Колкава плата имате?

Дискусија во 'На работното место' започната од littleflower, 2 септември 2014.

?

Колкави се вашите месечни примања?

 1. До 10.000 денари

  33 глас(а)
  5,5%
 2. Од 11.000 до 20.000 денари

  249 глас(а)
  41,4%
 3. Од 21.000 до 30.000 денари

  159 глас(а)
  26,4%
 4. Над 30.000 денари

  161 глас(а)
  26,7%
 1. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.272
  Пол:
  Женски
  За 3д Archicad,Sketchup и 3ds max, за технички цртежи Autocad.
  Изработката на 3Д сама по себе трае отприлика недела , недела ипол - заедно со рендери (бидејќи го работиш како плус работа - не ти е fulltime job) , но обично 3д- то како такво никогаш од прва не испаѓа , пошто побарувачите на истото секогаш имаат некои измени - што е сосема нормална работа. Е сега кога ќе се направи тоа 3д (финално), според мене логично е да се исцртаат и технички цртежи ( основи , пресеци ,изгледи) со прецизни димензии за да може сето да се изведе на лице место. Значи сепак во прицип те тера и таквата работа 1 месец.
  А последниот проект што го правев беше баш проектирање на хала и додека се кординиравме со сите фазисти ( статика,електрика,водовод ,енер. ефикасност) , проектот стварно траеше 3 месеци (не преувеличувам ништо не сум таков тип).
   
  На Дејан., Animali и BlackNight им се допаѓа ова.
 2. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.152
  Драга @Alita , само продолжи и без обесхрабрување... Знам како е во браншата, само знаење и искуство ќе те извади нагоре. Гледај да се усовршиш во одреден софтвер и секако пробај да најдеш хонорарна работа. За жал, уметноста послабо се цени, а архитектурата е уметност. Знам како е да работиш прекувремено на проект со краен рок а да не ти е платено..Пробај да не се расплинуваш многу, мое мислење е или да успееш во ентериери - или во класично проектирање објекти..
  Ќе дојдат подобри времиња. До тогаш ќе мораш хонорарно, јас со мало дете и full time job сепак работам на хонорарни, јас си знам како успевам и колку спијам...
   
  На Lizi, Animali и Alita им се допаѓа ова.
 3. Youknow

  Youknow Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  716
  Dobro so e rabotata so lugeto so pisat glupi cifri na forumot? Prviot pat koga ja otvoriv temata si rekov pa jas ne ziveam vo Makedonija sigurno.. Btw eve link tuka mozi po komentarite da zaklucite kolkava e prosecnata plata do vasite izmisleni vrtoglavi sumi ima golemka razlika..

  https://www.facebook.com/63097065534/posts/10156994819425535/
   
  На Meckicja, tina2018, AngIv и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Someday

  Someday Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  1.587
  Пол:
  Женски
  Archicad ne go koristam, ama sketchup, 3ds max, unreal engine . Bla bla znam od prilika kolku vreme treba za proekt za nadvoresno i vnatresno ureduvanje od daden plan. Ako veke zboruvame za proektcinja nastrana, smatram deka za render ili za iscrtuvanje na 3d od planot od edna nedela fazla ne bi trebalo da ti odzema vreme .vo sprotivno znaci deka ne si produktiven. Sto znaci ako veke znaes da gi rabotis ovie raboti mozes vakvi da zimas proekti ne moras so detali kako vodovod, struja i slicno i pak solidno da zarabotuvas za mnogu pokratko vreme
   
 5. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  570
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој колку плата земаат на шалтер и кредитирање во Халк Банка ? Фала однарпед
   
 6. m_i_l_a

  m_i_l_a Активен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo, dali znaete kako se uslovite i platata vo Anhoch?? Fala
   
  На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bruce10

  Bruce10 Активен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Машки
  Од утре 24.000. И не ми стасуваат никако. Морам екстра да работам приватно кога имам можност, на пример ако сакам да одам на одмор некаде.
   
  На elimkd, Dadusicka и WildMk им се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.372
  Допаѓања:
  10.840
  Пол:
  Женски
  а со колку души живееш што не ти стасуваат?
   
  На deskarada, bibiiii, Cherry333 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Колку зема наставник во основно школо почетник?
   
  На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  1.507
  мислам 17/18 000д со полн фонд на часови, имаше низ нет пред некое време кога штрајкуваа.
   
 11. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.204
  Допаѓања:
  38.075
  Пол:
  Женски
  Бидејќи почетна плата е 22 500, одби од нив 2000ден кога ќе ти доделат ментор.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  570
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој во call center ТОП ШОП, колку земаат ?
   
 13. MaciAci

  MaciAci Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  40
  Основната плата е минималната,е сега имало бонуси од продажба...па колку ќе продадеш толку ке земеш
   
 14. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  570
  Пол:
  Женски
  не знам.....слушнав муабети дека биле добро платени 30.000 ден.
   
 15. MaciAci

  MaciAci Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  40
  Да,да,можеш да стигнеш и до толку зависи од тоа колку ќе продадеш...има и повеќе зимаат
   
  На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.122
  Допаѓања:
  23.564
  Пол:
  Женски
  Првите неколку месеци нема да имаш добра заработка. Комшика работи таму и ми кажа дека на тие новите не им даваат многу работа. Златните купувачи ги добиваат оние што се со години таму. Така што не ти се исплати таму да работиш. Ќе работат месец - два и си даваат отказ. Слободна си за викенди и празници.
   
  На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. honey.11

  honey.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2013
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  570
  Пол:
  Женски


  фала Ви . Каде се исплати да работиш во државава....
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Corona Termalis

  Corona Termalis Нов член

  Се зачлени на:
  13 декември 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  12
  56.000 плата плус уште толку дополнителни приходи, мислам дека сум во топ 1-2/100 во МК...а немав никогаш посебна желба и страст кон пари, само беше глупаво да ги пропуштам шансите.:mm:
   
  На tina2018 и Forca им се допаѓа ова.
 19. MaciAci

  MaciAci Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  40
  Што работиш што имаш толкава плата?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Corona Termalis

  Corona Termalis Нов член

  Се зачлени на:
  13 декември 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  12
  Медицинско истражување имам докторат и специјализација.
   
  На cresa-jagoda и tina2018 им се допаѓа ова.