1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Количка

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 6 јануари 2011.

  1. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Има некој купувано количка онлајн преку мегастор? Какви искуства имате? И кои ги препорачувате? И ако има некој од Бт што знае продавници и остало ЛП
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Јас имам порачувано количка и транспортер за автомобил од Мегастор. Оваа количка ја имаме

    [​IMG]

    инаку да ти кажам искрено ми беше страв да порачувам од интернет , да не е измама и сл. но за 1 ден ми пристигна пред врата човекот ја изнесе количката запакована во кутија , и не доплатив ништо друго. Инаку ја земав 9850 денари. За другиве колучки од мегастор многу ми се допаѓаше [​IMG] чиполино оптима но 18000 денари некако не ми се даваа и ја одбрав претходнава.
    како и да е,имам само позитивни зборови за Мегастор :)


    http://megastore.com.mk/Default.aspx?aID=2180&pID=27
     
  3. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Благодарам Коритсаки. И јас овие ги загледував, и кога е веќе безбедно нема многу мислење ако се одлучиме за која.
     
  4. zazu

    zazu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    А колку ве чинеше оваа количка?
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    КолиЧката без транспортер не чинеше 370 евра , плус Маxi Cosi 150 евра
    ама сме многу задоволни од самаата колиЧка :)
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Земавме Ouinny zaap extra, оваа на сликите, црна, и сум сега за сега пресреќна за одлуката, ептен ми е необична и фраерска на изглед, не е класична, мене ми одговара совршено, затоа што сум пониска, а е и најлесната, и најмалата количка кога е склопена, ја собира и во ранец, буквално, едноставно склопување и расклопување, според мене идеална, посебно што и за количка ќе спомнам, кога патуваш со авион, ги фрлаат количките нели како и се друго, па во 80% од случаите ги наоѓаат скршени после летот, така да оваа по димензиите слободно оди како рачен багаж, бидејќи без тркалата, кои се вадат лесно, исполнува критериум за рачен багаж. Има повеќе позиции, до 4 години е, а со транспортерот на макси кози, е идеална за новороденче, исто се врти и кон мене и кон надвор, има се што ми беше битно со еден збор :)
    п.с. се двоумевме меѓу оваа и таа како на маченцеена, но пресуди тоа што е помала и покомпактна некако :)
     

    Прикачени фајлови:

    На MacenceEna, nesa и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    имам чико количка и презадоволна сум.
    мислам дека нема поквалитетна да најдете никогаш
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Погледнете го ова колку е прекрасно :inlove:
    [​IMG]
     
    На friendy и Unique.chick им се допаѓа ова.
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    enca69 неколку пати ја имам видено количкава низ град и многу ми се свиѓа ако нее тајна колку тежи и колки кошта па здравје ко ќе дојде време за зимање би сакала ваква да си купам
     
  10. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Ние купивме на Чиполино и сме презадоволни и од количката и од цената
     
  11. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    http://www.mothercare.com/Mothercare-Tr ... %2520Black
    Мојата е таква и сум презадоволна од количката и од сите елементи со неа,како што е темпераментен малиот единствено од неа не може да се обрни,имаме и летна количка лом ја прави не можам ни секунда да го оставам сам,а таа е така бајааги потешка и не може кога е врзан да падне од неа
     
  12. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Да ја активираме малку темава.
    Мене ми се допадна многу оваа количка на Hauck. Има убав дизајн, а и многу е лесна.
    [​IMG]
    Само што комплет количка 3 во 1 е скапичка - повеќе од 20.000 ден, па се мислам дали ќе ми бидат толку потребни корпата и седиштето како составен дел од количка или да ја земеме само количката која е дупло поефтина. Во секој случај ова е прва што ми фати око ама има време, ќе гледаме и други варијанти.
    [​IMG]
     
