Колкава плата имате?

Дискусија во 'На работното место' започната од littleflower, 2 септември 2014.

?

Колкави се вашите месечни примања?

 1. До 10.000 денари

  33 глас(а)
  5,5%
 2. Од 11.000 до 20.000 денари

  246 глас(а)
  41,3%
 3. Од 21.000 до 30.000 денари

  158 глас(а)
  26,5%
 4. Над 30.000 денари

  159 глас(а)
  26,7%
 1. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  2.050
  Пол:
  Женски
  Јас познавам една девојка црта проекти за надвор од Мк и има доата големи примања.
   
 2. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  976
  Допаѓања:
  4.890
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно е мала платата.
  Сакам да кажам дека нема смисла да споредуваме фирми, бидејќи сите нудат различни услови и плата. Тоа е ситуацијата општо кај нас, ретко кој приватник не гледа да го извлечи максимумот од вработениот, а притоа нуди минимална или нешто повисока плата од минималната. Навистина е разочарувачки, ама со тек на време и собирање искуство, можеби ќе најде фирма која ќе нуди и подобри услови и повисока плата.
  За работење на плус проекти, сметам дека е добра идеја, се додека не трпи социјалниот живот и општо семејството. Не се престигнува секаде, тоа е факт. Доколку може и сака, може да работи на некој проект плус.
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.707
  Допаѓања:
  48.053
  Пол:
  Женски
  Ами ако не се плус проектчињата од што ќе живееме? Јас имам и плус талент за декор па и од тоа зимам некој денар иначе тешко нас. А дека е понижувачка, деградирачка и смешна платата, богами е. Маж ми работи по цел ден, јас ако работам по цел ден нема да има кој детето да ми го гледа, така да некогаш и тоа не е можно. Па така да Upwork, хонорарна работа, плус нешто надвор од архитектурата и ќе имаш роденден на дете да направиш и на одмор да одиш. Иначе нема.
   
  На Mr. Right, oblace1, Forca и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Стварно убаво добредојде ми направивте на форумов.
  Не сакав ни никого да навредам ниту пак да се расправам со некого, чисто сакав да разменам мислења.
  И се извинувам што се залагам за една ,,нормална'' и достоинствена плата .
  Еве членкава многу убаво ви објасни. Фала ти @ocicka2014
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.462
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Јас не сум на работа веќе една година користев боледување и сега сум на породилно а прекумерно ретко остануваме и јас и мм ако е без храна и превоз малку е толку веќе земаат и конфекционерите
   
  На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  28.578
  Пол:
  Женски
  Е јас ова никако не го разбирам. Велиш и да имам не би дала архитект да ми уредува. Значи еве како ја потценувате работата на архитектите. И после не биле платени. Епа нема да бидат. Јас разбирам, немаш пари нормално не викаш архитект, ама да имам и да не дадам не ми иде. Зашто да не дадеш? Мислиш дека се џабе фрлени пари? Од старт ќе ти кажам дека не се. Ама секој со своите размислувања.
  Дечково кој ми работеше мене е доста зафатен и задоволен од работата. Од толку што е зафатен, не се нафаќа се да работи. Штом одбива, значи има побарувачка. Е сега он е над 10 години во бизнисот, верувам дека почетоците не му биле такви, ама реално, кој почнал од одма да заработува солидна сума пари. И целиот муабет беше дека архитект е убава професија со можност за екстра заработувачка. Можеби не е платена соодветно, ама која професија е платена во државата? Еве правник во јавно комунално претпријатие зема плата од 20000 денари, и не може дополнително никако да заработува од струка. Економист исто. Просветен работник. И да не набројувам понатака.
   
  На Victorian, Alisa22, Harper и 14 други им се допаѓа ова.
 7. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.182
  Допаѓања:
  11.572
  Просветни работници не земаат 20000. Секако професор во средно зема повеќе од оној во основно, а на факултет уште повеќе. Познавате во просвета за 20 илјади? Математичари и јазичари можат и повеќе да заработат.
   
 8. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Машки
  Мој совет отвори си фирма и работи си приватно, ќе заработиш многу повеќе, и ќе знаеш дека од првата минута работиш за себе, а не за друг да си го оставаш здравјето на работа.
  Можеш да работиш како трговец поединец, за почеток, не ти треба ДООЕЛ, пиши ми во порака ќе ти објаснам подетално за отварање на фирма за да имаш како опција за понатака.
  :)
   
  На Snowflake97 и Animali им се допаѓа ова.
 9. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  3.815
  Јас и те како би дала за архитект. Можеби не исто, ама еве, давам за жена за чистење. Имам колку толку за тоа. Зошто некоја жена да не ги земе парите, кога јас можам месечно да си дозволам, а мачење ми е секој месец да тргам фрижидер,шпорет или прозори да бришам. Би си го поминала викендот квалитетно со семејство, пријатели... Кога ќе не можам, тоа е тоа.
  Секој гледа во туѓ двор, се на другиот му е полесно, нему најтешко.
  Работа што е "занает" и зависи од труд и искуство и те како се исплати, ако се трудиш.
  Многу е тешко, знам, јас немам таква работа, но никогаш не е касно да сменам кариера. Размилувам за тоа.
  И немој да мислите дека на програмерите им е лесно. Си седат и си куцкаат и оп 1000 евра. И не е баш така. Или на докторите, или на архитектите, или ревизорите и уште милион други професии. Секоја планина своја тежина.
   
  На Victorian, Vegegirl, Harper и 12 други им се допаѓа ова.
 10. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  62.589
  Колку земаат???
  Јас сите што ги познавам не земаат повеќе од 24.000ден. И тоа, луѓе со стаж од 30г. Помладите земаат до 22.000 зависно дали имаат класно раководство и полн фонд часови. Приправник додека не положи стручен испит зема 18.000.

  За факултет не зборувам, ова е за средно и основно. На фах земаат значително повисоки плати.
   
  Последна измена: 9 април 2019
  На tamche995, Harper, Dust и 8 други им се допаѓа ова.
 11. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.019
  Допаѓања:
  18.796
  Пол:
  Женски
  Па, ако за тебе има значајна разлика од 20K до 22К, тогаш да, повеќе се.
  Познаваме, иначе. Оттука информацијата.
   
  На Harper, Nausicaa, Animali и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.182
  Допаѓања:
  11.572
  Ок:) познавам и јас , со договор на дело или како веќе е регулирано тоа, и неполн фонд, од тоа тргнав. Претпоставувам нема разлики на општинско ниво. Можно е да ја надувала сумата особата, не побарав платен лист. Луге во браншата имаат повеќе инфо од моето кое ќе испадне рекла казала.
   
  На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  62.589
  Договор на дело или со решение не менува ништо, платата зависи само од фонд на часови и стаж. Цифрите се тие кои ги напишав погоре.
   
  Последна измена: 9 април 2019
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Е више кога правиме споредби.
  Јас уште кога студирав (пред 5-6 години) многу често знаев да ја посетувам братучедка ми која и тогаш работеше како просветен работник водеше одделение од 1во до 4то одд ( или до 5то не знам како оди тоа сеа). Уште тогаш уз муабет ми имаше кажано дека платата и е околу 23000 ден. А плус тоа , на работа беше во просек 4-5 саати. И ова не е муабет рекла- казала , имаше денови кога останував кај нив и по неколку дена.
   
  Последна измена: 9 април 2019
 15. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  28.578
  Пол:
  Женски
  И тоа и е максимумот.
  Јас те разбирам дека си исфрустрирана зашто најверојатно работиш во фирма каде не ти е ценет и платен трудот, ама мисли позитивно, имаш убава струка, можеш дополнително да заработуваш, можеш да напредуваш и со тек на време да бидеш сам свој газда. Ама лека полека. За разлика од тебе, на братучетка ти тоа и е максимумот по струката. Дали би се задоволила со 23000 денари плата без можност дополнително да заработуваш и да напредуваш, па макар и само 5 часа дневно да работиш? Јас искрено не би.
   
  На Victorian, Alisa22, ~Allure~ и 8 други им се допаѓа ова.
 16. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.739
  Допаѓања:
  12.130
  Пол:
  Женски
  Не би дала, бидејќи мислам дека можам сама.
  Се си правам дома сама си цртам и одам само на мајстор ова и ова направи ми го или промени ми го.
  Едноставно си ја ценам својата пара, а не значи тоа дека подценувам некоја професија.
  На пример на спратот за инсталирање на водоводна мрежа и лепење плочки не викнавме мајстор, мажот ми си го направи тоа иако не е ни водоинсталатер и плочкар. А тоа не значи дека јас ги подценувам тие мајстори.
  Нема што да ме разбираш, верувам дека има и други како мене со тоа размислување.
   
  На emiliana, *Dariceto* и Meckicja им се допаѓа ова.
 17. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.187
  Допаѓања:
  33.541
  Пол:
  Женски
  Почни фриленс да работиш,за два дена ќе си ја заработиш платата што ја земаш.
   
 18. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.372
  Пол:
  Женски
  @Alita Мислам дека сосема погрешно размислуваш околу делот за менување на професијата. Имаш супер професија, уникатна и креативна, плус ја сакаш. Комплетно ти ја разбирам исфрустрираноста, но се се откажувај. Како што те посоветуваа погоре членките, претстави го твојот труд онлајн, почни да се рекламираш, почни со фриленсинг, пријави се на Upwork. Со многу труд и уште повеќе трпение, се ќе си дојде на свое место.
  Знам дека ти се чини моментално невозможно, но тоа е што е. Сите почнуваме од нула и сите почнуваме од Македонија :drunk::D Важно е крајната цел да не ни биде нула и да не ни биде Македонија :wasntme:
   
  На Luminary, Victorian, Alisa22 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Someday

  Someday Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  1.577
  Пол:
  Женски
  Извини, во кои програми работиш ако не е тајна и дали сматраш дека за 3д би ти требало еден месец за еден проект или?
   
 20. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.726
  Допаѓања:
  28.578
  Пол:
  Женски
  Епа тоа е проблемот во нашата држава, што мислиме дека сме мајстори за се и дека можеме се и знаеме се. Па и да имаме пари на претек, пак сами ќе си правиме.

  И јас ги ценам моите пари, ама го ценам и моето време и здравје. Таковно си ја одржувам куќата со чистење, пеглање, бришење итн, ама за генералка си викам жена еднаш месечно. Налет нека ми се тие 1500 денари кога единствениот слободен ден во неделата треба да го потрошам на бришење прозорци.

  Или ако почнам да реновирам, да земам да работам мајсторски работи. Ако заправам свадба сама да си правам покани. И се ова нели збориме под претпоставка дека имаме пари на претек. Ако имам, за се мајстор ќе си викнам и ќе уживам. И не значи тоа дека не ги ценам моите пари, напротив уживам во нив. Впрочем и за тоа ги заработуваме, за да уживаме во нив.
   
  Последна измена: 9 април 2019
  На Victorian, Alisa22, Harper и 16 други им се допаѓа ова.