Колегијалност

Дискусија во 'На работното место' започната од RainBow, 11 октомври 2010.

 1. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.897
  Допаѓања:
  3.632
  Пол:
  Машки
  Заборавил, машко сум. :D

  Инаку оговарањето не го земам при голема важност. Повеќе ќе му обрнам внимание на некого што директно во лице ми вели отколку вака на оговарање.
   
  На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.482
  Допаѓања:
  47.192
  Пол:
  Женски
  Работната атмосфера многу зависи од односот со колегите. На човек или ќе му биде уживање работата или нема да му се оди, зависи какви карактери го чекаат таму.
  Мене, засега, ми се допаѓа како функционираме со колегите. Пријатни се, добри луѓе, приземни, има смеа. Опуштено е, некој и да дојде нерасположен, ќе се расположи. Нема тука намуртени фаци. :lol: Не очекував дека во ваков тим ќе се најдам. :sun:
  Муабети од зад грб се уште не излегле на виделина. :D
   
  На stetoskop, crazylady и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.233
  Допаѓања:
  266.510
  Сеуште стојам на истото.
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.706
  Допаѓања:
  4.863
  Затоа јас на првото рабптно место имав стресови 6 месеци. Постарите не прифаќаат нови, пробуваат на секој начин да те наместат, накодошат, да те искористат и пак да те накодошат. Голема фирма, неколку души се улизуваа кај газдата и имаа секакви привилегии. Со претпоставен ретко зборуваш, а не пак со газда, а пак уште да се жалиш./ Маст ни вадеа, душа ни вадеа. Неспособни, само тоа можам да кажам. Доаѓа на работа со задоцнување од 15-20 минути, и врти од службен фиксен телефон, ја прашува свекрвата што прави детето дома. Потоа пола ден раскажува како е голема домаќинка, штеди, во состојба е леб да не јаде, па како се породувала. Уффф, мака ме фаќа вака кога се присетувам, какви ѓурбиња земаа плата и за што. Ние млади, научени да ги почитуваме постарите, будали. Сега да ми е, ич нема да заобиколувам, што мислам в лице ќе им кажам. Нема што да изгубам.

  Во Македонија е така, неработници се шлепаат на грб на работиците, па згора и ги кодошат.
   
  На Annora, celineparis и crazylady им се допаѓа ова.