  13. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Од моево искуство со две деца би ти рекла дека од корпата воопшто немаш потреба,во прво време ке го користиш транспортерот ,а тој ќе ти биде и за земање од болница,а и за во кола и за шетање,а подоцна седиштето .Корпите се многу убави и баш асоцираат на бебе ,но многу малку се користат отприлика 2 месеци.Јас транспортерот сеуште го користам ,а мојата е 9 месеци ,така да маст му извадив :)Не знам дали количката смее да се користи за новороденче,мене ми личи дека е 6+
     
    На girl1985 и Mayyya им се допаѓа ова.
  14. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може и за новороденче, седиштето назад е со каивче и се подесува и во лежечка позиција а веројатно тоа е важно за новороденче. А за корпата и така ќе биде зимско бебе и јас мислам дека ќе нема кога да ја искористам.
    А на маж ми му се допаѓа оваа количка, Вектор од Бертони, ако ја има некој може да сподели искуство.
    [​IMG]
     
  15. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Количкава е преубава!!! Јас да предложам, на Илинденска спроти Пионерски Дом, во Baby Center имаат одличен избор за колички и најмногу што ми се допаѓаат и како модел и според паричникот се количките на Неонато. На попуст се наоѓа и до 14 000 ден со транспортер. Имаат топ амортизери, малку се погломазни мислам на подебела е навлаката на седиштето на самата количка.
    Чико искрено и не се нешто посебно, имаат многу мали и тенки тркалца, амортизација никаква, а се многу скапи.
    Исто и во лептокарија има спроти енрико пицерија една продавница незнам како се викаше, имаат голем избор на колички, цените им се ок.
    Корпата е неупотреблива, дома бебето најчесто е во релаксатор или транспортер, па за корпата само фрлени се парите. Најбитно од се е да има ротација рачката или седиштето на количката.
    И мој совет, зошто до сега имам купувано колички, релаксатори за внуци, секогаш за плаќање во готово барајте си попуст, ако побарате сите даваат 10%.
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    аааа убава!!! Ваква количка купивме за внука ми пред 4 години, само црвена и пишуваше пиер карден на нејзе, а ја купивме 6000 ден.
    Количкава е супер, ок амортизери има, издржлива е искрено, само со ваква рачка може мал проблем да се јави, се трга лево десно од жлебот (кога ја префрлаш од една страна на друга, треба да запазиш дали е добро наместена) откако ке се расклати малце (од користење), па внука ми прстето си го штипна, плачки леле мајко. се склопува лесно само е малце потешка за разлика од чико, зошто оваа има поцврста конструкција. Ја користеа до пред скоро време, кај не ја возеа, па уште за едно дете ќе издржи.
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    За тие што планирате да порачувате колички од Мегастор, таму сите количи се на Чиполино, па јас ви препорачувам да отидете до Локо-Кроко или Пир-Комерц тие продаваат колички на Чиполино и ќе можете на лице место да ги видите бидејќи не е исто на слика и во живо. Доколку ја нема во моментот количката што ја барате може да ви ја порачаат па да ја видите. А цените се тука некаде.

    Инаку ние бевме и до Штип, Андреј-компани се главни застапници на Чиполино и таму беа поефтини за околу 1000-2000 ден. од Мегастор во зависност од количката. Така да ако ви е блиску Штип може и таму да погледнете.
     
  19. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Количката ќе биде подарок од баба и дедо. Сакаме со три тркала затоа што е лесна за манипулирање. Разгледавме во неколку продавници и најверојатно ќе го земеме трио пакот: корпа, седиште за во кола и количката.
     
    На tarantula му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    http://www.stokke.com/stroller/stokke-x ... ncept.aspx
    http://www.zimbio.com/photos/Bruce+Will ... 4Fk5MRhZ7B :) И Брус Билис иста користи :)

    Ќе пробаме да си ја донесеме од странство, малку поскапа, ама вредела за парите, сестра ми ја има, и не би ја сменила за ниедна друга. Кој може да си ја набави, нема да згреши. Сите можни комбинации и позиции може да се наместат, од лежење со седење, плус оди со перничиња внатре, да може да се користи од 0 месеци скоро до 2 години. Се што е платно, може да се извади, да се испере во машина и да се врати како ново. Една ама вредна.