1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колекционери

Дискусија во 'Слободно време' започната од velesanka, 17 февруари 2011.

  1. Mettabel

    Mettabel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Собирам шеќерчиња! Почнав пред десетина години, па по неколку години престанав, сеа продолжив. :angel: Само што, мала бев тогаш, да собирам сега така интензивно мислам дека би се преплавила со книжни кесички полни со сласт! :)) До сега имам осумдесетина различни, плус којзнае колку дупликати... :P

    Иначе порано собирав и листови за пишување писма, салфетки, па и детска пошта. Сеуште се тука. :)
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Ја сум клептоман :D
    од секаде зимам шеќерчиња, си имам земено и цевки и од оние импровизиранине пепељари у мекдоналс =)
    сеа сериозно, освен шеќерчиња не собирам ништо, ама и не сум некој голем фан, ама ете, мерак ми е некогаш кога имам гости уз кафе да донесам и такво. Мајка ми знае да каже ќе ти купам цело кило да не се брукаш ако те фатат. А иначе знам да чувам и по некоја кутија од цигари ако не се од кај нас...
     
  3. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Порано собирав сликичиња од детска пошта и салфетки, имав илјадници собрани, ми носеа роднините од странство секакви салфетки, кадифени, свилени....мислам стварно преубави. Ама интересот за тоа со време минуваше, не за џабе рекле старите дека се си е до времето. Сега одкако почина дедо ми почнувам да собирам запалки (упаљачи по нашки :D ), он имаше собрано огромен број, јас си одбрав неколку убави и интересни секако колку за спомен и ке продолжам со колекционерството :)
     
  4. praska00

    praska00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    seks igracki
     
  5. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Како мала собирав салфетки, ама пред некоја година другарка моја обожаваше салфетки, шарени, еднобојни, со цртежи и затоа што отиде во странство и ги подарив :(
    Сега за сега ништо не собирам.
     
  6. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Како мала собирав детска пошта, салфетки ( а и до ден денес кога ќе видам некоја убава салфетка си ја ставам во кутијата ) :)
     
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Сум собирала детска пошта како мала, и салфетки секако, во огромен број ги имав. Сега веќе ништо не собирам.
     
  8. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Кога бев дете собирав шарени салфети, детска пошта и сеуште ги чувам. Чувам баш се ! Писма од другарки, честитки што сум и ги праќала на мајка ми за 8 Март, песни, цртежи, шишенца од парфеми, креми и многу други работи :)
     
  9. cherry.blossom

    cherry.blossom Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    19
    Како и сите собирав салфетки и детски пошти, албуми со самолепливи сликички и тетоважи од мастики. :D
    Собирав и постери со брат ми, сакавме цела соба да ја излепиме со постери и постојано купувавме BRAVO списание, ама дури ги собравме ни помина желбата и постерите почнаа многу и да не ги ставаат така да престанавме да ги собираме. Незнам дали и ова се вбројува во колекционерство но собирав и вицови :$ ,ќе прочитав некаде некој интересен виц или некој ќе ми каже и јас веднаш го запишував во тетратка ама која повеќе не ја чувам ;( . А сега збирам етикети од облека сега брзо почнав така да имам собрано само дваесетина.
     
  10. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Кога бев помала, собирав салфетки, самолепливи сликички за во албуми...и слично. Имав големи „колекции“, но сега ништо не собирам. :)
     
  11. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    :$
     

    Прикачени фајлови:

    • PinkRibbonSoaps_lg.jpg
      PinkRibbonSoaps_lg.jpg
      Големина на фајлот:
      39,7 KB
      Прегледи:
      197
    • Folder.jpg
      Folder.jpg
      Големина на фајлот:
      179,1 KB
      Прегледи:
      197
    • Candles.jpg
      Candles.jpg
      Големина на фајлот:
      30,6 KB
      Прегледи:
      197
  12. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Свеќи-шарени, миризливи, светкави, секакви собирам... 8) Порано собирав поштенски марки и свеќи, ама ми стана досадно, па веќе не ги собирам, само уште си ги чувам :D
     
  13. DressedToKill

    DressedToKill Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    43
    како мала собирав салафетки и детска пошта, собирав постери, сликчиња од познати,
    имам две кутии од патики полни со бојци, фломастери, моливи :rofl:
    до пред една година редовно купував тин-шема секој четврток и имам 87 броја :D сега не знам дали излегува уште
    моментално собирам беџој од бендови и имам околу триесетина и ондак то :)
     
  14. LostInThePast

    LostInThePast Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    56
    Како мала собирав салфетки и шноли.Ги имав илјадници.Сега се некаде на таванот,си берат прашина :lol:
    А сега сум страствен колекционер на лакови и марами.
    Лаковите ги имам во секаква можна боја.Иако некои се исушени.Им ставам еден силен ацетон но не трае подолго од една недела :worried:
    Марамите ги имам долги кратки,со шари,без шари,со реси и без реси,секакви.Ги обожавам.Ги имам преку 50 и планирам уште да собирам :)
     
  15. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Порано собирав салфетки, детска пошта, сликички од мастики, играчки од киндер јајце (од овие ден-денес уште собирам). Сега пасија ми се лаковите за нокти
     
  16. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Како мала собирав салфетки :)
    Сега собирам миризливи свеќи и камења. Аметисти, оникс, жад, хематит, аквамарин, килибар, сафир, топаз... Ги имам мнооогу и најразлични. Прво ги собрав тие за хороскопските знаци па сега си ја надополнувам колекцијата. Вистинска опсесија ми се, било да се само каменчиња било да се на накит. :)
     
  17. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Собирав стари парички, дедо ми има своја колекција, па си реков да почнам своја. :D
    Ама ми здосади, само ги чувам неколку. -.-
    Моментално не сум почнала никаква колекција, би сакала да имам колекција од 10ки, ама ќе почнам наредната година. :)
     
  18. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    До пред некој месец собирав лакови :D Ги имав премногу и по толку години собирање во момент на радост ги фрлив тоа се случи кога мајма ми ми купи нови лакови и јас од радост ги исфрлив сите стари :D
     
  19. PinkPanterka

    PinkPanterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    142
    Си собирам шеќерчиња кога ќе пијам кафе негде :coffee: ,а и фигури или стапчиња разни видови од коктели :d:
     
  20. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Јас собирав моливи :) имав околу 150, од најразлични места низ светов, кај и да одеа мои познаници покрај другото секогаш ми купуваа и молив :) до пред да заминам на факултет ја имав колекцијата, после брат ми ми ја „раситна“ заедно со свеќите што ги собирав и сега имам уште 10-15 останато од сите тие... за жал.. ама ќе си најдам друго колекционерско хоби наскоро :)