1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колекционери

Дискусија во 'Слободно време' започната од velesanka, 17 февруари 2011.

  1. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Редовно како некој манијак берам шеќерчиња!
    Кафето го пијам со две кесички и плус една му барам на келнерот,нели за колекцијата :wasntme:
    Имам најразлични форми,облици,големини.Едно време ги броев :D ,сега брзо не сум изброила али се повеќе се зголемуваат.

    Исто и некои интересни шишенца од парфеми си ги чувам.
    Карти од некои концерти и слични дешавки,места кои не се посетуваат често.
    Разгледници...кој каде оди на одмор од таму ми носи,тоа им е должност :D
    Исто и,незнам како ги викате,јас ги викам подметачи за чаши..си одреден број со интересни дезени.
    И за крај,чаши од кафичи. :D

    Исто имам и поштенски марки,но тие ми се оставени во наследство од татко ми 8)
     
  2. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Како помала собирав салфетки, албуми со самолепливи сликички, значки, пари, детска пошта, љубовни пораки, љубовни сликички, и честитки ( познавам некој му пратат честитка за Нова Година, ќе ја прочита и ќ ја фрле, јас убави со кутија од чевли си ги чувам)..Моментално собирам капачки од стаклени шишиња, оние металните тапи. Имам најразлични :) Кога ќе видам некој како ги фрла тие тапи дури ми е и жал :rofl:
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ко тинејџер собирав лименки :lol:
    Имав 100тина различни. Кој каде идеше ми носеше лименка, леле ми стоеа на врвот на плакарот. Мајка ми неможеше да ги поднесе, стварно со кој памет и јас сум ги собирала :D ама ете мерак ми беше и јас да собирам нешто. Идејата ја добив од постарите братучедки... ептен беше добра и интересна колекцијата :D Собата потсеќаше како во неа да живее депресивен male тинејџер :lol:
     
  4. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    паковки од чоколадиииии :)
     
  5. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Порано собирав салфетки, имам скоро 3 кутии полни со шарени салфетки, а сега ништо не собирам.. (освен пари :lol: ) :*
     
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.409
    Планирам салфетите да ги чувам, и да ги подарам на мојата ќерка.
    Ако ја имам. :)


    А сега собирам... прашина по собата. :D
     
    На Elichka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Како помала собирав салфетки,и сеуште ми стојат имам околу 2 пакета.Инаку со брат ми секогаш купувавме по некој албум со сликички :)
     
  8. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Чевли, чизми, сандали.
    Новчаници.
    Шишенца од парфеми.
    И скоро како и секое девојче салфетки порано собирав, но уште ми се дома, ми е жал да ги фрлам кога ќе се сетам со кој мерак сум менувала дупликати, мама ми купувала нови.
     
  9. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Собирав салвети порано, ама уште ми стојат. :)
    Собирам етикети од облека. Било фармерки, тренерки, блузи... Ги собирам и ги ставам во шкафот со облека. :D
     
  10. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Кога бев помала како и сите останати собирав салвети и детска пошта. Сега собирам поштенски марки, т.е. имам во наследство од вујко ми, а јас се уште ги собирам. Исто така собирам хартија која има некое значење за мене (не е битно дали е влезница од некоја забава/концерт; некоја порака; возен билет; честитка; покана..) и такви тракатанци кои ме потсетуваат на нешто убаво. Едно време привезоци, шеќерчиња, упаљачи, стари пари, ама сега Бог знае каде се. И така, тоа во глобала, немам некоја навика да собирам некои чудни работи.
     
  11. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Ах, да.. заборавив да напишам:
    Неколку страни од голема тетратка имам испозалепено со поштенски марки...значи, некој извесен период сум збирала. И после сум ги баталила... :D
     
  12. bal0n43

    bal0n43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    81
    Како мала собирав салфетки и една зима за Коледе кога се пали оган, татко ми ја зел кутијата со салфетки незнаејќи што има внатре и ја фрли во огнот. Какви плачки имаше тогаш..и уште ми е мака.
    А и детски пошти сум чувала..дупликатите што беа им ги дадов сега на помаливе дечиња од улицава, а останатите си ги чувам уште и од време на време си ги разгледувам пак.
    Исто, имам збирано најлончиња и пакетчиња од бомбони и лижавчиња.. :lol:
     
  13. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ееее времиња беа тие кога собиравме детска пошта ...Туф... ;(
    Уште си чувам и детска пошта и салфетките...едно време собирав инсекти ,особено од оние светливине бумбари...памтам дека ги ставив во витрина и ми ги исфрлија,температури кренав од плачење по нив... :rofl:
    Собирав и камчиња,уште собирам...Постери - исто така.
    Плишани играчиња , приврзоци за клучеви...Нема што нема кај мене , контејнер не и е рамен на детската моја :rofl:
    Имам собирано и искористени кутии за пуканки,премрсни - најмрсни ,и нив ми ги исфрлија.
     
  14. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.158
    Чоколадиииииииии...една од моите страсти.
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    сватив дека почнувам да станувам колекционер на чаши каде и да идам си ги купувам оние рељефни и во интересни форми од местото на престој а и ми носат исто така тие што ми се најблиски :D :D така да имам доста :lol: :lol:
     
  16. cool-girl

    cool-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    160
    салфетки :) собирав но не собирам веќе
     
  17. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Јас си собирам поштенски марки. Имам од цел свет, дури и од некои тотално забаталени земји. Инаку татко ми има еден пријател поштар па тој многу ми донира... :)
    А, и сестра ми има една интересна колекција, собира бомбоњерки од свадби. Има многу и многу се интересни и креативни...баш е кул.:*
     
  18. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Како мала собирав салфетки. Се сеќавам секогаш кога ќе бев на роденден или на прослава. Салфетката в џеб одма. :D Па се сеќавам заедно берев со сестра ми. Се сеќавам како излегував надвор и се менував со другарки. Имав цела голема кутија,кој знае сега каде се веројатно мајка ми ми ги има фрлено,а беа прекрасни. :)
     
  19. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Почнав да собирам интересни етикети од блузички,пантоломчиња,фустанчиња. Ги собирам веќе 5 месеци.Имам околку 40. Ама со обзир на тоа дека некои работи одат со по две-три етикети. :)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  20. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Како мала собирав салфетки која радост беше тоа за мене кога имав дупликати и се мењавме со другарки :tmi: уште си ги чувам во некоја кутија :)
    али од утре сакам да си собирам моливи некористени :wasntme: