1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колкава плата имате?

Дискусија во 'На работното место' започната од littleflower, 2 септември 2014.

?

Колкави се вашите месечни примања?

 1. До 10.000 денари

  44 глас(а)
  3,9%
 2. Од 11.000 до 20.000 денари

  299 глас(а)
  26,3%
 3. Од 21.000 до 30.000 денари

  339 глас(а)
  29,9%
 4. Над 30.000 денари

  360 глас(а)
  31,7%
 5. Над 40.000 денари

  33 глас(а)
  2,9%
 6. Над 50.000 денари

  60 глас(а)
  5,3%
 1. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.480
  Видов дека има неколку теми за плата, но ваква конкретно не најдов.
  За оние кои би сакале да споделат колкава плата имаат и што работат, дали работат на струка, дали се задоволни од платата, соколкава плата би биле задоволни и сл. еве една тема. Можеби треба да влезе во скриеното катче, нека одлучат модераторите.
  Јас моментално не работам, но највисока плата што сум ја примала до сега била 10 000 денари, со диплома за магистер. Разочарана сум моментално од ситуацијата, но активно барам работа и периодов бев на повеќе интервјуа, па се надевам дека ќе ми се посреќи.
  Феминки, доколку сакате, споделете инфо, искуства, мислења на оваа тема.
   
  На Mhhm, Cucci19 и bernadett им се допаѓа ова.
 2. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  ^
  јас мислам дека темава не е у ред, зашто нема смисла некој сега да кажува колку плата зема, мислам дека е лично прашање.. незнам, барем за мене да. А ако за некој не е, бујрум нека повели!
   
  На galapce, Twinkles и makedonkamak им се допаѓа ова.
 3. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.480
  Знам дека е лично прашање. Но поаѓајќи од тоа што овде една од најактивните теми во кои сесподелуваат секакви детали е најинтимната, она што се случува во спалната соба, претпоставив дека оваа нема да предизвика проблем. Дополнително, речиси сите овде сме анонимни. Но, доколку сметате дека темава не треба да постои, нема никаков проблем, може и да се избрише.
   
  На Traveler91, Lizzie, korisnichka и 4 други им се допаѓа ова.
 4. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  Мислам дека темата нема смисла и дека е премногу навлегување во интимата на секоја личност на SERIOZEN PLAN,темите за секс се нешто сосема трето и немат допирна точка со ова,тоа се искуства проблеми доживувања итн меѓутоа ова е веќе предалеку....
  littleflower тоа што си разочарана потполно те разбирам,бидејќи ретко во оваја држава кој е задоволен од примањата,во оваја држава не функционирт институците кој треба да ги вработват невработените,во оваја држава да ми простите курвалокот на маса,книшката партиска и пријателчето под рака друго ништо ако мислиш дека само ти си крајно разочарана се лажиш...
   
 5. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Верувај дека ќе ти кажам :D Мислам стварно поглупа тема не можеше да отвориш!? По кој повод да кажувам? Ако ми е мала да се жалам или ако ми е голема да им правам на другите бед!? Бог да чува!
   
 6. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.410
  Пол:
  Женски
  Доста ја критикувате бе!
  Јас ако кажам колкава плата земам (а по цел ден на форумов) ќе ме утепате. :P
   

  Прикачени фајлови:

  • download (2).jpg
   download (2).jpg
   Големина на фајлот:
   9 KB
   Прегледи:
   1.135
  На Traveler91, crazylady, Summerlover и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.882
  Во Мк каде сите знаат кој колку плата зема, и каде не е толку несрамно близок да прашаш за плата, а многу и сами си кажуваат кога зборат за работата, на форум очи ќе ти извадат што си поставил таква тема.

  Во друга земја каде никој не се осмелува да праша за плата, а и да се осмелиш никој нема да ти каже, по форуми постојат многу теми каде си кажуваат не само плата туку и сите сметки што им се по дома, колку трошат за јадење и разни други трошоци. Знам бидејќи ме интересираше кога дојдов кои се трошковите и платите за одредени професии и како со одредена сума на пари може да се живее.

  Интересна работа :D
   
  На Morwen, korisnichka, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.694
  Допаѓања:
  9.913
  Пол:
  Женски
  Мене баш ми се допаѓа темава. И онака 90% од членките се анонимни, или луѓето што ги знаат во вистински живот им се блиски. Имаше и друга тема за тоа колку се платени професиите во Македонија. А освен вака форум, мислам дека секој ќе излаже ако го прашаш колку му е плата.
  Јас лично плата немам, само пријавена сум во ординација како сестра за придонеси да си земам, пријавена сум на 8800. За таа професија толку е платата 8-10 000.
   
  На parksey и littleflower им се допаѓа ова.
 9. bernadett

  bernadett Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Па така е, полесно е да се фалиме или да лажеме за искуството во кревет, стекнато со којзнае колку мажи и одма да ти се сипеме отколку да пишеме која што работи и колку плата зема затоа што ќе излезе дека сме неспособни, а не ги сметаме финансиите од нашите спонзори.

