1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колекционери

Дискусија во 'Слободно време' започната од velesanka, 17 февруари 2011.

  1. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Јас не собирам многу работи, но тие што ги собрирам како очите ги гледам.

    Колекционер сум на филмови, дома имам рафт во кој што се сортирани по жанр и по тоа колку ги сакам. Може да се каже дека имам околу 100тина, кој јас лично си ги режам, кои сум ги купила... Тие ми се најголемо богатство.

    Имам исто колекција на цедиња со музика, и таа нон стоп расти. Досега имам само хаус и хип хоп музика, сега ја надополнувам со ар ен би и рок музика. Цедињата ми се сите посебно во паковки, и кога правам генералка сите паковки ги пребришувам.

    И и јас како Лилит збирам од концерти карти, влезници од кафичи во вечери кога сум си поминала топ, и си пишувам на мали налепници што се случило таа вечер, збирам фискални од пијачки на најлудите пијанства...

    Салфетки, детски пошти никогаш немам збирано. Не ме привлекувале од никогаш :lol: :lol:
     
    На 1209 и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
  2. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Како мала собирав салфетки, сеуште ги чувам и кога имам некоја интересна ја дополнувам големата колекција. Би ги собирала активно сеуште, но проблемот е што нема со кој да се менувам, тие што ги знам не собираат :(
    Инаку сега имам друга страст колекционирам шишиња од вина, ракии..направив добра колекција. Секаде кај што ќе одам обавезно купувам по некое, интересно, уникатно шише. Дечко ми зошто почесто патува без некое вино не си доаѓа. Инаку немам мерак да ги пијам, тука така колекција да ми бидат, а ќе биде
    заебано
    ако почнам да ги пијам, се пијана ќе бидам :lol:
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Собирам кеси и каталози за облека.
    Да се разбереме, мислам на убави хартиени кеси од бутици и сл, си имаат и посебно место во собата, ставени се една во друга по големина :D
    А каталози ни сама не знам колку имам, особено од долна облека.Не излегувам од бутик без каталог, па и два ако треба за секој случај.И кога ми е досадно си ги разгледувам.Пред неколку години мајка ми по грешка ми фрли цела кеса со каталози, една недела и се лутев.Сега среќа пак се надополни, ама за тие уште срце ме боли, како што се менува модата којзнае колку ќе ми беа интересни сега :D
     
    На Angiie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Па како помала собирав салфетки, сега собирам писменца дали од св Валентајн, од час што раздаваме и ги чувам во една кутија, а имам и многу многу свеќи во различни облици бои, ама нив мајка ми ги собира xD
     
  5. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Како мала, како и сите други, и јас собирав детска пошта и салфетки :D
    А сега свеќи во најразлични форми, марами имам околу 60тина, и маски, онакви за на ѕид :lol:
    Знам дека е малце необично, и секогаш кога некој ќе ми дојде првпат на гости, се чуди :D ама ми е гајле, јас ги обожавам :)
     
  6. tweetygirl

    tweetygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    10
    Како мала собирав шарени салфетки, значки а сега собирам чаши од оние големите ги имам над 50 и сите се различни... го обожавам
     

    Прикачени фајлови:

    • цадааа.jpg
      цадааа.jpg
      Големина на фајлот:
      14,3 KB
      Прегледи:
      209
  7. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Јас како мала собирав салфетки и ливчиња, но потоа ги дадов на братучетка ми кога пораснав.... Пред малку време почнав да ги собирам испранетите шишенца од дезодоранси, ги имав сите на НИВЕА и ФА, но мајками чистела и сите ги исфрлила, ке си умрев од мака....
    Инаку татко ми собира значки, стари пари така да можам да му се придружам, во последно време почна да собира и шекерчиња но не му успеа....
     
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Kako мала собирав салфетки -стандард за сите како малечки :lol: ,и сечев сликички од весници од познати и ги чував :lol:
    После почнав со собирање на шеќерчиња за кафе,и ден денес ги собирам имам еден куп,одсекаде ,па и моите блиски знаат и секогаш кога се надвор од државата или пак ќе видат некое интересно на кафе ми го носат ;)
    понекогаш пред гости си се перчам со дупликатите шеќерчиња,па им ставам во тацната со кафе такво шеќерче...
    :P
    [​IMG] :inlove:
     
  9. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Јас па како мала никогаш не сум имала желба за детска пошта,салфетки и такви ствари :tmi: Ама па сега кога ги гледам богатствата на другарките криво ми е :emo: Ама затоа па сега си правам колекции од шољи :inlove: Многу си ги сакам,имам 15тина и уште планирам да купувам.Не гледам да се некои скапи,важно ми е да се впечатливи и интересни :)
     
  10. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    Како мала собирав салфетки,сега ништо,осве лакови кои ги купувам многу неможе да се каже колекционер бидејќи брзо се сушат ама купувам и тоа многуу ги имам сите бои :) :)
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    собирам шољи за кафе ,чај ги имам премногу ,незнам кај да им најдам место..ама кога ќе видам убава шоља не можам да и оддолеам :inlove: а да не ја купам :lol:
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  12. qqq

    qqq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    7
    како мала собирав сачфетки но сега веќе не.. исто така собирам пари..бидејќи со играорна шетам многу..и од секоја држава носам по една банкнота & шеќерчиња :)
     
  13. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Паааа...собирав салфетки како мала додуша како и секое мало девојче,
    и уште си ги чувам тие поубавите, и капачиња од кока-кола, пепси, спрајт :D :D
    каде од 100 капачиња и повеќе, ми остана само едно капаче пепси. :(

    Инаку сега, си собирам камчиња во зависност каде ке одам на одмор,
    сега за сега.. Црна Гора, Хрватска и Турција. :lol:
    како и разни чаши за кафе, чај.
    Последната ми е,
     

    Прикачени фајлови:

  14. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Порано собирав салфетки имав најразлични видови , сум собирала пенкала во боја, обични, светкави имав еден куп , сум собирала шарени пликови , стари монети , но сега ништо не собирам :D
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.568
    Пол:
    Женски
    На чевли и ташни :D не ги носам повеќето, но сакам да имам од сите бои. И добро ми оди сега за сега. :$
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас сум страсен колекционер на парфеми :D кога ке ми се потрошат си ги собирам во кутија и кога чистам си ги мирискам,па продолжувам да си работам :inlove: исто така си собирам картички,за роденден,за веридбата,за свадбата,кога се роди керка ми :) понекогаш си чувам од поважни настани,концерти,престави,тие што ми биле поинтересни :lol: исто така нонстоп купувам саксии-цвекиња,некои семиња,опседната сум со градината :$ е незнам дали и оваа спага во колекционерство,ама ајде сакам да споделам :rock:
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Како мала собирав салфетки а сега не :D
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Авионски карти и кутии од парфеми. :$ :$ :$ :$
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    колекционер на чаши онака интересни необични. секогаш кога ќе отидам некаде надвор од државата или тука кога ќе ми падне нешто во очи веднаш ја купувам. најдраги ми се рељефните каде е нацртан градот :lol: инаку обожавам стрипчиња тоа ми го наметна мажулето и нема месец а да не си купиме нели нов број и си ги складираме и не сакате да знаете колку имаме. од одмор се враќаме со уникати цели пакети :) :D
     
  20. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Како мала нормално салфетки, и етикети од облека, ги имав преку 100 сигурно кој и да купи нешто етикетата кај мене :lol:
    Си ги собирам сите кутии од мобилните :D
    И списанија собирав, ми беа сите наредени по месеци имав џој, убавина и здравје и јуник, еден огромен куп, ама ги фрлив сите минатата недела :wasntme: