1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Количка

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 6 јануари 2011.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас разбирам дека е фрустрирачки плачењето, но гледано од безбедносна точка скоро секогаш при сообраќајка прв што страда и гине е сувозачот што значи дека шансите за да се направи беља се големи. Најубаво да патуваш кога би било време за бебе да спие без разлика дали е транспортер или количка но да биде поставено на задно седиште, зошто реално и до тебе да е ти одвлекува внимание за беља да се случи малку треба.
     
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Pa neli posle 1 god treba napred svrteno da e? Ili po kilaza odese? Na ova mislev. Inace so bebe da mi bide svrteno obratno ne bi se vozela sama na podolga relacija.
     
  3. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Ete bas sega procitav, od 9 kg otprilika 1 god: na zadno sediste svrteno na napred.
     
  4. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Статистички да, најбезбедно е позади во средина поради најодалечена точка од евентуален удар и најдалеку од воздушни перничиња. Сите други позиции не дај боже сносат голем ризик зависно од каде би дошол ударот.

    Не сакам ни да мислам на тоа, многу повнимателно возам кога сум со неа во кола и лично сметам дека е безбедна и напред, иако сум свесна дека не е сечив избор. Сепак закон за безбедност во сообраќај го овозможува тоа да возиш дете напред, со тоа што е јасно пропишано како безбедно да го изведеш. Другото останува да пазиш и за себе и за другите во сообраќајот, да не речам 3 пара очи да отвориш, независно каде се вози.

    Не е секогаш изводливо да патувам кога спие, некогаш ја носам на пат од повеќе саати. Ама се снаоѓам со играчка за во кола и пејам и правам муабет, ако треба пауза правиме да се размрда, да цица. Добар совозач е засега иако знае да има драматични испади од време на време. Искрено, не ми е дистракција никаква. Од друга страна кога ќе мора да е позади и свртена обратно најверојатно нема да патуваме сами на долги релации. Ќе и дадам шанса ама не сум многу надежна : )))

    Ортопед ме советуваше до кај 2 години да е спротивно свртена. Година е рано, некои препораки велат откако стабилно ќе прооди ама пак нема потреба од брзање и подобро е да останат во контра насока.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Koga kupuvavme sediste bas mi rece prodavackata a i dr par sto kupuvase zaedno so nas: ke si sledis rastot na bebeto. Sekoe bebe razlicno, ne gledaj mn meseci ili kg. Pa mi bese ubav sovet iskreno taa mi pokaza isto nekoi pozi so deteto na dr par 6 mesecno ama pogolemko bebe taka da ne mu bese izvodlivo niv transporter, moraa veke sediste.
     
  6. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Ако го надрасне транспортерот секако треба седиште, независно од возраста. Но и седиштата се подесуваат да се вртат и во двете насоки, барем некои од нив. Ортопедот ми рече да барам такво, а искрено ниедна продавачка не може да ме убеди спротивно на нешто што ми кажал доктор специјалист. Нема врска возраста и тежината, туку колку им се цврсти вратчињата и 'рбетот. Децата имаат непропорционално поголема и потешка глава во однос на телото, па при возење, нагли вртења и кочење може да се направи повреда. Од таа причина се препорачува да не се брза со вртење на седиштето.
     
    На IRBBB, Carolin., Tiny Love и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Не, туку додека не прооди стабилно треба да се вози свртено на назад.
     
  8. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Предлог за количка 3 во 1? И предлог од каде да се разгледа/купи?
     
  9. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Imas poveke prodavnici, zavisi do koja cena sakas. Bebe home, enci menci, charli, loco croco, kika boo.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mucka3

    mucka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Се продава количка Maxi Cosi Zelia³ Essential Graphite, нова, воопшто не користена. Таа е систем 2 во 1, доколку сакате постои опција за 3 во 1, со транспортер (користен 4 месеци но зачуван максимално и сите делови се перат) cabriofix + гратис адаптери.
     
  11. April20

    April20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Здраво, после долго разгледување на 3 во 1 колички ,одлучив да бирам помеѓу Chicco Trio Best friend Pro и Joie trio Versatrax. Прашањето ми е која мислите дека е подобра и ако имате некоја од овие би сакала да прочитам ваши искуства. :)
     
  12. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    I jas ja imav istata dilema za istite kolicki I se odluciv za joie, kolickata e preubava za razlika od chico koja ja probav tamu ne mi se dopadna nekako ne mi deluvase stabilno.
     
    На April20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. April20

    April20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
  14. LadyX

    LadyX Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    Дали некој ја има користено оваа количка и дали е задоволен? FB_IMG_1705144581963.jpg
     
  15. April20

    April20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    419185869_692037932996253_4360231722093620950_n.jpg 419192078_7166181510142843_4380214065323058165_n.jpg
    Епа ние почнавме со подготовките иако само што влегов во 6ти месец. Количката е преубава и преквалитетна и се вљубив.:inlove::inlove:
     
    На mariz, AlchinovaR1979, Anika55 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    888
    Пол:
    Женски
    Здраво, што мислите за количкиве?
     

    Прикачени фајлови:

  17. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Prvata slika, jas licno smetav deka delot ke mu smeta kaj nozete ako podporasni malku a inace ja vidov licno vaka bese mn stabilna i ubava. 2 slika ne znam dali sakas takva korpa nekako smetam zafaka prostor vkola mn plus ne znam od kade si ama liberta nemaat dukan sk barem jas taka znam.
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    888
    Пол:
    Женски
    Lele ic ne se razbiram od kolicki, neznam na sto da vnimavam ni od kaj da pocnam samo znam deka sakam da ne e mnogu teska i sklopena da ne fakja mnogu prostor. Inace vo pravo si za prvata kolicka, dobra ti e zabeleskata, ne e standardna napravena pa moze da smeta. A za kolickata na slika 2, korpata ne e standardna? Ke fakja poveke mesto kolickata sklopena? Od sk sum se mislev eden den do negotino da odam do liberta nekako mnogu izbor ima
     
  19. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Ako odis veke e dr rabota, po moe kolickata mora licno da se vidi. Ja imase snaa mi mima xari mislam se vikase 90.000 den pa korpata bese slicna mi licese na jajce i nekako mn prostor zafakase. Ne znam mozi na lice mesto poinaku izgleda.
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    888
    Пол:
    Женски