Коледе

Дискусија во 'Религија' започната од Stylesh, 5 јануари 2013.

 1. carangigia

  carangigia Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  4.710
  Пол:
  Женски
  Како помала одев на коледе. Се собиравме друштво од маало, одевме од куќа до куќа и ја пеевме коледарската песна
  Коледе, леде!
  паднало греде,
  утепало деде.
  Дедо се мачи,
  баба го квачи,
  со четири јајца
  гускини, паткини, шаткини!
  О. О. коледе

  Со радост ги чекаме коледарите утре да дојдат и да ни пејат, а ние да им дадеме костени, ореви, парички, бонбони, овошје, чоколатца :sun:
   
  На Lolo5, Vitomir3, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 2. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.958
  Допаѓања:
  124.463
  Пол:
  Женски
  САМО 30тина деца. Ситница :D
  За арно за убаво, ме сотреа утрово уште од ноќ, ама уживав да ви кажам право. До 12 одеа..
   
  На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.083
  Допаѓања:
  21.428
  Пол:
  Женски
  Морам да те прашам од кај ти се посните крембананчиња? :?:
   
 4. Lana-95

  Lana-95 Активен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2017
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Ние за коледе со мајка ми купивме од една евтина српска продавница што ја има кај нас крембананчиња од по два денари чоколадца од по 5 денари смоки од по 6 денари и соленки од по 3 денари и мандарини и костени и направивме од нив како мини пакетчиња во кесичка со машничка за секое дете
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 5. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  72.820
  Пол:
  Женски
  Пред некоја година мајка ми земаше се си мислам од Тинекс... Годинава немавме.
  Во посебна паковака, не како тие обичните, е сега дали навистина беа посни или така пишале за да се продаваат, не знам :lol:

  Нека е на арно :D нас како мали ни даваа и обични крембананчиња, па си ги јадевме. :lol:

  Годинава коледарчиња од 7 сабајле почнале кај нас да доаѓаат, и дури до крај 13 саат уште пееја.

  За огромна пофалба е организацијата на поворката со коледарчиња низ сите градови :inlove: а и пејачите колку убава преработка направиле на песната Вечниот Бог :angel:
  Да се наежи човек додека ги слуша.
   
  На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  44.748
  Пол:
  Женски
  Ние за коледе со другарчињата шетавме последно кога имавме 9-10 години,не беревме пари туку исклучиво бисквити,а бевме толку радосни и одејќи од куќа на куќа пеевме Коледица,меденица и по неа иде Василица :D

  За Василица исто не беревме пари,туку колбаси,а се радувавме ко да бериме злато :D па колбасите ги јадевме живи по пат,и ни стомак не болеше ни ништо....
  Ех,беа тоа убави детски,наивни времиња...

  Кај нас,сега не поминаа коледарчиња,а очекувавме да дојдат барем неколку,арно што братучедка ми дојде да донеси пакетчиња за внуците,па и ние за нејзините деца пуштивме пакетчиња,но не е тоа тоа,друго е кога на врата ќе ти дојдат коледарчиња и ќе ти пеат,а ти ќе гледаш како се радуваат од срце за ситници.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.396
  Допаѓања:
  21.687
  Пол:
  Женски
  Кај нас слабо идат коледарчиња, па не ни спремам дома пакетчиња за нив. Како мала одев на коледе со друштво. Ги поминувавме сите влезови од нашата зграда. Повеќе пати доаѓавме дома за да се растовариме. :D
   
 8. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  374
  Пол:
  Женски
  Денес е католичко коледе?
   
 9. vaterpro

  vaterpro Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Машки
  Да, среда е католички Божиќ.
   
  На Iva9612 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tiktaalik

  Tiktaalik Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Машки
  Не. Не е католички, туку грегоријански. Покрај католиците исто е и за православните Грци, Бугари Романци
   
  На vaterpro и Iva9612 им се допаѓа ова.
 11. душленце

  душленце Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2017
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  1.410
  Како мала Коледе беше “доживљај” за нас децата. Сабајлето блуза, џемпер пижама и јакна. Од дома ни кажуваа до кај да одеме у маалото јас помала си идев со парички алва со какао, дома истурат торбата радости печење костени....
  Туку песната сеа ја видов на првата страна и ми е чудно и жално зошто песна со дедо и баба како се мачат и јајца во ден за пост??? Мислам песната нема ништо поврзано со празникот ни пак убавина во неа.
  Ние пеевме вака
  Трк ткр Коледе
  Кој спие нека стане
  Нека месе колачиња
  Ако нема колачиња нека даде оревчиња,
  Ако нема оревчиња нека даде коштанчиња,
  Ако нема коштанчиња нека даде бонбончиња
  Ако нема бонбончиња нека даде динарчиња...
  КОЛЕДЕЕЕЕЕ
  Мислам песничката има и логика и е интересна. Секогаш тетките излегуваа и ајде да видеме шо имаме....
   
  На Rama и princess5 им се допаѓа ова.
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  44.748
  Пол:
  Женски
  Ние за коледе не беревме пари како што дечињата берат денес пари и други благи работи, туку ни даваа исклучиво бисквити, таков некој обичај имавме :D
  А песна која ја пеевме беше оваа:
  Коледица-меледица и по неа Василица и така во круг и после во извикување коледееее:rofl:

  Ех што убави времиња беа:(
   
  На cresa-jagoda и душленце им се допаѓа ова.