Колегијалност

Дискусија во 'На работното место' започната од RainBow, 11 октомври 2010.

 1. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Во местово каде што работам имаме огромна колегијалност. Искрено поддршка имам и од стари и од нови колеги. Вакви колеги да посакав да имам немаше да добијам.

  И нормално колку да не сме раат секогаш се најдува една црна овца, малку приглупа, што се дели од сите. Најмалку работи-најмногу се жали и сите обрски на грб и ги носиме јас и друга колешка која е исто толку нова колку таа (со таа разлика што едната си работи, се труди и нема зошто да и правам сопки и да не ја сакам, а другава од како е дојдена си остана со две обврски) и нормално умилкување кај претпоставениот, кого реално го сметав за попаметен.

  Мислев леле кефој сум ќе ми дојдат уште две колешки ке ми одмалат од работата, за едната збор немам настрана да кажам си помагаме и се тимски работиме, ама другава па буквално цел оддел огромен си ја имаме и третираме како двегодишно детенце и желби и исполнуваме.|(

  А мене во сектор ми се падна.:^) И другиве као што и се дешава се 90 % од времето.
  Ама времето си поминува таа си матка, ние на грб ја носиме, претпоставениов ќор се прави, таа не кодоши за гупости секој ден, како на учителката да не кажува, тој не испрашува за тие глупостите нејзини и уште не кара па требало да си помагаме. Ние си подголтнуваме и така.


  Е неа ако ја прашате, може нема колегијалност кај нас.:D

  Така да ствар на перцепција.
  Само мене ми дотежа, па да се искажам.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  22.992
  Пол:
  Женски
  Имам и позитивни и негативни искуства. На предходното работно место дел од колегите беа ужасни. :devil:Жедни беа само за подобра позиција и власт над останатите притоа не бирајќи средства за да стигнат до тоа. Се служеа само со оговарања, измислици и превземање на туѓиот труд. За жал тоа им успеваше бидејќи стануваше збор за компанија со поголем број на вработени каде газдите имаа контакт само со поставените раководители на кои најмногу им веруваа а тие си го гледаа само сопствениот интерес и го признаваа трудот само на нивните потрчковци. Нормално, имаше и прекрасни колеги со кои сме во контакт до ден денес. На сегашното работно место ситуацијата е многу подобра. Не дека има некоја којзнае каква дружба меѓу колегите но сепак секој си ја гледа својата работа и не се јадат меѓусебно.(y)
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  3.269
  Сметам дека колегијалноста е најбитното нешто во секој тим за сите работи да функционираат како што треба. Кај нас ја има ама сметам дека може уште повеќе и активно работиме на тоа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Evaa_19

  Evaa_19 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2018
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  22
  Ja imam super koleski , no nesakajci povrediv edna raskazuvav za nesto i rekov ovja ciganite kaj nas.... a zabraev deka i ona e romka ... sakam da potonem u zemnja i da ne se pojavim vise pred nea
   
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  29.304
  Пол:
  Женски
  Нема колегијалност, секој од секого се брани и се бараат грешки за да се накодошат, жално за фирмата која е реномирана
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  1.196
  Пол:
  Женски
  Sekade e gore dole isto. Samo kodosi i gazolizaci.. Luge bez svoe jas, bez muda:@
   
  На Tanjamm и elimkd им се допаѓа ова.
 7. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  29.304
  Пол:
  Женски
  Да не сме во иста фирма? :D
   
 8. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  1.196
  Пол:
  Женски
  Mojata e vo gjorce.. :)
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.568
  Пол:
  Женски
  Имам и позитивни, и негативни искуства, генерално преовладуваат позитивните. (fingers) Се’ уште има луѓе.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Aleksandra9999 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  До пред неколку години имав само негативни искуства особено на места каде што има многу жени :doh: значи страшни сме!
  Секоја си ги изнесува своите приватни проблеми на работа,меѓусебно раскопување распрашување која како живее,непотребно зближување кое отпосле резултира со меѓусебно озборување,интриги,имав колешки кои уста не затвараа премноооогу зборуваа,доаѓав дома психички уморна од премногу муабети и кафе паузи. Ни хранарина,ни колеги погодени.
  Последнава фирма каде што неколку год работам не би ја менувала за ништо,би потпишала до пензија да си останам ако има можност. Имам само една колешка и 6 машки колеги. Имав среќа што колешката не зборува додека работи,или истовремено работиме турбо и мува да помине може да се слушне или пуштаме музика и нарачуваме јадења кога сме растеретени. Од отворањето почнавме истовремено и до ден денес сме заедно,функционираме како семејство, само што јас моментално сум на породилно отсуство.
  Секоја прилика ја користиме за да излеземе на сметка на фирмата :D,1-ви Мај,Нова Година,Велигден....
  Имаме заеднички тостер и фрижидер (бидејќи нели поминуваме речиси повеќе време на работа отколку дома) и се грабаме крадеме едни од други јадење “ти го изедов сендвичот” е секојдневна реченица.
  Два пати во месецот го полниме фрижидерот во износ од 1000-2000 ден и сметката ја делиме т.е сите учествуваме. Секогаш има коментари “што е ова јас не јадам зденка” или “следниот пат јас пазарам не ти” :D. Многу пати сме се скарале но лутината кратко ни траела. Домашните проблеми на колегите ниту ги знам ниту некој од нас си ги искажува. Имаме заеднички проблем кој и да дојде нов во тимот на никого од нас не ни одговара карактерно,не му даваме шанса да се вклопи, заеднички сугерираме за неговото отпуштање. Сме имале многу нови колеги но како доаѓале така си оделе и искрено знам злобно е но незнам дали ми е жал за тоа :smirk:
  Едно лице се прилагодува кон цела средина,не обратно.
   
 11. TarantulaA

  TarantulaA Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  6.128
  Пол:
  Женски
  wow се надевам ќе се најдеш и ти во ситуација некој да се однесува со тебе ко ти и твоитеколеги со новите.т.е. да се осетат неприфатено во тимот.А ти додека се препотуваш да се докажеш пред шефот ,позади грб да сугерират и лажат за да те отпуштат.Знаеш,секој е за менлив на работа.Баш злобно од тебе и твоите колеги ако навистина така правите.Очигледно фирмата ви е тапа и не ја бива бидејќи вработила непрофесионалци кои не веруваат во своите квалификации па мора зад грб да работат на новајлиите.
  Уше да ни напраиш услуга на форумџииве да пишеш у која фирма сме,никад да не помислиме на соработка:)
   
  На Tanjamm, slobodka, celineparis и 9 други им се допаѓа ова.
 12. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски

  Од каде го ископа ставот дека зад грб сме сугерирале и лажеле?
  Ако ти си го доживеал/ла тоа на своја кожа не значи дека во секоја фирма го има.
  Никогаш не сме сугерирале и лажеле зад грб.
  Сугестиите биле пред сите на состанок и кога веќе читаш прочитај до крај,види ја последната реченица.
  Доаѓале нови кои лажеле дека имаат познавање од јазикот кој е задолжителен во фирмата, лажеле за своите способности и го кителе своето CV а кога требале да се покажат на дело им било тешко изводливо и мислеле дека така ке пројдат незабележано,дека некој друг ќе работи а заслугата ќе биде тимска заедничка. Кога прочита толкав цитат прочитај ја и последната реченица.
  Неможе цела фирма да се прилагодува кон карактеристиките на едно лице. Инаку фирмата е една од најуспешните пет странски фирми во последниве три години.
  Износот на данокот е милионска сума. Не би рекла дека ја водат непрофесионалци а сигурно не ни е потребна соработка со некој кој има вакво мислење дека фирмата е тапа а веројатно купува производи од истата.
   
 13. TarantulaA

  TarantulaA Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  6.128
  Пол:
  Женски
  супер читам јас,ама ти лошо пишуваш!
  Никаде не кажуваш дека на состанок пред новајлијата сите се искажувате дека не го прифаќате...Башка ако тоа го правите пред него-тапа сте.Ако го правите,а новајлијата не е присутен-да,зад грб му е
  Второ ,никаде не спомна ЦВ ,лажење,билдање на спосовности па затоа не сте го прифаќале и слично...
  Можда тоа си сакала да кажеш,ама дефинитивно не е таа смисла доловена на крајот од твојот пост.
  Како и да е,твојот пост,ако навистина го мислиш се она што си го пишала е одлика на еден тим кој појма нема што значи колегијалност,а има огромен проблем со егото.
  Мислам дека знам за која фирма збориш,не е ова менхетен,неколку јаки фирми се.Жалосно.
   
  На Tanjamm, темјанушка, Vip83 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Тебе на состанок ако те посочат во твое присуство тапа се колегите, ако те посочат во твое отсуство- зад грб е. Епа трета опција нема,подобро во лице да се кажат некои работи отколку зад грб.
  Сите треба да се соочиме со своите грешки.
  Мислам дека оние кои лутаат од фирма до фирма незнаат што значи колегијалност. Сепак поединецот треба да се вклопи према колегите,тие што не умеат или незнаат што е колегијалност и работа или не припаѓаат таму кај што се нашле. Не е секогаш “другата страна виновна “ и не е се до газдите,постојат и многу луѓе кои имаат превисоко мислење за себе па грешат во своите избори.
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.602
  Допаѓања:
  132.930
  Пол:
  Женски
  И тоа како е злобно. Исти сте како колегите од претходната фирма во која што ти било лошо, да не речам и полоши. Што толку се плашите од новите, зошто воопшто примате нови, ако сте толку способни сами да работите? Или сугерирате да бидат отпуштени за да не се покажат подобри од вас и да ви го земат работното место. Злобно, ама тоа докажува какви г**** се луѓето. Никој не може да се прилагоди ако не му дозволите, а вие очигледно не дозволувате, и измислувате дека билдаат ЦВ и се неспособни, а не им давате шанса да се докажат. Пусти страв да не излезат подобри од вас.
   
  На Tanjamm, slobodka, celineparis и 13 други им се допаѓа ова.
 16. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.376
  Пол:
  Женски
  @Annath Ан couldn't agree more! Читам читам и таман до пред самиот крај си викам, баш ми е мило што ете си нашла средина која и одговара, бидејќи сите тоа го заслжуваат и стасав до претпоследната реченица. (facepalm)
  Се прашувам само каков е тој шеф што нововработените ги отпушта додека да трепнеш, бидејќи Стојанка и Петранка така му рекле, а уствари оти зденки не сакаат да делат, наместо да надгледува и со свои очи да ја увидува способноста на вработениот, па врз основа на тоа да дава отказ или да унпаредува. :?:
  Барем знак да си стават пред врата никој да не се труди да аплицира, ни за ваков шеф, ни за такви колешки.
   
  На Notorious-B, Annath, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 17. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.501
  Допаѓања:
  3.389
  Пол:
  Женски
  некои ми се погодени но една работа ми смета некои само се исмејуваат и само за кафе се спремни да се исмеваат ако некој тропне нешто,и тоа ми смета се повеќе да се закачат и со мене за банални работи :|
   
 18. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  2.213
  Само што ќе излезеш од канцеларија те оговараат...македонска мизерија.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  2.025
  Допаѓања:
  4.139
  Пол:
  Машки
  Не е само во канцеларија општо било каде. Јас работам во рударство и кога ќе седниме на пауза ќе се изнаправат муабет,едниот станува, другиве го оговараат како многу лаже, ништо не знае итн.

  Секој за секого знае да кажи по нешто, а за себе не. :)
   
  На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
 20. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  2.213
  Најдобро се тестира кога ќе излезеш, врати се демек си заборавила нешто, ќе видиш штама и се ти е јасно. :)
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.