Колегијалност

Дискусија во 'На работното место' започната од RainBow, 11 октомври 2010.

 1. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.151
  Пол:
  Женски
  ок е тесси разбирам дека за едно работно место аплицираат 100души.мене ми е целта во иднина јас да не бидам пак меѓу тие идни 100души за ново работно место со изговор дека не одговарам на ова ради недоволен промет дека ај еднаш ми зела промет итн.но поентата ми е дека сакам културно да и укажам дека не е фер/колегијално итн. како да го наречам да го преземе клиентот и неговиот паричен учинок нели а ни малку не се потрудила да го бара/убедува итн.не сум ситна душа и да и возвратам ама толку ме изнервира што се помислив да и одржам лекција преку дела сега да не ширам на темава и да одам офф топик.тоа ми беше муабетот како на културен начин да и предочам дека не сум од вчера и сфатив дека некоректно направи.на крајот на краиштата ете и јас да треба да одам и барам ново раб.место ок но таа или било која друга би го задржала местото неправедно крадејќи туги клиенти и нивнте пари нели?барем јас во ова нејзино однесување гледам/доживувам неколегијалност.а Vас не ви бранам да ми поврзувате мислења од други теми и да вадите заклучоци за мене дали јас си го заслужувам се ова тоа е ваше право бтњ,а ова е форум и ко што вие пришувате и јас имам право да одговорам,тоа е тоа.поентата ми беше не пишав за да некој ми вадат мислења и поврзуваат од кај што произлегло од мене колешката итн.туку сакав совет за проблемот.ама ова е форум и јасно ми секој ќе си пише како сака за која сака и што сака сепак не прочитав совет за испишаниот проблем ама ок прочитав како некоја форумка смета дека настанал проблемот т.е.нечие лично видување/правење проекција за мене каква јас би била сум била-бесплатна психолошка сеанса :lol: .
   
 2. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Сакаш совет, ќе добиеш.
  Веќе неколку поста по ред ме повикуваш и сакаш да докажеш нешто.
  Ако вака се однесуваш и на работното место(постојано да докажуваш дека си во право) тешко дека ќе опстанеш.
  Не е лесно да си новајлија во веќе оформена работна средина.
  Само смири ја топката и ќе биде полесно.
  Тивка река брег рони.
  Повеќе не те коментирам.
   
  На crazylady, baby-star, Dentina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.309
  Допаѓања:
  18.045
  Пол:
  Женски
  Ако си ваква дрска и иронична и со таа колешката, на мирен начин без многу зборење и ти враќа за тоа. Не си помислила на тоа? Од што си ти најпаметна и се` знаеш за другите и правиш анализи која форумЏИКА кон што е склона, немаш време да се посветиш на вистински приоритетните нешта, што се многу побитни од карање и докажување тука.

  Ама и ние сме криви што и` пишуваме. Нека се отвори тема Мемоарите на една Виши и сама со себе нека си праи муабет. Нека си дава поддршка, нека си прашува и нека си одговара.

  И еве и совет: наместо да не` анализираш и осмислуваш начини да бидеш зајадлива со нас, демек да не` замолчиш, гледај таму крој стратегии да најдеш повеќе клиенти. И уште еден совет, немој ваква дрска и на работа да бидеш. Малку што си нова и што допрва треба да стекнуваш доверба, па утре и да се пожалиш за нешто нема ич кредибилитет да има. Како третиот пат кога овчарот викал „Помош, волк!“ а другите се смееле, мислејќи дека ги зафркава.
   
  На Dentina и Daleron им се допаѓа ова.
 4. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  15.385
  Не е оф-топик коментаров.Кој сфати сфати
  [​IMG]
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lavander

  Lavander Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  91
  И ти кради им клиенти нив. А ако уште еднаш тебе ти викаат дека не си довршила работа што не е твоја кажи дека тоа не е твој дел и дека ти си ја завршиле својата работа и нема што да дискутираш со било кој за нешто што не е твоја обврска. Или за да ја смириш топката заврши ја нејзиниата работа, ама напомни им дека тоа е прв и последен пат да завршуваш туѓа работа, а да не си повеќе платена и дека ако повторно си опомената за истата работа ќе се обратиш кај надредениот. Ако сака таа поискусната нека се ѝ се обрати и нека пораговара со таа неодговорната колешката. Секаде има луѓе што ќе си се снајдат и провлечат, ама и луѓе со слаби нерви за кои никогашне знаеме како ќе реагираат.
   
 6. Sinisa123

  Sinisa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Luge mi treba sovet od vas. Sto da napravam. Go postavija na rabota eden buljash za zamenik shef. Sakam da kazam deka ne e shef nema nikakva funkcija nitu pravi dokumenti, nitu pak sedi vo kancelarija tuku si raboti kako nas normalno. Ama koga go postavija za shef se mi odi kontra sea luge ja si imam shef i koa ke mi kaze neso da si zavrsam ja ke si go zavrsam ama prvo ke treba da se ispokaram so takanareceniot shef. Ednash mojot shef mi dade za obvrska da sredam nekoi stvari i shefot si otide i ovoj eve go kako se dere na cel glas i veli ostaj go ne go cepkaj ja ke go sredam i mu velam so miren ton znaci na mene mi rekoa ostaj me da si ja zafrsham rabotata. I ovoj oste povise si zede sila i mi veli koj si be ti na mene da mi nareduvash ja sum ti shef i ti ke pravish ja kako sto ke ti kazam jasno i ne sakam da me nervirash oti ke se javam na direktorkata (Buljashot i direktorkata se rodnini) i vednash mu se javil na shefot mu kazal neli oti se skaravme i ajde na telefon mi se javi shefot mi se razvika zaso sum se karal so nego i shefot mi veli ne se karaj so site oti ke te izbrkat. Ednash imase mnogu rabota i ovoj zamenikot shef zboreshe za sefot ja eve shefot niso ne go interesira cela rabota na mene ja ostava ne mozam da postignam i koa me vide mene vednash smena tema na muabet i zakute. I mu rekov na shefot sto kazal za nego i mu velam cela rabota na mene paga toj sedi kako zena po cel den i pushi cigari i mi veli odi vamu odi tamu e na sto licam ja tuka na pajlaco li i shefot mi kaza deka ke sredel rabotata i koa dojdol na rabot shefot go viknal vo kancelarija i mu kazal neli i neznam kako si go izvrtel muabetot i mene me obvinil za se. Od takvi luge aman kolku gi mrazam ke zemam ke go ubijam i ke go frlam nekade barem nema da go gledam. Najmnogu mrazam nekoj za 150 evra majtap da si igra so mene i on dojdol za pari i ja sum za pari pa majka mu stara ke zemam ke si odam ne mozam vise da trpam i nekni mu rekov na shefot da si najdam nekoja rabota ke si odam sto sakate si pravete i shefot mi rece samo na kratko dobro. Sto mislite za ova da ostanam na staroto mesto ili da si baram novo rabotno mesto i kako da postapam so toj idiot
   
 7. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Барај си друга работа за тие пари ќе најдеш не се секирај и не трпи најверојатно се во договор за да си одиш. На кратко ќе напишам една вистина.
  Се скарала органите кој ќе биде шеф.
  Очите јас зошто се околу себе гледате
  Срцето, јас зошто ако не чукам ќе умрете.
  Стомакот, јас зошто ако не исфрлате токсини ќе умрете.
  Нозете, јас зошто секаде ве носам.
  Рацете, јас зошто се работите со нив.
  На крај излегло гомното и рекло јас. Ситеа не излезе почнале да се смеат. Решило гомното една недела да не излезе. очите се замаглиле, срцето послабо чукало, стомакот се грчел во болки, нозете потклекнувале, рацете почнале да се тресат, а тогаш сите извикале: Добро ти ќе бидеш шеф
  Од тогаш секое гомно може да биде шеф.
   
  На stetoskop, Domakica и mal.ecka им се допаѓа ова.
 8. hristin4eto

  hristin4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  КАКО ДА СЕ ЗБЛИЖАМ СО КОЛЕШКИТЕ НА РАБОТА ДА БИДЕМЕ ПОБЛИСКИ И СЛИЧНО И КАКО ТРЕБА ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ НАЈПРАВИЛНО НА РАБОТНОТО МЕСТО ПОСЕБНО СО ТИЕ ШТО ТИ СЕ КОЛЕШКИ??
   
 9. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Различни луѓе различни карактери. Најкултурно ќе се однесуваш со сите, само пази со кого ќе се зближиш најмногу, најверојатно постои личност со која што можеш да се зближиш, ама не веднаш. Постојат секакви, завидливи, злобни, разни безобразни. Личните работи нема да си ги кажуваш, ќе си правиш општ муабет, а воглавном за работата. Аком си нова ќе ти биде многу тешко, обично тие што раотат подолго време заедно ќе те потшутнуваат, едно здраво и пријатно доволно е за сега, ама пак ќе напоменам ако си новодојдена.
  Мое мислење и од некое си мое искуство. Сепак биди си на дистанца.
   
  На Tanjamm и DVAANGELA им се допаѓа ова.
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.309
  Допаѓања:
  18.045
  Пол:
  Женски
  Со колешките најпристојно и најкултурно. На почеток пожелно е да бидеш порезервирана, додека да го „опипаш пулсот“ на средината, кафе-мафе, да, но премногу зближување избегнувај. Делувај блиска за да не те проценат погрешно како непријатна, а всушност држи си некоја резерва. Потруди се што подобро да ги запознаеш за да знаеш како подобро да се заштитиш, ако евентуално има потреба од тоа.

  Ќе заборавев, честито нова работа! :)
   
  На DVAANGELA, Juuuuulie, Elissa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.427
  Допаѓања:
  21.855
  Арно кажа теси.

  Биди пријатна, гледај да им се најдеш, сега кога си нова понуди им нешто да им помогнеш, побарај совет од нив како да сработиш нешто, така ќе им покажеш дека ја цениш нивната работа, и најбитно Немој да збориш пред нив за некоја друга (во стил на оговарање мислам) и ако некој оговара гледај да си молчиш, дали некој дошол или не дошол на работа, кој што кажал ич да не ти е битно. Тебе најбитно од се ти е да си ги завршиш твоите обврски и задачи.
   
  На Daleron и tessie им се допаѓа ова.
 12. Pearls

  Pearls Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  колегијалност ха.... на моето работно место тоа е шпанско село , моите дебилни колешки никогаш во живот не се слушнале за нешто такво
   
 13. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.110
  Пол:
  Женски
  Kolku e polesno koga rabotis so mazi..Sum rabotela so zeni i toa e panagur..Veke 4 godini poveketo kolegi mi se mazi,samo 4 koleski sme i obicno sme razlicna smena i mi e preubavo.Nemame mnogu vreme za rekla-kazala,ako se napieme edno kafe i pauza za jadenje i se rastrcuvame koj levo,koj desno,koj na pc koj na teren..
   
  На Daydream и crazylady им се допаѓа ова.
 14. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  5.480
  Пол:
  Женски
  @MilaP И јас сум имала слично искуство како твоето. Имам работено само со жени и тоа беше циркуз. Сплетки, оговарање, зборење, улизување на шефови, апсолутно никаква продуктивна средина, само "бош" муабети. Колегијалност - нула. Кога ќе почнеа некои муабети, и маж да се усрами. Безобразни до 101 и назад. Разбирам да се шегуваш на поскокотливи теми, немам никаков проблем со тоа ама овие беа некултурни. Страшно. Најсериозно. Ако не си таков скроен, тоа ти е пекол. Дури и затуцана ќе те направат што не си како нив. Не можев да издржам во таа средина. Ми се плачеше кога одев на работа.

  А сум работела и само со машки. Тоа е рај за душата. :) Подобро работно место не сум имала и мислам дека нема да имам. Со мерак да одиш на работа. Со мажите доволно е на почеток само да им покажеш каде им е местото и до каде можат да одат и толку. Знаат и да се шегуваат (до граници), знаат и да бидат сериозни, можеш како со човек да се разбереш. Знаеш дека кога ти кажува нешто, тоа е тоа, а не дека позади таа реченица се крие нешто сосема друго. Многу поедноставни се за работа и многу поопуштени. Има повеќе колегијалност. Отворени се за соработка. Знаат да понудат помош. Знаат да прифатат помош, а не со мотото "јас се' си знам." Многу пати знаеја да ми речат дека ме осеќаат како да сум и јас машко. :D

  Можеби такви луѓе ми се погодиле или пак јас знам како да се поставам со мажи зашто цел живот повеќе сум имала другари отколку другарки. Ама сепак мислам дека е до самата човечка природа. Со многу луѓе сум разговарала на оваа тема и сите истото го кажуваат.

  Секаде има исклучоци, сум видела и мажи бетер од жени ама сепак јас лично да можам да бирам, секогаш би избрала повеќе да работам со мажи, отколку со жени.
   
  На kathy es и MilaP им се допаѓа ова.
 15. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.351
  Пол:
  Женски
  :)Здраво на сите...нова сум па воедно ова ми е и првата порака...работам во фирма во која 80%се мажи а останатите жени..секој ден е пеколен на работа бидејки има такви кои идат на работа колку да не се дома и такви кои вадат едно парче леб..се е рекла казала нема никава колегијалност има две од колешките што си одат со кој ке стигнат повеке од пола фирма ја имаат поминато и сега се водат по тоа дека нема поштена жена дека сите имаат швалери и секој ден една иста песна а не се свесни дека со нивното трачарење можат и брак да растурат:u:
   
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.135
  Допаѓања:
  4.902
  Niedno zboruvanje nemoze da rasturi stabilen brak. Odi si na rabota raboti si ja rabotata i ne se zamaraj so rekla kazala a kako prvo i prvo sekoj neka si odgovara za svoite postapki. Ako na niv im e taka ubavo a ti i ne mora da se druzis so niv totalno ignoriraj gi. Najdi si kolega ili koleska na koja ke se doveris
   
  На Daleron и LUCERKA им се допаѓа ова.
 17. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Уво да не ти чуе, во секоја фирма го има тоа.
  Терај своја работа и не се замарај.:)
  Брак лесно не се растура ако не е на стаклени нозе.
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sinisa123

  Sinisa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Ајде сега вака кажете дали сум во право. Се вработив во нова фирма, е сега се беше ОК немаше никаков проблем ни од колеги ни од претпоставени. Дојде еден камион да се растовари и едниот вработен што е циган намерно ме удри со пакетот и потоа ми вика извини не те видов а беше завртен со грбот и пакетите ги фрлаше преку раменици. Значи мала фирма сме со 5 души вработени. Децата се од 17-20 год. и си мислат дека се интересни, значи ем си ја оставам мојата работна задача што ми е дадена да ја завршам навреме и ме вокаат за да им помогнам на нив оти они 4 души не можеле и они мајтап си играат со мене. Значи сите 4 вработени се први братучеди и се штитат меѓусебно а мене нема кој да ме заштити. Денеска ме викнаа да им помогнам ајде отидов се исмејаа добро дека сум им помагал се изнервирав и ги оставив да си работат и што сакаат нека си прават си ја гледав мојата работа. А децата се вработени скоро 2 месеца и ми викаат дека они на мене ќе ми биле шефови и дека сум морал нив да ги слушам и викам на мене моите претпоставени си седат горе у канцеларија само може они на мене да ми кажат што да работам а вие не можете да ми кажете. И ми викаат дека сум бил неспособен од нив, дека ќе се жалеле на директорот дека они работеле повише од мене а на секои 3 часа искачат надвор на пауза за цигара а ја од што има работа не можам да искочам на 2 мин и кога ќе искочат си седат по 1 час и никој ништо не им кажува и на крај им викам ако имате некој проблем се оди горе у канцеларија се кажува што е проблемот и што сум ви згрешил и се решава веднаш а вие да ми зборете така на празно прекинете веднаш. Ќе одиме горе и толку завршена програма, вие ќе си ја гледате вашата работа ја ќе си ја гледам мојата работа и ниту ви се мешам во работата ниту сакам да ми се мешате во работата значи завршено е тоа. Кај мене нема лицемерие ќе ти кажам у лице и отворено што си имам и чао пријатно. И денеска седнав со претпоставената си направив добар разговор и викам ниту ги вознемирувам ниту сакам да ме вознемируваат сакам да си ја гледат работата и завршена приказна, а за шефови што се прават треба да јадат многу леб да станат шефови. И шефицата вика за шеф ако треба да се стави се гледа од старите работници оти има овде еден работник што е 5 години и знае повише и он ако не е ја ке дадам полмоноштво на кој мислам дека му верувам и дека ќе ја заврши задачата што ќе му ја дадам. Утре ќе зборувам со нив повторно ќе им кажам повторно да не те замараат и толку ќе биде. А пред 2 недели дојде директорот на фирмата да видат што работат и виде дека ѓубрето што го направиле не го собрале стоело со денови пак им викаше. Значи како може да кажат дека сум неспособен за работа кога идат сезонски работници и ја на работа одам во 06:20 часот а станувам во 05:00 часот да се спремам и автобус да си фатам на време а они не можеле да дојдат у 7 на работа. Доагаат точно у 08:00 часот си пијат кафе до 09:00 часот и во 09:15 часот почнуваат со работа а ја за до тоа време ќе завршам милион обврски што ги имам. Кажете како да се поставам према нив да ги игнорирам или да им помагам незнам више што да им правам?
   
 19. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.280
  Neznam za kakva kolegialnost zboruvate.
  Toa e izmislica na socializmot. Umre socializmot , a so nego i kolegialnosta.
  Zaboravete na toa.
  Sakate ZAPAD. Toa e luge moj del od toj ZAPAD.
   
  На Askopje и kjukli им се допаѓа ова.
 20. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.809
  Допаѓања:
  5.130

  Никако помагање за такви. Игнорирај ги. Не им се нервирај ич. Терај си твоја работа и избегнувај контакти со нив.