Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.717
  Допаѓања:
  22.540
  Пол:
  Женски
  Пудинг колачи

  1 шолја зејтин
  1 шолја млеко
  5 шолји шеќер
  5 шолји брашно
  2 пудинга

  Во тенџере се ставаат зејтинот, млекото и шеќерот да зовријат. Брашното и пудинзите се мешаат со лажица. Кога млекото ќе зоврие, тенџерето се трга од оган. Се додаваат измешаните пудинзи и се меша со лажица. Тенџерето пак се враќа на оган. Смесата треба да се вари 2 минути. Смесата се става во правоаголно тавче и се остава да се излади во фрижидер. Потоа се сечат парчиња.
   
  На Tinushka и Slatkarka94 им се допаѓа ова.
 2. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.375
  Допаѓања:
  28.818
  Пол:
  Женски
  Колач од гриз и нутела

  Потребни состојки
  200 гр. гриз
  120 мл. млеко
  100 гр. чоколадо за готвење
  4 лажици нутела
  4 лажици шеќер
  1 портокал
  2 јајца

  Подготовка:
  Изматете ги јајцата со шеќерот, па додајте ги гризот и млекото. Потоа додадете ја нутелата и промешајте.
  На крај исцедете го сокот од портокал, изрендајте малку кора и додадете во смесата.
  Добиената смеса претурете ја во мрсна тава подготвена за печење на која ќе ставите и брашно.
  Колачот печете го на 180 степени 40 минути.
  Додека е топол може да го прелиете со неколку лажички Нутела или стопено чоколадо, па да наредите ореви или лешници по желба.
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.230
  Допаѓања:
  9.547
  Пол:
  Женски
  Денес нешто импровизирав и испадна ПРЕКРАСНО:inlove:. Ги викам колачите Бекипафс. :D

  Потребни состојки:
  - 100 грама милка орео
  - 1 јајце
  - 1 кафена лажичка путер

  Начин на готвење:

  Во мало тенџере ставате вода да врие и го поклопувате со метална длабока чинија. Милката ја кршите на коцки, а јајцето го маткате со миксер, за да има пена. Кога чинијата ќе биде доволно топла,ставете ги коцките милка и една кафена лажичка путер. Кога ќе де стопат чоколадото и путерот, го гасите шпоретот и го додавате матеното јајце. Мешате додека не се соединат. Потоа истурате по малку од смесата во чашки за капкејк и на плиток метален сад или тава ги ставате во рерна да се печат на 200°С за 15 мин.

  Слики ќе ви покажам вечер, пред малку експериментирав, а и немав чашки за капкејк.
   
  На Pucanka, Annath и Mekuska им се допаѓа ова.
 4. Pucanka

  Pucanka Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2015
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Само што го направив
  Колач со кокос
  2шољи за чај брашно
  Мала шоља зејтин
  Пола кесичка кокос
  1 прашок за пециво
  1мала лажичка сода бикарбона
  300мл. Млеко
  Едно јајце
  Една голема лажица какао
  Се тоа се меша и во тепсија подмачкана со зејтин се става на печење на 180cтепени.
  Потоа се сече на коцки одозгора се става стопено чоколадо за готвење
  ПРЕВКУСНО Е ПРОБАЈТЕ НИ 100 ДЕН НЕМА ДА ВЕ КОШТА
   
  На Butterfly01D и bella.s им се допаѓа ова.
 5. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.099
  Допаѓања:
  10.739
  Пол:
  Женски
  Obozavam vakvi blagi raboti za koi ne treba golema filozofia,a vo koj broj na tavce go peces?
   
  На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pucanka

  Pucanka Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2015
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Sum zaboravila sekjer da pisam 10lazici hehe
  A inace tavce vrska nemam koj broj valjda 32
   
  На MilaP и bella.s им се допаѓа ова.
 7. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  478
  Kaj mozam da si kupam vakvi?? 11896015_10207755945725955_7037584895469912246_n.jpg
   
 8. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.362
  Допаѓања:
  6.283
  Колач со цимет

  500 гр. кисело млеко
  1 ванилин шеќер
  2 мали лажички сода бикарбона
  1 мала лажичка цимет
  2 големи лажици какао
  5 мали филџани шеќер(јас ставам помалку шеќер)
  2 мали филџани зејтин
  6 мали филџани брашно

  За фил:
  Мармалад од кајсии
  200 гр чоколадо  Сите состојки погоре се мешаат во еден сад на рака со бркалка.Потоа смесата се става во подмачкана и набрашнета тавка.Колачот се пече околу 45 мин. на околу 180 степени.

