1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коледе

Дискусија во 'Религија' започната од Stylesh, 5 јануари 2013.

  1. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Само што ги испратив коледарчињата.
    Најмалото беше мн слатко,си зело кутија поголема од него и пее душикча :lol::hug::hug:
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    само да не заврни вечерва:)
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Не сум православен верник, но голем респект за кажаново во врска со бадниковите гранчиња и огновите:

    mitropolit-zapovedibozji.JPG
     
    На korisnichka и theowndemon им се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    На денешниот ден прости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните. А на полноќ, погледни кон небото и ќе видиш ѕвезда што оди, тогаш тивко кажи Христос се роди!

    *Кога последната свеќа на Бадник догорува, слушај го срцето што ти зборува, нека радост и среќа во животот те води, среќен Божиќ, Христос се роди!

    *Божјата милост насекаде нека ве прати, нека за доброто со добро ви се врати, Христос насекаде да ве води, Среќен Божиќ, Христос се роди.

    *Денешниот блажен ден нека ви биде радосен! Божиќ вратата да ви ја злати, секогаш среќа нека ве прати. Ангел срцето кон љубов нека го води, мир божји, Христос се роди!

    *Нека бадниковата вечер го избрише сето она што сакаш да го заборавиш, а божикното утро ти исплете венец од здравје, среќа, љубов и божји благослов!

    *Како што бадниковиот оган се ложи, во вашиот дом среќа да се множи, нека светла ѕвезда во животот вас ве води, зашто денес е Божиќ – Христос се роди!

    *Рана зора додека се руди, коледарска песна ве буди, среќа и радост Бог нека дари, полна софра, а и многу пари. Сите да ве служи здравје, бадниковата вечер да ви е на здравје! Бериќет и касмет в куќи да ви царува, со здравје и љубов Господ да ве дарува!
     
    На Independiente и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Kako mali za raka so brat mi i odevme tuka niz sosedive, zivi radosni bevme koga kje ni dadoa paricka :D pa doma oddelno si gi prebrojuvavme i sekogas ako nekoj od nas imase pomalku, dedo odma nadomestuvase :D
    Sega im peeme na tato i mama :D so deka sme volkavi golemi i nie sme deca :P
    Jas spremna sum za utre kiflicki, bomboncinja, jabolki..
     
    На Crna Dama и Mr. Right им се допаѓа ова.
  6. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    „Пеат деца пред врата: KОЛЕДЕ ЛЕДЕ ПАДНАЛО ГРЕДЕ УТЕПАЛО ДЕДЕ....
    (излага домаќинот на врата)
    - Коледе не е тука, го продавал кучата.“


    Се пресмеав. :D
     
    На Lolo5, theowndemon, Crna Dama и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Најголемиот христијански празник и најубавиот според мене. Порано како помал, едвај чекав да дојде Бадник и да одиме да пееме Коледе. Скоро пола населба ја вртевме. Дома се враќавме да земаме нови ќеси. Полневме по 3-4 ќеси.
    Сега на ред е јас да ги пречекувам нив. :lol::lol:
     
  8. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Со душа ги чекам коледарчинјата да ми дојдат и да ми ја испејат коледарската песна,Осекам топлина во душата кога ги слушам како пејат .Едноставно се навракам во минатото кога пеев јас.Па чуството е преубаво ,ах сакам да се врати тоа време.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Годинава машала имавме точно 49 коледари :) Мислам дека ова ни е рекорд. Ѝ викам на мајка ми: Ти па како ги изброи сите, така поспана :D Ама по паричките се ориентирала, зашто на секое коледарче му даваме по една 10 денарка. Секоја година мајка ми од Слатката куќа купува најразлични чоколатца, ама сабајлево го пратила татко ми до продавница зашто не ѝ стигнале :lol: Најмалите ги пречекав и јас, имаа околу 4 години, уште не ја научиле песна, ама срциња беа :$
     
    На theowndemon, friendy, Mina_Z и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Моиве двајца се модерни коледари,со комшиите отидоа во 11 да пеат.
     
  11. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Порано ПАРИ се правеа на коледе али тоа пред некои си 15 години а после тоа се помалку и помалку пари даваат луѓето, некои немаат а некои се стиснати маму им јебем. :)
     
  12. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас како мала неможев да заспијам навечер за да не се успијам сабајле бог да чува и да пропуштам коледување. Големи мераци беа тоа кога одевме на огинот, а се погоди и оваа година да бидам на оган.
    Огините се палат за коледе и василица. На почетокот на годината кога се овие два празници луѓето палеле огнови се собирале околу нив и пееле “мрсни“ песни верувајќи дека на овој начин ќе ги избркаат лошите демони и ѓаволи од по селата и околината. Демек тие бегале од огин и песни.
    Исто така со цел да ги заплашат духовите се облекувале во кожи од животни и така преправени со звонци во рацете правеле врева и трчале околу куќите. Тоа се познатите џаламари а таа традиција се уште се негува. Како и да е многу интересни обичаи ми се овие.
     
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Кaкo мaл мнoгу реткo oдев нa кoлдеде. Кoгa ќе ми текнеше декa требa дa стaнувaм уште вo ниеднo време и нa лaднo дa шетaм, ниту чoкoлaтцa, ниту пaри не ме зaлaжувaa. :lol: Гoдинaвa пa кaј мене никoј не дoјде. Тукa вo мaaлo децa не oстaнaa. :(
     
  14. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Најубав период од годината ми беше тоа. Не заради друго, туку заради парички. :D
    Одевме од куќа до куќа и пеевме и собиравме по некој денар. Интересно беше, мислам дека кога тргнав некаде 5то одделение престанав. Ми беше срам веќе.
    А инаку, исто како и кај @Ketchup , и ние немавме коледари, не само оваа, туку и минатите. Најверојатно јас и Кечо живееме во некоја забутана населба. :bandit: :worried:
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Сте пробале да ја преведете песнава на англиски? :) Јас еднаш пробав. Еднаш.
     
  16. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Го обожавам коледе :inlove: само што дечиња нема сите пораснаа, а и тие што се мали ги е срам да одат.
    Јас како мала колку одев па кога ги наполневме торбите одевме до дома да ги испразнеме и пак продолжувавме.
    Не се ни сеќавам кога последен пат кај нас дошле дечиња, а сакав да дојдат носат некоја посебна радост :inlove: со радост би им ги полнила торбите.
     
  17. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Ајде убави кажете ми што спремате утре за коледарчињата..?
    Поубаво на купче се да ставам или даа направам како пакетчиња ?
    Со душа ги чекам утре милички дечиња..
     
  18. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Зависи колку дечиња ќе ти дојдат... Кај баба ми одат помалку (6-7 дечиња) па сама им прави пакетчиња, а кај нас доаѓаат многу повеќе па не е изводливо да им даваме пакетчиња, туку се на куп е ставено... Посни крембананчиња, нешто овошје, парички, бомбончиња.
     
    На cresa-jagoda и Independiente им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Јас годинава им направив пакетчиња мали со машнички (црвена и зелена) кесичка и внатре има :
    -Бонжита, штрудла, мачмелоу, бомбони, паричка
    -Тортичка, чоколадно стапче во форма на дедо мраз, едно стикче киндер чоколадо, бомбони, паричка
    -Тортичка, чоколадно стапче од бело чоколадо во форма на ангел, крем банана, бомбони, паричка

    Решив да прескокнам годинава костени ореви мандарини бидејки сите тоа ќе им даваат, па сакав блачко, јер дете на блачко највеќе се радува. ..
     
    На cresa-jagoda, DAngel и Independiente им се допаѓа ова.
  20. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.394
    Пол:
    Женски
    Како помала одев на коледе. Се собиравме друштво од маало, одевме од куќа до куќа и ја пеевме коледарската песна
    Коледе, леде!
    паднало греде,
    утепало деде.
    Дедо се мачи,
    баба го квачи,
    со четири јајца
    гускини, паткини, шаткини!
    О. О. коледе

    Со радост ги чекаме коледарите утре да дојдат и да ни пејат, а ние да им дадеме костени, ореви, парички, бонбони, овошје, чоколатца :sun:
     
    На Lolo5, Vitomir3, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.