1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Количка

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 6 јануари 2011.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Е баш спротивното го барам. Фала ти.
     
  2. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    И јас ја гледав уопште немав таков впечаток. Компактно се склопуваше скроз а за делот доле не ни очекував многу зошто е баш мала некако. Дали дека ја споредував со другите макси кози летни па ми се виде баш компактна не знам. Ама пример чикото што ја гледав беше каде каде погломазна. Исто ми се свиѓаше и што скроз се спушта да може да спие во неа.
    Ама ако имате предлог за друга некоја кажувајте :)
     
  3. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Ќе оди во багаж кај куфери. Имам над 30 летови имано со количка :rofl: не се крши така лесно, остај муабетот од погоре, таа беше 50 евра купена, од старт беше крш, а Anex-от ми има 4 и пол години стаж, две деца и 30 летови, ни една гребнатина, ни малу уништена. Квалитетна количка не се крши лесно.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Ич па немам на Нуна помислено.. тука највеќе ги користат Бугабу и Јолз
     
  5. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.097
    Пол:
    Женски
    Мојава зимска е во принцип лесна, а сакав уште полесна од неа, такада оваа не ми се виде нешто поразлична од мојава. Мислам дека има полесни.
     
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.568
    Допаѓања:
    16.865
    Пол:
    Женски

    Да те прашам може глупо ќе звучи :!:
    Прв пат ќе летаме со бебо, можам до влез во авион со количка така? И после кај да си ја чекам? Со третиот дел од количката планирам.
    Ама и се мислев да ја пуптам уште на чек ин доле, а бебо во кенгур што ми е попаметно?
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.189
    Допаѓања:
    7.666
    Пол:
    Женски
    Ај мутаво прашање што е разликата со летна зимска количка и дали се неопходни двете? :rofl: ја купивме макси кози плаза + не гледав за каква сезона е ми се допаѓа лесна е лесно се склопува ама фаќа доста простор среќа имаме голем гепек и туле па не прави проблем за патување ама ми е дали треба да купувам за летово летна поради бебето нешто или? :?:
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не мораш. И јас ја имам плазата. Одлична е. Ама да, голема. И за патувања скроз може да си ја носите ако ви одговара вас. Јас сакам летна да земам зошто со авион патувања имаме летово, инаку не би зимала. Плазата е комфорна, голема, нема зошто да не ја користам максимално. Ама не ми се носи по аеродроми.
     
    На 1001Ana1001 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  10. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Зависи од аеродромот, некаде ја добиваш пред авион пак, некаде кај багажот куфери.
    Јас ја носам со мене секогаш до авион пошо имам и други рачни багажи и трупам се на неа. Како ти е најпрактично.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    94
    И јас ја имам макси кози плаза плус и јас се мислам премногу дали да ја носам со авион летово или да земам некоја ефтина. А јас сум заљубена у мојата количка, премногу ми одговара за шетање и знам дека 2000% ќе ми го олесни шетањето таму.
    Дали ги пакувате со нешто количките? Што да правам ако ми ја уништат? Многу би сакала да верувам во квалитетот дека меѓу куфери нема да се скрши нешто :/

    инаку знам дека на скоро сите аеродроми даваат до сам гејт да одиш со количка, имаш приоритетно качување. Пред влез, го ставаш бебо у кенгур/раце ти ја зимаат количката, ја чекираат, ти влегуваш. На излез повторно би требало да имаш приоритет и те чека пак пред гејт количката.

    сѐ звучи супер, ако бебе соработува.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.633
    И јас ја сакав бугабуто ( обичната количка ми е бугабу и сум презадоволна во поглед на квалитетот) ама за летна мислам дека имаш подобри избори со оглед на цената. За бугабуто конкретно читав ( а и од познаници ми е потврдено ) дека на кривини знае да се навалува, да не држи стабилност. Плус сите акцесоари се доплаќаат, немаш рамка за држење, додаток за нозете итн.
    Најдобри рецензии со оглед на цената има baby jogger и joolz, нуната е класа плус и кошта дупло повеќе, мислам дека беше во ист ранг со бугабуто. Јас земав baby jogger и сум презадоволна. Да имав екстра кеш ќе ја земев нуната, се заљубив во неа.
    Овој канал има добри објаснувања за сите колички





    Најубаво е да ја носиш до гејт, за да ја натовариш, ама не сите аеродроми ја нудат таа опција, тоа треба да провериш за конкретниот аеродром.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Не ги пакуваме, како што кажав лесно не се крши ако е стабилна количка. Пошо многу патовам и не ми се исплаќаше да земам поевтина количка оти до сега ќе ја предплатев и до сега издржала преедобро, само не можам да ја гледам повеќе ми здосади иначе и трето дете ќе издржи. Нема шо да се плашите, плус ако се оштети, бараш оштета и ти враќаат парите.

    @Lavender13 епа тоа е, cybexot е најскап, а не е најквалитетен другиве се за малу многу поефтини ама зарад изгледот ќе се намами човек, ништо ќе го земам ова во обзир. Јас и читав коментари дека Cybex им е прва оваа количка за патовање и имаат пропусти ама не мислев дека ќе е разлика.
     
    На Lavender13 и 1001Ana1001 им се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Не мораш. Мене ми треба зошто зимната ни е тешка и зафаќа простор, а ќе патуваме летово со авион.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Нема разлика, само шо "зимската" е погломазна нели, летната е лесна за склопување, не зафаќа место,не знам оти се викаат така, на летната исто можеш да ставиш крзнена вреќа за на зима
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.633
    Unsolicited advice, ама за во авион не ти треба летна. Најголем дел од авиокомпаниите, барем нискобуџетните не прифаќаат носење на количката, колку и да е компактна со тебе во кабината.
    Ако патуваш во град со добра инфраструктура, слободно носи зимска, повеќе може да ја товариш за целодневни излети.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Многу е комплицирана за собирање и ептен зафаќа место. Не е само за авионските патувања и за со кола би ни било попрактично да имаме некоја што полесно се собира и не зафаќа многу место.
     
  18. Splendor.

    Splendor. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    IMG_20240315_105225.jpg

    Дали некоја од вас ја има оваа количка и дали сте задоволни ?
     
  19. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    424
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има количката? Што мислите за неа и општо количките од Чико?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_2192.png
      IMG_2192.png
      Големина на фајлот:
      407,1 KB
      Прегледи:
      33
  20. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    34.413
    Пол:
    Женски
    Chipolino april од андреј компани за 5-6000ден од прилика , до 22кг
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.