  Колачот откако се испече додека е жежок се мачка со подебел слој на мармалад.Откако ќе се олади се прави глазура од чоколадо.

  Многу е брз и лесен нема промашување:)
   
  Последна измена: 23 декември 2015
  На sunshine2015 и bella.s им се допаѓа ова.
 9. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.752
  Пол:
  Женски
  Девојки кажете некој рецепт со кикиритки , имам останато некои си 500 гр ми се мафтаат низ дома, па да ги искористам:lol:
   
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.486
  Допаѓања:
  65.342
   
 11. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Мој омилен отсекогаш, бил и ќе биде Баунти колач, превкусен ми е.
  Посебно ако обожавате кокос, милина :inlove:
  [​IMG]
  Прва кора.
  Потребно:
  1. 3 јајца
  2. 120 гр. шеќер
  3. 1 лажица какао
  4. 200 гр. брашно
  5. 1/2 кесичка прашок за печиво
  Изматете ги јајцата со шеќерот во густа смеса. Додајте го брашното во кое предходно сте ги помешале прашокот за печиво и какаото. Убаво измешајте и истурете во намрсена тава.

  Втора кора.
  Потребно:
  1. 4 белки
  2. 200 гр. шеќер
  3. 200 гр. кокосово брашно
  Изматете цврст снег од белките со шеќерот. Во снегот матејќи на помала брзина полека додавајте го кокосовото брашно. Второто тесто истурете го врз првото, убаво распоредете и ставете го во рерна загреана на 180 степени па печете 10-15 минути.

  Крем
  Потребно:
  1. 3 кесички пудинг од ванила
  2. 1 литар млеко
  3. 4 жолчки
  4. 250 гр. маргарин
  5. 150-200 гр. шеќер
  Изматете ги жолчките и шеќерот во прав. Сварете го пудингот и пред да го тргнете од ринглата додајте ги жолчките. Убаво измешајте и оставете да се излади. Маргаринот изматете го пенесто со малку шеќер во прав па убаво изматете со оладениот крем од пудинг.
  Изладената кора премачкајте ја со кремот.

  Глазура
  Потребно:
  1. 150 гр. чоколадо за готвење
  2. 100 гр. маргарин
  3. 50 гр. кокосово брашно(за наросување)
  На ниска температура или во сад над пареа, истопете го чоколадото и маргаринот. Полијте го колачот и наросете со кокосово брашно. Оставете убаво да се олади.

  Е сега јас глазурата почесто ја правам само со чоколаден прелив а некогаш и вака ко на сликата, но превкусно е како и да го направите :)
   
  На Salome, bella.s и LivingGlam им се допаѓа ова.
 12. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.099
  Допаѓања:
  10.739
  Пол:
  Женски
  Malku mi e nejasno,ova na slikata kako sto se gleda,kora pa toa beloto sto e,kokos li e,pred kremot?super mi stoi ke se proba za praznicite:)
   
 13. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Да да, белото е мешавина од кокос и белки (+шеќер)
   
  На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  29.030
  Чоколадни бомбици со кикирики

  Потребни состојки:

  – 300 гр несолени кикирики

  – 150 гр шеќер

  – 50 гр чоколада за готвење

  – 125 гр маргарин

  – 2 жолчки

  Подготовка:
  Изматете ги жолчките со шеќерот на пареа се додека шеќерот не се растопи целосно. Во топлата смеса ставете ги маргаринот и чоколадата да се растопат, а потоа убаво измешајте и оставите да се излади. Потоа додајте ги смелените кикирики и измешајте убаво. Кога сместа ќе биде сосема изладена направете бомбици кои ќе ги извалкате во мелени кикирики. Ставете ги во хартиени корпи.
   
 15. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.752
  Пол:
  Женски
  (y):*
   
 16. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
 17. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  659
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Пиши ако имаш точен рецепт за ројал ајсинг
   
 18. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.950
  Допаѓања:
  3.606
  Пол:
  Женски
  Дали многу ќе се одрази на вкусот ако ставам ваков крем? Веќе го купив, и сега сум на 100 ума...
   
 19. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  Мене црниот крем од Еурокрем порано ми беше еден од омилените, ама одамна го немам купувано бидејќи според мене го расипаа квалитетот, а му ја зголемија цената.

  Мислам дека побар супститут би ти бил црниот Алпико од Кам, меѓутоа кога веќе си го купила овој направи ги, сигурно нема да останат неизедени бомбиците.
   
 20. larrachi

  larrachi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  918
  Пол:
  Женски
  Моите омилени, по моја рецепта.

  Мелени ореви, мелени лешници, мелени бисквити, малце рум и путер. Се` се меша и се прават бомбици. :inlove::inlove::inlove: