтернативен рецепт, за такви женишта? :D
    Нешто со промешување од време на време, па делење на пола од смесата и додавање после тоа и сл. :D
     
    На Espadrila и MSkorpionka им се допаѓа ова.
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    ^ Мојот дел од таквите си имаат друга мака, искрено останаа со половина уста кога нагласив дека исклучиво Нутела се користи во колачињата, зашто и мене така ми нагласија.
    :D И сите такви тажнички - Абе добро, преубави се секако, ама скапо, мајке му. ;(
    :D
     
  4. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Има, како не - се меша смесата (исклучиво со дрвена лажица, заради реакција на Нутелата со металот), па се меси со раце (нормално без прстени, ех) и пола смеса се става со замрзнувач, а пола во обичниот фрижидер. По 20мин се вадат, за да се измешаат (лешниците се подобри кога се замрзнуваат, па одмрзнуваат) , ама со оглед на тоа дека ќе нема да можат ни лажицата да ја поместат од замрзнатиот дел, ќе треба да чекаат да се одмрзне (само природно, микробранови ова она никако).
    Додека дошол момент замрзнатиот дел да се одмрзни, тој од обичниот многу ќе се растопи, па ќе треба малце да се стави во замрзнувач (за и во него лешниците да бидат поубави нели), и така едно 2-3 пати во круг, додека не се усогласат 2та дела.

    Ако не се откажат до тука, секогаш можеш да нагласиш дека се прави исклучиво НУТЕЛА, може парите ќе ги предомислат :D

    Како и да е, јас си кажувам дека се најлесни и највкусни, и ич не ме боли дали нив им паѓало воодушевувањето или не после тоа, посебно што ние обожаваме разочарани гости кои не ни ги јадат Роше колачињата :P

    И чисто да знете - додавам и 1кгр Фереро Роше колачиња на списокот со хидроген и ѓумбир
    [​IMG]
     
    На shushu, ilipili, ph.orhideja и 4 други им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.528
    Пол:
    Женски
    Сум заборавила да напишам дека треба и шеќер.
     
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Мајка ми пошто многу ме фали,на колешки од раб.им се пофалила-Леле Ели какви колачи направила :P И овие прашале какви биле,мајка ми ги кажала,и они искоментирале-аааа ,па тоа колачи ли се,ние дома така мешаме ВЕРОНА наполитанки и крем на малите за десерт.И мама ми кажува и велам да им кажеш Нутела(иако ни јас не ги правев со Нутела :D ) и лешници и КРАШ наполитанки.И мама ја фатило инат ги направила со Нутела и си ја подвиле опашката :*
    Они мене Верона наполитанки :punch:
     
    На ilipili, Libera, Serafima и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Мене, пак, ми е глупо ова потенцирање пред другите дека се користи Нутела, како да е нешто недостижно.
    Кој сака Фереро бомбици, секако дека ќе му испаднат поефтини во оваа варијанта со Нутела, отколку да даде 75 денари за пакување од четири.

    Приближна замена за Нутела сметам дека може да биде [​IMG], ама сепак Нутелата е бренд на Фереро, така што јасно е кој производ најмногу одговара :) .

    А тоа со покомплицираната постапка го кажав повеќе на шала, затоа што таквите жени секогаш ќе си најдат замерка, без разлика каков и да е рецептот. |( :D
     
    На Annath и Rubiii им се допаѓа ова.
  8. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А бе мене ми е искрено глуп целиот овој муабет околу забелешките на другите луѓе кои сметале дека колачињава не се ништо посебно заради едноставноста на состојките и постапката, ама нема врска :D

    Искрено, кога слушнав (откако прв пат ги пробав) како се прават, ми доаѓаше да си упуцам куршум во чело зошто претходно не ми текнало нешто толку едноставно, а прекрасно.
    Може од иста причина коментираат и жеништата, м? :D
     
    На Annath, sesilija, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
  9. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Абе,зошто да не биде просто,кога може да биде сложено :^) .

    И убавите работи во животот, воопшто,се многу прости и едноставни.
     
    На Annath, sesilija и Moira им се допаѓа ова.
  10. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Сакам дА направам бајадера сега за Велигден, одамна немам правено, па ако може да ми пишете некој поедноставен рецепт. Сакам да прашам за чоколадната глазура, нема ли да се крши и пука чоколадата при сечење или се сече пред да се стегне чоколадата ?
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Сложен, едноставен е тој единствен за бајадера :)

    Темен дел - 400гр шеќер, 10 лаж вода, 80гр маргарин да зоврие и врие додека да се стопи шеќерот и се додаде 200гр бисквити мелени и 100 гр чоколадо за готвење

    Светол дел - 400 гр шеќер, 10 лаж вода, 80 гр маргарин да зоврие и се додадат 200гр мелени ореви.

    За глазура 100гр чоколадо за готвење се топи со 1-2 лаж зејтин. На ваков начин нема да ти пука чоколадата при сечење.

    за да не се зафркаваш со прв па втор дел, во едно тенџере стави го шеќерот 800гр, 20 лаж вода и маргаринот. Потоа додади ги бисквитите и оревите. Целата смеса подели ја на 2 дела и во еден дел стави го чоколадото. Е сега гледај да поделиш рамномерно на 2 дела :) за да бидат еднакви
    Наместо ореви сум ставала мелени бадеми и исто така убава е
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.011
    Моира благодарам за рецептот за Фереро бомбиците :* .
    Да не останам покуса, ги направив и јас, трудна сум, па ми се пријаде и си ги направив :emo: .
    Со Нутела од 400 грама, Краш наполетанки, ставив повеќе, околу 250 грама и 160 грама лешници.
    Убави се и вкусни, ама скапи. Ми чинеа околу 350 денари, а ми излегоа околу 40.
    За овие пари ќе направев огромна чоколадна торта.
    Што се скапи, скапи се. Нареден пат ќе ги пробам со поефтин крем.
     
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Славица, колку парчиња ти излегуваат од оваа доза?
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Незнам баш точно, несум броела али сигурно има едно 30 парчиња (зависи колку долги ги сечеш). Пробај со пола доза, сигурно ќе наполниш еден тањир
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    И јас за празников ги направив Ферерото, но малку модифицирав (после за причината).
    Бидејќи не бев сигурна како ќе ми испаднат, не користев Нутела туку купив крем на Винчини.
    Значи употребив 400г крем, 150г. лешници и околу 150г. наполитанки на Краш.
    Се средив и исецкав по ред и дојде моментот кога требаше да ставам рака во смесата.
    Првпат овде кажувам дека јас не јадам бомбици, а и не правам, како и други колачи кои се прават на овој начин а не се печат
    Ја гледав смесата и не се одлучив да замесам. Измешав со лажица, сосема малку ја ставив во млака рерна и ги полнев корпиците со лажиче. Ми беше страв наполитанките да не изгубат од крцкавоста, но одлично испанаа. Следниот пат со Нутела. Добив 45 вакви колачиња.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMGP0514.JPG
      IMGP0514.JPG
      Големина на фајлот:
      103,2 KB
      Прегледи:
      467
    На eli25, Moira и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  16. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    мињони од костени
    -состојки:
    150гр путер
    150гр шеќер
    120гр бадеми
    1 ванилин шеќер
    1 прашок за печиво
    30 - 4 - парчиња костени

    Фил
    џем од кајсии
    Глазура
    бела глазура од шеќер

    -Пенасто се мати путерот. се додаваат шеќерот,ванилиниот шеќер,печените и пасирани костени и прашокот за печиво. се мати уште малку. на крајот се додаваат мелените бадеми и цврстата пена од белките. на подмачкано и со брашно посипано тавче се пече дебелото тесто. кога е веќе оладено се преполовува. едната половина се мачка со џем од кајсии и се преклопува со другата. од нив се сечат правоаголници. се преливаат со глазура од шеќер. на секој мињон се става костен обликуван од костен пире и се премачкува со чоколадо.



    Наполитанки
    Состојки:
    160гр масло
    10гр маст
    10гр млеко во прав
    1 јајце
    цимет
    2 лажици какао
    380гр шеќер
    100гр презли од кекси
    5 лажици рум
    5 обланди


    -Млечниот прав и какаото се мешаат. шеќерот,маслото и маста се мешаат пенасто,потоа се додава какаото,јајцето,румот,презлите и цимет по вкус. смесата се дели на 4 дела. секој дел се премачкува на 1 обланда,а петтата обланда се става одозгора. се притиснува,се остава да стои неколку часа а потоа се сечат наполитанки.



    Пуслици од лешник
    Состојки:
    2 белки
    150 гр шеќер во прав
    150 гр мелени лешници


    Од 2 белки се мати цврст снег. потоа садот со снегот се става на оган и се мати внимателно да не заагори. кога е висока температурата,варењето трае неколку минути. тогаш одеднаш се става 150 гр шеќер во прав и се меша само 1 минута,па потоа се ставаат 150 гр мелени лешници,сето се промешува и се тргнува од оганот. тавчето се подмачкува со путер и се ставаат пуслиците. врз секоја пуслица се става по половина лешник. пуслиците не треба да се печат туку само да се сушат во загреана рерна.
     
    На Sanja.x му/ѝ се допаѓа ова.
  17. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    и јас ги правев денеска и ги ставив во фрижидер ама некако многу слаба е или зошто ја делив на 4 дела сакав да излезит како купечкине ама се зафркнав и сега е слаба? тебе како ти испаѓа и како ја редиш?
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Eве од мене некој рецепт (испробани за Велигден и пофалени :D )
    Бомбици од портокал(ги правев во силиконски калапи)
    Се прави грилијаж од 300гр шеќер.Се лади а потоа се меле.Кога ќе се карамелизира се додава 150гр лешници и 150 гр ореви(мелени).Потоа се додаваат и 300гр мелени бисквити,250гр маргарин(топен) ,100гр чоколадо ,сок и кора од портокал.
    Постапката ја знаете за силиконските дека се премачкуваат прво со чоколадо се ставаат 15 мин во фрижидер па потоа се полнат.
    Превкусни се колачињата и лесни ,прелесни за правење :)

    Еве уште едни,не толку вкусни како првите :lol: ,јас пошто сакам кокос ,ми се допаднаа.
    Се викаат Бонбонерки
    Се прави шербет од 250гр шеќер и 250 гр вода.Се додаваат 100гр чоколадо и 2 лажици какао .Потоа оваа смеса се става во 350гр мелени бисквити ,200гр мелени ореви и 100гр кокос.Ги валкав со кокос.
     
    На Moira, ines.h и Annath им се допаѓа ова.
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Можеби ти е слаба зошто не си го добро направила шербетот убаво да се стопи шеќерот и малку згусне шербетот, па потоа го додадеш маргаринот и останатите состојки. Незнам што друго би било или вагата те зезнала :$
    Без разлика, за друг пат ако видиш дека смесата е течна додавај мелени бисквити или ореви, тие ќе ја стврднат смесата.
    Јас ја делам пола бел пола црн фил но само на едно место имам јадено каде беше поделена на 4 дела како купените од Краш и наместо ореви имаше бадеми, преубава беше
     
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Еклери
    (мљам мљам мљам)

    Тесто

    400 мл вода
    250 мл зејтин

    Овие состојки треба да зовријат во поклопено тенџере (да пука по малку смесата)
    Потоа (откако ќе поврие водата околу 2-3 минути) се додава едно канче од кисело млеко полно со брашно (убаво збиено, полно до врв), значи тоа би му дошло 470 накај 500 гр брашно (толку беше канче кисело млеко мислам).
    Брашното се додава постепено и со постојано мешање (може и да се тргне тенџерето на страна) за да не се згрутчи.
    Откако добро ќе се разбие брашното, се остава смесата да олади па во неа се додаваат девет јајца и се меси со рака додека тестото да почне да одлепува од садот (да биде добро замесено.)
    Потоа тестото се става во калап за толумби или друг, може и со кеса пресечена во аголот, се прават правоаголни или округли форми (по желба) директно во тавче за печење кое е претходно малку намрснето со зејтин. Еклерите се ставаат во претходно загреана рерна на 250 степени,
    Многу е битно да не се отвараат еклерите додека се печат за да се надуваат убаво, а преку стаклото кога ќе приметите дека се веќе запечени добро, може да отворите за проверка.

    Фил
    5 пудинга од ванила (јас користам од тие од Кам, 5 во пакување) се раствораат посебно во ладно млеко (одземени од вкупната смеса за варење) , се варат со 2, 5 литра млеко во кое се додаваат и 3-4 лажици густин (растворен добро во малку ладно млеко или вода) и 22-3 лажици шеќер (според упатството на пудингот), јас секогаш намалувам некоја лажица од вкупната количина шеќер (се зависи од вкусови и желби). Откако ќе се свари пудингот се остава да се олади и потоа му се додава еден маргарин и филот се мати со миксер. Потоа се полнат еклерите и се посипуваат со топено чоколадо за готвење (растопено со зејтин).