  Работам во еден сајт, почнав како практикантка со прилично ниска сума првите 3-4 месеци, потоа имаше покачувања и сега земам околу 16000 денари плата. Работата е супер, по цел ден на интернет преведуваш текстови :)
  Инаку дипломата не ми е поврзана со она што го работам сега.
  Ако си земала 10000 денари плата тогаш не си била пријавена како магистер.
   
  На littleflower, SV1911 и AnnaMaria им се допаѓа ова.
 10. BunnyGirl

  BunnyGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  86
  Јас сум дипломиран правник, магистер, и со положен правосуден испит. Платата ми е 18.000,00 денари. Не би прифатила да работам за помалку!!! И сериозно се трудам да напредувам на професионално поле... Темава ми е сосема ОК :) Кој сака ќе пише, кој не...Има други теми ;)
   
  На parksey, ADOKI, joana18 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.365
  21 000 :tmi:

  не сум многу задоволна со оглед на тоа што претходната плата ми беше далеку поголема но прифатив за да напредувам и да учам. Имам мн други предности со тоа што платата ми е пониска, одмор колу треба, платени денови, прекувремени, не замараат после работа...

  едит: што се најдовте сите навредени од темава ?? па кој ве знае тука за да не кажете? јас не кажувам на никој ама на форум ич не ми пречи. А ако не сакате никој не ве тера со сила.
   
  На parksey и elena.mak им се допаѓа ова.
 12. S.J.Parker

  S.J.Parker Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  7.313
  Волонтерска, 4500 |(
   
 13. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Нема ништо непријатно , ако на фурумов кој е анонимен се каже кој колку зема. Впрочем сите знаеме горе-доле кој колку зема ( мислам која професија и во која фирма/дејност)
  Јас работам во приватна фирма со високо образование сум и земам 32.000,00 плата. Искрено не одсекогаш сум земала волку плата. Сум работела и за безпари, па за 8.000,00 , па на друго место за 12.000,00, потоа за 20,000 и така да стигнам до оваа позиција и плата.
   
  На Sedmica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Интимните теми преполни, за плата сите увреџени... :D

  Во моментов имам доста висока плата, околу 45 000, предтоа на друго место зимав 15 000, меѓутоа ова ми е ангажман за само неколку месеци, за следно работно место се надевам ќе имам слична среќа :)
   
  На Traveler91, LadyC, Vetruska и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Enamena

  Enamena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  107
  Работам Во странска фирма како правник и платата ми е 600 евра. Инаку овој пат е вака во други фирми сум земала и по 150 евра а се дешавало и да молам за пари на крај месец. И незнам што е толку страшно да се коментира на оваа тема полесно им е да коментираат за сексуални доживувања негали за плата :o :o
   
  На anonymous16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.935
  Допаѓања:
  6.369
  Пол:
  Женски
  земам 16.000. почнавме од 2.000 стигнавме тука. не е лошо, само да оди нагоре :)
   
 17. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.410
  Пол:
  Женски
  Ај бе ај земам 25.000 + кариера+ стаж епа сеа и не е некоја плата, ама секогаш на време.
  Фала богу.
   
  На bernadett му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.631
  Auuuu, ubavo nekoj kaza - seks ne e intimno ama ova e. Tuf tuf :lol:
  Jas imam dosta solidna plata > 1500 eur osnovna.
  E sega, bidejki sum vo pozicija da resavam za vrbotenuvanje i da pravam selekcija na CV, ic ne se palam na magistri. Ne deka ne ucele, tuku zatoa sto nemale iskustvo koga se zapisale na magisterski. Vo mk stana moda, koj ne moze da najde rabotaa, ajde uci magisterski. Magistraturata e specijalizacija, usovrsuvanje i nadograduvanje vo odredeno pole od koe imame nekakvo iskustvo. Licno jas stotuku gi zavrsuvam moite, otkako steknav iskustvo i sfativ sto navistina me vlece! I toa na stranski univerzitet, zatoa sto ne pocituvam domasen za ovaa cel. Ova od ednostavna pricina sto na magisterski treba ds se nadgraduvas a ne da ucis od istite knigi od dodiplomski. Sto e razlikata pomegu magister i diplomec, dvajcata bez rabotno iskustvo?! Nema! Istiov muabet go imam praveno so dosta luge koi isto go imaat posledniot zbor za vrabotuvanje, taka da ne se palete mnogu so magistraturite dokolku nemate rabotno iskustvo.
   
  На sanja8, Espadrila, Lavica2016 и 10 други им се допаѓа ова.
 19. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.410
  Пол:
  Женски
  Браво за тебе. :clap:
  100.000 денари :?: секоја чест.
   
 20. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  машала :clap:, изгледа со нафта работат :wasntme: