1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коледе

Дискусија во 'Религија' започната од Stylesh, 5 јануари 2013.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    САМО 30тина деца. Ситница :D
    За арно за убаво, ме сотреа утрово уште од ноќ, ама уживав да ви кажам право. До 12 одеа..
     
    На Milobebence, Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Морам да те прашам од кај ти се посните крембананчиња? :?:
     
  3. Lana-95

    Lana-95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2017
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ние за коледе со мајка ми купивме од една евтина српска продавница што ја има кај нас крембананчиња од по два денари чоколадца од по 5 денари смоки од по 6 денари и соленки од по 3 денари и мандарини и костени и направивме од нив како мини пакетчиња во кесичка со машничка за секое дете
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Пред некоја година мајка ми земаше се си мислам од Тинекс... Годинава немавме.
    Во посебна паковака, не како тие обичните, е сега дали навистина беа посни или така пишале за да се продаваат, не знам :lol:

    Нека е на арно :D нас како мали ни даваа и обични крембананчиња, па си ги јадевме. :lol:

    Годинава коледарчиња од 7 сабајле почнале кај нас да доаѓаат, и дури до крај 13 саат уште пееја.

    За огромна пофалба е организацијата на поворката со коледарчиња низ сите градови :inlove: а и пејачите колку убава преработка направиле на песната Вечниот Бог :angel:
    Да се наежи човек додека ги слуша.
     
    На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ние за коледе со другарчињата шетавме последно кога имавме 9-10 години,не беревме пари туку исклучиво бисквити,а бевме толку радосни и одејќи од куќа на куќа пеевме Коледица,меденица и по неа иде Василица :D

    За Василица исто не беревме пари,туку колбаси,а се радувавме ко да бериме злато :D па колбасите ги јадевме живи по пат,и ни стомак не болеше ни ништо....
    Ех,беа тоа убави детски,наивни времиња...

    Кај нас,сега не поминаа коледарчиња,а очекувавме да дојдат барем неколку,арно што братучедка ми дојде да донеси пакетчиња за внуците,па и ние за нејзините деца пуштивме пакетчиња,но не е тоа тоа,друго е кога на врата ќе ти дојдат коледарчиња и ќе ти пеат,а ти ќе гледаш како се радуваат од срце за ситници.
     
    На Wideperpetual му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Кај нас слабо идат коледарчиња, па не ни спремам дома пакетчиња за нив. Како мала одев на коледе со друштво. Ги поминувавме сите влезови од нашата зграда. Повеќе пати доаѓавме дома за да се растовариме. :D
     
  7. Iva9612

    Iva9612 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Денес е католичко коледе?
     
  8. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Да, среда е католички Божиќ.
     
    На Iva9612 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tiktaalik

    Tiktaalik Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Машки
    Не. Не е католички, туку грегоријански. Покрај католиците исто е и за православните Грци, Бугари Романци
     
    На vaterpro и Iva9612 им се допаѓа ова.
  10. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Како мала Коледе беше “доживљај” за нас децата. Сабајлето блуза, џемпер пижама и јакна. Од дома ни кажуваа до кај да одеме у маалото јас помала си идев со парички алва со какао, дома истурат торбата радости печење костени....
    Туку песната сеа ја видов на првата страна и ми е чудно и жално зошто песна со дедо и баба како се мачат и јајца во ден за пост??? Мислам песната нема ништо поврзано со празникот ни пак убавина во неа.
    Ние пеевме вака
    Трк ткр Коледе
    Кој спие нека стане
    Нека месе колачиња
    Ако нема колачиња нека даде оревчиња,
    Ако нема оревчиња нека даде коштанчиња,
    Ако нема коштанчиња нека даде бонбончиња
    Ако нема бонбончиња нека даде динарчиња...
    КОЛЕДЕЕЕЕЕ
    Мислам песничката има и логика и е интересна. Секогаш тетките излегуваа и ајде да видеме шо имаме....
     
    На QweenSM, Rama и princess5 им се допаѓа ова.
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ние за коледе не беревме пари како што дечињата берат денес пари и други благи работи, туку ни даваа исклучиво бисквити, таков некој обичај имавме :D
    А песна која ја пеевме беше оваа:
    Коледица-меледица и по неа Василица и така во круг и после во извикување коледееее:rofl:

    Ех што убави времиња беа:(
     
    На cresa-jagoda и душленце им се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Коледе ми беше омилено како дете, не сме спиеле вечерта пред да одиме од што толку го чекавме денот. :inlove:
    Од 5-6 години мислам почнав да одам. Интересно ни беше многу, ептен ме навраќа на детство и убави спомени Коледе. :inlove:

    Со тек на годините се помалку Коледарчиња има некако. :( А интересни ми се многу кога доаѓаат и пеат, а дечиња малечки Коледарчиња па леле преслатки. :inlove:
     
    На Wideperpetual му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    639
    Пол:
    Машки
    Деца коледарчина баги години немам чуено да зазвонат на врата што е жалосно како згаснува традицијата полека полека. Кога бев мал до кај шесто одделение беше пракса да се оди на коледица со спилјон, свеќа во спилјонот и икона. Ноќта на 5ти се одеше и се даваа пари а другиот ден утрото за Бадник се даваше овошје и храна. Исто и за Василица се одеше пак со спилјон и икона. Жалосно што изумреа овие традиции и на младиве денес детството им се претвори во социјални мрежи и некои нови изопачени трендови наместо да растат со религијата
     
  14. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    Имаше многу коледари денес, конкретно низ Аеродром, штета што не се спремавме повеќе за нив и немавме ништо освен пари да им дадеме, ама за до година ќе знаеме..
     
    На Wideperpetual му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    639
    Пол:
    Машки
    Незнам за другите градови Битола одамна мртво пиле не пее можда едно 5-6 години сигурно дали дека во куќа се преселив да живеам па помалце доаѓаат кузнај можда ги има уште не можам со сигурност да тврдам ама баги време не зазвонале на врата а живеам во строг центар
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.