Колачи

Дискусија во 'Рецепти' започната од soledad, 7 декември 2009.

 1. Boka.A

  Boka.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  10
  Многу сакам колачи но ... сама неможам да ги направам
  ....
  Жена во куќата нема :(
   
 2. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  183
  ако мемози сама да си направиш колчи купи си имат готови во продавници или слаткар а не морат да се мачиш сама ! :$
   
 3. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Мајка ми вчера правеше едни брзи колачи/бомбици.

  500мл хопла
  500гр ресани
  кокос

  Се мати хоплата и се додаваат ресаните кои претходно ќе ги исецкате. Ја оставате смесата да одстои половина час. Потоа правете топчиња и ги тркалате во кокос.

  Мора да ги пробате ептен се вкусни, се топат во уста. Ќе ги сликнев ама одма се изедоа. :lol:
   
  На shushu и N.A.T.A.S.A им се допаѓа ова.
 4. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  е јас малку каснам,ама ако сепак се надевам ке ти се најде рецептот, и сигурно е испробан ;)
  http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... Y5hgRROrmg

  http://www.tortijada.mk/mk/kolacinja-i- ... janki.html
  на кое сакаш линке види, истото е :)
   
  На Sm.real му/ѝ се допаѓа ова.
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.921
  Допаѓања:
  67.803
  Пол:
  Женски
  Витлери


  250 гр урми
  200 гр суви смокви
  200 гр чоколадо
  200 гр мелени ореви
  3 лажици мармалад ( било каков )
  лешници

  урмите и смоквите се сецкаат и заедно со мелените ореви се додаваат во растопеното чоколадо.Смесата се меша со рака и се формираат ваљачиња и од страните се става по еден лешник. Го имам пробано рецептов превкусно е :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kacuska

  kacuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  Dali nekoj znae recept za polzavcina, kolacina popareni vo dve boi, so griz.
  [mod-kirilica:zplmxg89][/mod-kirilica:zplmxg89]
   
 7. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  239
  Домашно чоколадо

  Потребни состојки:

  300 гр. шеќер
  1 кесичка ванилин шеќер
  100 мл. вода
  200 гр. путер
  350 гр. млеко во прав
  100 гр. какао
  150 гр. крупно сецкани лешници или бадеми (може по ваш вкус да си додадете суво грозје, бисквити и сл)

  Подготовка:

  Шеќерот, ванилата и водата се варат на тивок оган додека шеќерот не се истопи. Се трга од оган и кога малку ќе се излади се додаваат путерот, млекото во прав и какаото и добро се меша со миксер.
  Потоа се додаваат крупно исецканите лешници/бадеми.
  Чоколадната мешавина ја ставате во плехче кое е обложено со хартија. Кога ќе се излади се сече на коцки.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.881
  Допаѓања:
  73.470
  Пол:
  Женски
  Не знам колку спаѓа во колачи, ама превкусно изгледаат.
  http://www.youtube.com/watch?v=L5G9a2t8 ... e=featured

  Ќе го пробам ова нешто во калапчињата за коцки лед - ќе ми излезат чоколадни бонбони. ^_^
   
 9. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.607
  Пол:
  Женски
  Убаво ти текна во такви калапчиња од лед,можеш здробени бисквити,лешници било што да ставиш.Или пак до пола бел чоколадо,другиот дел црно. :)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.726
  Допаѓања:
  5.142
  Сакам да го направам ова ама немам млеко во прав. Мора такво? :?: И колку пари е од прилика?
   
 11. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  3.964
  Да не пишувам туѓи рецепти како мои...
  http://sitnoseckano.blogspot.com/2011/10/brownies.html

  прееска ги направив овие, и еве официјално четворица дома смачкавме за 5 саати цело тавче. Превкусни се, се топат во уста буквално и те навлекуваат да земеш уште бре туу ненормална работа.

  Јас ги правев како што е напишано во блогот, но наместо путер ставив кристал маргарин, да бидеме реални изгор скап е путерот.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Morning.Sunshine

  Morning.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  18
  Англиски колачиња
  Потребно:
  - 250 г маргарин
  - 170 г шеќер
  - 100 г чоколадо сецкано на коцкички
  - 100 г мелени ореви (може и лешници)
  - 450 г брашно
  - 100 г суво грозје (или некое друго суво овошје)
  - 2 јајца
  - 1 пециво
  Подготовка:Сите состојки се замесуваат. Потоа тестото се плеска и се рассукува. На крај, со модли се сечат фигури и се печат.
  Едноставни а превкусни ;)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 13. guguence

  guguence Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  КАПРИ КОЛАЧ
  [​IMG]

  Лист:
  10 белки
  24 лажици шеќер
  3 лажици оцет
  (се пече во тава обложена со хартија за печење околу 2 часа, на температура од 100 степени)

  Прв фил:
  350 гр шеќер
  200 мл вода
  250 гр замрзнато овошје (јагода,малина)
  1 пудинг од ванила
  ( шеќерот и водата зовриваат 5-10 мин., па потоа се додава овошјето и се вари уште 5 мин. Потоа се додава еден пудинг, претходно растворен со вода и смесата се враќа на оган уште 5 минути, да се згусне)

  Втор фил
  100 гр чоколада се топи на пареа

  Трет фил
  10 жолтки
  10 лажици шеќер
  1 маргарин
  ( жолтките се матат со шеќерот на пареа 5-10 мин.Кога кремот ќе се излади се спојува со 1 изматен маргарин)

  Врз листот се ставаат филовите по ред (прв, втор, трет) и најгоре се премачкува со шлаг.
  Колачот се става во замрзнувач и се служи ладен.[/quote]
  ] геа а какоц оцет вински или јаболков треба :^)
   
 14. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  3.542
  Пол:
  Женски
  На храна и вино денес,гледав едни колачиња и се потрудив да измеморирам состојки и постапка,ама заборавив насловот да го запомнам :D Многу лесни,се подготвуваат за помалку од 70 минути,и се убави на лик за послужување со чај,какао,кафе,баш за овој период.
  *Потребно*
  -140 грама шеќер
  -250 грама маргарин
  -4 јајца
  -1 чоколадо
  -150-200 грама брашно
  -шербет од слатко од дуња(ама мислам ке може и од какво и да имате)
  *Постапка*
  Во сад се става шекерот и маргаринот и се матат.Откако ке се соединат,ги кршите јајцата и ги двоите белките од жолчките,и ги додавате само жолчките,и продолжувате со миксер.Го додавате брашното и замесувате.Месењето го продолжувате на маса,се додека недобиете меко цврсто тесто.
  Од тестото,кинете по малку и правите покрупни топчиња,(смеса ко за 2 бомбици) и ги редите во тепсија обложена со хартија.Ја ставате тепсијата да се пече во загреана релна,додека не заруменат.Ги вадите.
  Го рендате на ситната страна чоколадото.Земате едно топче и со горниот дел го мацкате во шербетот од слатко,и одма со истиот цел горен ден,во чоколадото.Постапката ја повторувате со сите колачиња-топчиња.
  Не сум го направила,ама планирам,многу е брзо а и вкусно изгледаа топчињата.
   
 15. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  И јасги гледав а се викаат Чешки колачи ;)
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  колаче - зрно кафе


  Потребни состојки:

  - 250 грама шеќер
  - 1 кафена шолја вода (0,75 дл)
  - 125 грама маргарин или путер
  - 100 грама мелени ореви
  - 100 грама мелени бисквити
  - 80 грама чоколадо
  - 1-2 лажици мелено кафе

  [​IMG]

  За преливот:
  - 100 грама чоколадо
  - 3 лажици масло за готвење

  Подготовка:

  Најпрвин подгответе сируп, така што ќе го сварите шеќерот во малку вода. Варете околу три до четири минути. Тргнете го од ринглата, па во него додајте го маргаринот или путерот сè додека не се растопи. Потоа, додајте ги мелените ореви, бисквитите, чоколадото и кафето и мешајте така за сè да се изедначи. Кога смесата ќе се олади, обликувајте ја во мали топчиња, а секое од нив притиснете го со чепкалка за да добие облик и изглед на зрно кафе.
  Потоа, подгответе ја чоколадната глазура. Растопете го чоколадото со малку масло за јадење.
  Почекајте спремните топчиња да се изладат, па полека потопувајте ги во чоколадната глазура, вадете ги со лажица, повторно притиснете ги со чепкалката по средината и оставете ги на целофан додека глазурата не се стврдне. Доколку мислите дека нема да ви биде доволна глазурата за сите топчиња, растопете уште чоколадо на истиот начин.
   
 17. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  516
  Пол:
  Женски
  Да нема некој рецепт за руски капи ама со ресани, не се пандишпан? :?:
   
 18. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Девојки би сакала да Ве прашам со каква глазура ги шарате колачите и на кој начин?

  Јас никако да направам добра шарка одозгора со лажичка, не знам дали е до чоколадото или до што е, ама се разлева и шарата скроз се развлекува. Ве молам брзо пишете. Поздрав :)
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  5.121
  Јас глазурата ја правам само со чоколадо за готвење и малку зејтин. Во ѓезве ја скршам чоколадата (користам Менаж или онаа на Соко Штарк) ставам 1-2 лаж зејтин и матам на тивок огин додека не се стопи целата чоколада.
  Шари со чоколада правам кога имам време и живци. На алуминиумска фолија која е подмачкана со зејтин правам по желба форми и потоа ставам во фрижидер или замрзивач за да побргу се стегне чоколадото.
  Со 1 л млеко се вари крем од 1 пудинг од ванила, 15 лаж шеќер, 4 лаж густин и 2 ванили. Во ладен крем се додава 1 изматен маргарин со 200 гр прах шеќер.
  Овој фил е доволен за 1 кг ресана а страните се ваљаат во кокос или мелени ореви
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.065
  ^
  А пандишпанот на руските капи?