1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Количка

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 6 јануари 2011.

  1. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    lezeckata pozicija dali e ramna ramna kako korpata?
     
  2. Pipismel

    Pipismel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    1.134
    Пол:
    Женски
    Рамна е ама е контурирана од страните и кај главата, нема можност за вртење како кај корпата
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Bitno za rbetot e ramna?
     
    На Pipismel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.633
    Ќе го спуриш бебето цело лето во транспортерот.
     
    На Pipismel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pipismel

    Pipismel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    1.134
    Пол:
    Женски
    Во клаудот нема проблем до 4/5 месеци зависи од детето
     
  6. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.633
    Па ако е контурирана значи од сите страни е прилепена. Не знам, каков и да е сепак е транспортер, секогаш сум за корпа бидејќи е пространа и има каква таква циркулација на воздух.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Prodavackite pa sosema sprotivno mi rekoja
    Korpata e za na zima
    Kje go spuris deteto vo korpa na leto
     
  8. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.633
    Чим продавачките ти рекле така значи мора да е точно :D
    Не знам, ќе си видиш. Транспортерот кога е залепен така од сите страни поти, нашиот се потеше од стан до автомобил, не па да го шетам подолги интервали така.
    Корпата е пространа, анатомска, и не знам зошо толку продавачите во мк форсираат транспортери коа цел свет ги вози новороденчињата во корпа.
    Али секој си знае сам.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Мојата е родена во март и цело лето во транспортерот се препотуваше. Јас и не ја возев воопшто во транспортер освен во кола ама сепак беше хорор тоа. На возење од 15 мин со клима она пак беше жива вода. Корпата максимално ја искористивме. Пространа и убава, воопшто не и беше топло во неа. Дури и спиеше во неа за дневни дремки во 4 скок кога не сакаше никако да заспие освен со нишкање во количка
     
    На Mihaela123456 и Tiny Love им се допаѓа ова.
  10. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Моето дете исто цело лето го помина во корпата, се изнаужива, се изналуфтира, никакво спурување.

    Имам и јас познаничка со Сајбекс количка и тој cloud транспортерот што се пушта во лежечка и е убедена дека корпа било глупост, транспортерот бил супер. Искрено не знам дали продавачките во Крш така убедуваат народ зошто да купиш 3 во 1 систем е поскапо, па вака наоѓаат компромис.
    Транспортерот си е транспортер и колку и да се спушта никогаш нема да е покомотно од корпа. Да беше така и Сајбекс немаше ни да произведуваат корпи. За зима си има зимски додаток на количката што е башка како вреќа што топли и се настава на седиштето. Ако е мало бебето во корпа си се вози без разлика зима лето.
     
    На Tiny Love и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  11. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    678
    Искуства со quard jungle количка во смисла дали е квалитетна дан ми се распадни пошто живеам во нерамен дел?
     
  12. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    368
    не знам што конкретно бараш, јас ја имам летна на макси кози лара, а зимска сега земавме Макси Кози Оксфорд, уште не ја пробале втората ама од Лара сум задоволна како за лесна, летна количка. Оксфордот е поголема, потешка, но и постсабилна.
     
    На April20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    13.303
    Пол:
    Женски
    Не можеме да одлучиме, од искуство ваше што повеќе е потребно и искористено транспортер или корпа? Бебе треба да се роди здравје во мај, па искрено транспортерот ми е за прекраток период со ограничено време на користење, а корпите ми изгледаат поудобни. Или сепак да земеме 3 во 1, па да видиме што повеќе ќе сака бебуш?:?:
     
  14. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Jas sepak zemav so korpa pa zemav sediste za avtomobil. Prviot mesec i taka nigde ne odam osven na kontrola pa ako izl 2 mesec i korpa ni vrsi rabota. Moe mislenje sepak odluci si to sto mislis ti deka e najdobro. Inace ova mene mi bese najstresno za odlucuvanje.
     
    На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
  15. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Transporterot ke vi bide potreben za vo kola, na kontrola Ili bilo Kade a korpata za prosetki so kolickata. Pred nedela den bev na prv ortopedski pregled I Aleksandra mi kaza deka ne bilo ubavo I bilo stetno decata da se setaat vo transporter.
     
    На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.568
    Допаѓања:
    16.869
    Пол:
    Женски

    3во1 најдобра опција. Транспортер ке ти треба за во кола, за до лекар. За прошетки до 1час на пример.
    Нема бебе секогаш да спие кога го шеташ, јас сега има 4 месеци повеќе го шетам во транспортер зошо е буден и сака да разгледува а уште не може да биде седнат, па ова ми е најдобра опција. Корпата да супер е и за спиење, топло кога беше денски дремки теравме во двор во корпа. Ама кога не спие не сака во корпа.

    @deniz333 Како е штетно да се шетаат во транспортер, ако е штетно зошто се продаваат тогаш?
    Сигурно нема да го оставиш бебето 6 саати во иста позиција, препораките се во транспортер да е максимум 2 часа, и после да има истегнување за да не е згрчено бебето во иста позиција.
     
    На AlchinovaR1979 и Baby-bubu им се допаѓа ова.
  17. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Pa zborovite na doktorkata Bea transporterot sluzi samo za transport so kola ne I za prosetki ova ne go izmisliv jas Aleksandra mi go kaza
     
  18. danimani123

    danimani123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Здраво, на темава многу читав тука на форумов пред да се одлучам за количка. Повеќето препораки беа за колички со цена од околу 40 000 ден (јас разгледував за 3 во 1).
    Ние се одлучивме за Lionelo Mika која чинеше 32 000, но ни дадоа попуст и ја зедовме за 29 000.

    Ја користиме веќе 2 месеци и сакам со цело срце да ви ја препорачам. Функционалноста, леснотијата за склопување, изгледот и се останато може комотно да парира со сите колички што се нудат тука и чинат многу повеќе.

    Генерално, lionelo како производител е доста добар, ние купивме и подлога за играње, креветче, а сега планираме и хранилка да земеме исто од lionelo.

    Количката ја зедовме од енци менци, а отпосле најдовме онлине веб страница со доста лионело производи мислам дека нешто kinderland беше, немаат баш физичка продавница, туку во Александрија населбата во Влае имаат како игротека, па таму како магацинче со производите, и цените им се генерално поефтини од енци менци.
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Mislam deka se sto se prodava ne znaci deka ne e stetno za bebe. Primer i mene mi kazaa deka se koristi za mn malku vreme, a jas sum od Resen mazena Sk pa rekov kako ke patuvam jas 3 saati so bebe vo transporter. Tocno e deka ke go does ama sepak za podolgo vreme ne go preporacuvaat. Ako e taka sedista za kola ic nemase da postojat od 0. Moe mislenje sekako, zavisi i od zelbata na roditelite.
     
    На Carolin. и Brpbrp им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ти го кажала тоа во смисла дека не можеш долго да шеташ бебе во транспортер максимум 2 часа смее, но не секое бебе спие во корпа особено првиот месец ако е летно време ќе се плаши и ќе се изгуби внатре ќе вришти само, зимно време се јаде некако зошто ќе ставиш ќебиња,скафандер итн подруго е.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.