Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

 1. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  758
  Пол:
  Женски
  Девојки, набрзинка прашање, сакам да правам бајадера и пишува 300гр бисквити и 300гр мелени ораси, дали тоа значи дека прво мерам па мелам или мерам 300 гр веќе измелени?
   
 2. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.404
  Пол:
  Женски
  Веќе измелени.
   
 3. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.942
  Допаѓања:
  45.369
  @КикиМаус @Pcelka94
  Девојки, еве ви рецепт за колачот со портокал

  2 замрзнати портокали
  4 јајца
  2,5 чаши шеќер
  1 чаша млеко
  1 чаша масло
  3 чаши брашно
  1 прашок за печиво
  1 ванилин шеќер

  * со истата чаша сите состојки се мерат

  Јајцата се матат со шеќетот најпрво, потоа се додаваат изренданите портокали и останатите состојки и се меша убаво со жица за матење.
  Смесата се истура дали во некој калап/куглоф/тепсија....тоа по ваша желба и се пече.
  Одозгора јас ставам понекогаш чоколаден прелив а некогаш ако смесава ја правам како мафини- шеќер во прав.
  Изборот е ваш ;)

  *******

  И од овој рецепт излегува неверојатен слаткиш, јас го правев и пак ке го правам
  Screenshot_2016-11-19-02-02-33-1.png Screenshot_2016-11-19-02-02-19-1.png
  ♡♡
   
  На Emy867, Pcelka94, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  3.075
  Пол:
  Женски
  феминкии хелп за трудницава стрвна :D :D незнам дали погоре имате пишано не видов убаво да ве прашам рецепт за колачи со цимет* ама онака баш со цимет :D сега мисл има и мн новогод. божиќни рецепти актуелни јас имам пробано едни имаа доста цимет и топени и во шербет беа :$ али не е битно сега добредојдени се секакви со Цимет** :inlove: :D:D
   
 5. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.942
  Допаѓања:
  45.369
  http://forum.femina.mk/threads/Меденo-срце.26488/page-2#post-3130020


  Aj vidi ova :)
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.034
  Пол:
  Женски
  http://moirecepti.mk/?s=Цимет&page=1
  Имаш шо ти душа сака.
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  3.075
  Пол:
  Женски
  mmm da vkusno socno bas zaglednav sega kako sto spodeli @Winter Lady na moi recepti imase neso slicno kako mafini i go zacuvav odma :inlove: fala vi mn :hug:

  jas go najdov toa sto prvo mi tekna :D grcki bozicni neso kao tradicija im e stalno pravat za bozik go najdov na angliski na nekoja da ne i e poznat , probam receptov ili viden na mak strana :)
  http://www.mygreekdish.com/recipe/melomakarona-greek-christmas-honey-cookies/
   
  На LivingGlam, Winter Lady и Kukla994 им се допаѓа ова.
 8. Dalmatinka93

  Dalmatinka93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2016
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Сакам рецепта за слатки корнети. Ама освен рецептата пишете ми до детал како се прават. :)
  Благодарам.

  [​IMG]
   
 9. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  61
  1 eurokrem
  1чоколада за готвење
  Пола кило кикирики несолени печени
  100грама сусам
  Измешајте се (чоколадата растопена)
  Со мала кафена лажичка ставајте во корпички за колачи и ставете во фрижидер 2-3 сати да се стегнат и уживајте
  Префкусно е 100% гаранција
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.326
  Пол:
  Женски
  Некој рецепт за божикни колачи да ми кажете
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.966
  Допаѓања:
  23.163
  Пол:
  Женски
  На оваа страна има многу рецепти за божиќни колачи.
   
  На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  4.170
  Пол:
  Женски
  315ed097d6b8240ade8fe0f70053d414.jpg
  c45fb862b918f81c1576d798c19cff79.jpg

  Некој проверен рецепт за вакви колачиња?
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.544
  Допаѓања:
  132.592
  Пол:
  Женски
  На PrettyDramaQueen и Acka22 им се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.371
  Пол:
  Женски
  Повели @Oxymoron рецепт за колачот со вишни.
  Се надевам не ти смета Српскиот, погледни го и видеото - лесно, а вкусно колаче. :mm:
   
  На DzingrlakaDzikica и Oxymoron им се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  138.016
  Пол:
  Женски
 16. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  5.267
  Пол:
  Женски
  Брзи и здрави сникерс

  Потребни состојки за базата:

  90 гр. мелени бадеми
  3 ипол супени лажици кокосово масло;
  две супени лажици малтекс, мед или сируп од агаве (по ваш избор);
  четвртина кафена лажичка сол

  Потребни состојки за полнењето (кремот)

  2 супени лажици путер од кикирики;
  140 гр. урми (околу 20 усми горе долу);
  3 до 4 супени лажици млеко;
  четвртина кафена лажичка сол

  За декорација несолени кикирики
  Чоколадо за готвење од 50 до 70% какао за прелив

  Најнапред се прави базата, се мешаат сите состојки во еден сад и се растегнуваат на плехче покриено со хартија за готвење за да биде полесно да се тргне. Се става во замрзнувач 30 мин. Во меѓувреме се прави кремот во еден блендер се миксираат урмите (секако без семки) со путерот од кикирики, млекото и солта. Кремата се премачкува врз базата, се редат кикирики и повторно се става во за,рзнувач саат време. Чоколадото се топи на пареа и со него се прелеваат парчиња (откако ќе го извадите од замрзнувач пресечете ја смесата на парчиња) од сникерс.

  Подетално е сѐ објаснето во видеото.Превкусни се, прсти да излижеш.

   
  На Acka22, Annath, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  772
  Допаѓања:
  1.539
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Ќе може ли идеја за колачиња во апаратчево ако го има некоја домаќинка :)
  Вафлите ги прејадовме сеа да смениме нешто ..
  И патем мора ли хартиени калапи не може ли директ да ги полнам и печам? Фала
   

  Прикачени фајлови:

 18. Kom.pot

  Kom.pot Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  367
  Допаѓања:
  1.343
  Има некоја рецепт за вакви посни колачи ? upload_2018-12-2_11-57-56.jpeg
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kejtmoss

  kejtmoss Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Ај некој пробан рецепт за божиќните колачи со ѓумбир, не отвара сајтот погоре
   
 20. Vesna24

  Vesna24 Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2018
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Ако се тие, мислам дека се викаат пиварки ( со оревче внатре). Ако се тие, пиши, ќе ти пратам рецепта.