Количка

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 6 јануари 2011.

  1. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    1.742
    Пол:
    Женски
    Ги има во Крш, ги има и на страната. Во ГТЦ ми се чини дека најмногу модели видов.
    Мене ми ја фати око Melios, ама на маж ми му се чинеше како не толку цврста. Зедовме на Maxi Cosi Leona. Мнг ми се свиѓа, седиштето е супер, се врти од двете страни, ке ја користиме и за летна количка, има преубава голема тенда и седиштето кај грбот се извлекува за поголемо детенце. Лесна е за ракување и склопување - за мене ептен важно.
    Барав помала зошто сум ниска. Другите на Maxi стварно мнг гломазни се ко за мене.
     
    Последна измена: 5 јуни 2024
    На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Majki tie sto imate maxi cosi kolicki dali gi vozite vasite bebinja znaci delot nad 6 meseci? Pa vcera iako mal go probavme celiot se ispoti od materijalot. Ne sum znaela deka tolku zesko drzi.
     
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Моево во транспортерот се прави чорба (facepalm)
     
  4. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски

    Корпа мајка ако е мало за седиштето 6+, подорбо корпа одколку транспортер згужвани на топлово.
     
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    За во кола зборам мила, кога одиме до некаде сеуште не ни е ставено седиштето, изгледа време е мм да го впрегнам да намести. А во корпата му е супер, јас третиот дел уште не сум го активирала 5м е бебе, се мислам да не форсирам сеуште седење за 3тиот дел да го ставам
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Nie 3.5 meseci pa go probavme 3 del lezecka polozba. Na maz mi mu e zal demek ko sme bile izl od korpata niss ne gledalo bebeto. Ama se svari vcera, ne znam dali i po dr gradovi e vaka ili samo Sk.
     
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски
    Тогаш ставај седиште и на бебо покомотно ке му биде.
     
  8. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Do kolku se koristat korpite, jas gledam moeto bebe kako brzo deka kje ja nadrasne?
     
  9. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    3.5 meseci skros ni e knap pa moravme 3 del da go koristime vo lezecka sostojba. Sinceto mi e pogolemko:D
     
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.146
    Допаѓања:
    10.947
    Пол:
    Женски
    Машала. А дали реално се искористува корпата? Сега гледам и една 3 во 1, со корпа е. Тоа ме подзамисли малце, дали да земам таква.
    Ама мора да видам и транспортерот колкав е. Братучетка што има транспортер од количката е баш убав голем и комотен. И сега за корпава се мислам ептен.
     
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.543
    Допаѓања:
    144.392
    Се е до детето. Баткото уопште не ја сакаше. Остана нова. Затоа малата максимално ја искористи. До скоро 5м. Додека ја преместив во полуседечка положба. Првото го возевме стално во транспортерот.
    За разлика од него корпата е далеку по удобна за најмала возраст.
     
  12. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Искрено си треба корпа. Според мене новороденче е премногу стуткано во транспортерот, греота во тоа да спие пример. Во корпата убаво си лега и за шетање надвор, а моето и внатре преку ден си спие во неа бидејќи можеш да го поклацкаш кога е кенка. Мене и за во кола не ми се свиѓа транспортерот, но пралтичен е кога треба да го носиш некаде.
     
    На Isabela23 и merriel0 им се допаѓа ова.
  13. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.146
    Допаѓања:
    10.947
    Пол:
    Женски
    Дека моево ќе се роди крај на лето. Август/ септември , како ќе реши де.
    И првично еве да користам транспортер, после ќе фати ладно. Ај за ладно не се потресувам, ама ако е загадено нема да можеме да шеткаме.
    И после идеме во третиот дел.
    Да не остане како украс само.
    А транспортерот е супер за во кола на почеток.
     
  14. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Ќе видиш кога ќе ставиш мал бебуш новороденче во транспортер, целиот е стуткан некако мене не ми се свиѓа. Кога ќе потпорасне ќе е друго.
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.556
    Допаѓања:
    23.099
    Пол:
    Женски
    До 9 кг. тежина на бебе, а најмногу зависи од бебе, колку е мирно, колку сака да лежи.
    Знам бебиња и до 9-10 месеци се возеа во корпа.
    А, корпа си треба реално, во транспортер макс 2 часа е дозволено да се вози бебе без пауза.
     
  16. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    1.742
    Пол:
    Женски
    Право да ти кажам мене термин ми е крај на јули. Јас заради тоа не зедов корпа. Во тие загадотини ке нема ни кога да се шетаме. Зедовме Леона на maxi cosi, зошто седиштето се спушта убаво и се врти, може да го гледаш бебето додека го возиш и после кога је потпорасне да го свртиш нанапред да си гледа.
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Pa nie dosega koristevme korpa, transporter jas ne kupiv. Kupiv sediste za vkola 0-36 pa koga go nosevme negde vkorpa go klavav. Inace iskoristeno maksimalno i spiese so saati vo korpata.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.250
    Допаѓања:
    73.851
    Пол:
    Женски
    Зависи од транспортерот. Овој сега што го земавме со количкава гледам е доста широк и не е толку вдлабнат.Плус доста поголем ми изгледа од претходно што имавме за другиве 2 деца.
    20240609_213430.jpg
    Има башка и плус додаток во него, а и јас имам од седиште 0+ додаток кој го фаќа и во транспортери (плус и тој ќе си го ставам). Мене ми е трето, што корпа отпаѓа за во кола, а седиштето што се прави 0+ е посвиткано од транспортеров.
     
    На BellaBibi и merriel0 им се допаѓа ова.
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Искрено мене сите ми викаа немој корпа џабе фрлени пари, земи 2во1 но сите што ги гледав такви беа потесни за седење и фала богу не згрешив. Бебе 5месеци ми е 70цм но сеуште ја користиме корпата и да кажам маста и ја извадивме. Буквално до 3месеци ни стоеше на гарнитура во дневна како креветче и сите дремки ми ги спиеше таму зошто е со убаво цврсто душече. За шетање цело време во неа, има и горна навлака со патенти како прекривка, цел оклоп бебе заштитено но сепак стига воздух до него. Еве 5+ уште ја користиме и планирам да ја докористиме додека го собира 6м сигурно да направи (не форсирам пасивно седење за третиот дел) широчко си лежи не го поти ништо си ужива со нозете потпрени на рачка горе кога е буден хаха многу е смешен ги оптегнува си мрда со палците, а кога нана спие ко жапче во ноџиња и го збира уште.
    @Besbes24 зарем надмина 70цм+?
     
    На TammiB5, Besbes24, Giiirl23 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Мала помош ако можете.Која од оваа колички би ја препорачале за +12?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3624.png
      IMG_3624.png
      Големина на фајлот:
      282,5 KB
      Прегледи:
      19
    • IMG_3623.png
      IMG_3623.png
      Големина на фајлот:
      480,6 KB
      Прегледи:
      19
    • IMG_3622.png
      IMG_3622.png
      Големина на фајлот:
      340,5 KB
      Прегледи:
      19
    • IMG_3621.png
      IMG_3621.png
      Големина на фајлот:
      429,3 KB
      Прегледи:
      19