1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колкава плата имате?

Дискусија во 'На работното место' започната од littleflower, 2 септември 2014.

?

Колкави се вашите месечни примања?

  1. До 10.000 денари

    45 глас(а)
    3,8%
  2. Од 11.000 до 20.000 денари

    290 глас(а)
    24,2%
  3. Од 21.000 до 30.000 денари

    355 глас(а)
    29,6%
  4. Над 30.000 денари

    370 глас(а)
    30,8%
  5. Над 40.000 денари

    46 глас(а)
    3,8%
  6. Над 50.000 денари

    94 глас(а)
    7,8%
  1. ModernMuse

    ModernMuse Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Не, не... Пишав мислење зошто кога направив споредба, се осетив многу лошо што на крај на месец се оставам без евро, а некој друг би заштедил доста кога би ги имал истите примања.
    И тоа ми беше муабетот, најбитно е да знаеш како со парите што ги заработуваш.
     
    На Lefk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Земам 13.000 и сум пријавена во приватен сектор.
     
  3. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Колку што можам да приметам ти си од Скопје. Да, убаво е човек да има големи амбиции, но амбиција во Крива Паланка и Скопје не е исто.

    Во Скопје е сиот македонски и странски капитал и вложувања, па затоа има и повисоки плати и многу поголема можност за вработување и да живееш богат живот.

    Да живееше во некоја помала општина ќе славеше празници со плата од 300 евра.
     
    На Aschenputtel, mila89 и anakonda88 им се допаѓа ова.
  4. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
  5. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    18000 денари ми е платата.
     
  6. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Sto mesas takvi raboti?
    Pa kolku luge od drugi gradovi se preselile i rabotat vo Skopje?
    Nikoj ne ve drzi vo mesto, poveli i probaj si ja srekjata kade sto mislis deka treba.
    Ambicija vo Cucersandevo, Dolno Dupeni, Skopje i Nujork e isto.
    A jas pisav deka ne treba da se zadovoluvate so taa rabota da se napikate site vo drzavna administracija i ne mislev nisto loso. Site sme svesni kakvi se uslovite vo drzavava ama veruvaj deka samo kvalitetite sto gi piseduvame moze da ne butkaat napred kako sto nemozat ni vrskite ni partiskite kniski.
    Inaku budejki se razvi diskusija odma da se kaze nesto bez vrska, od vrabotenite vo firmata pogolemiot del se so sredno obrazovanie i seuste studiraat, taka da i diplomata ne znaci mnogu tuku toj poseben kvalitet sto se bara vo rabotata.
    Bez potreba me citiras...
     
    На LaraSolare и crimson им се допаѓа ова.
  7. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Јас никаде не реков дека не сум од Скопје и дека ја одобрувам администрацијата. Твоја грешна констатација. Администрацијата секаде во нормалниот развиен свет е една од послабо платените работи. Нив им требаат работници, а компјутерите веќе вршат работа за којашто инаку би биле потребни 20 луѓе, а сега само 1.

    Амбиција и можност за реализација на својата амбиција е многу голема разлика. Можеш да имаш амбиција висока до небото, но ако немаш каде да ја реализираш истата залудно е. Скопје ги нуди тие можности, затоа што е политичко/економски/трговски центар на Македонија.

    И да, не може сета младина да живее во Скопје. Како прво, Скопје нема инфраструктура и можност да издржи повеќе од 600.000 граѓани. Веќе многу се чувствува пренаселеноста и загадувањето на градот. Се поголема популација на еден главен град носи и многу поскапи инфраструктурни проекти за да може истиот да ја издржи таа популација.

    Воопшто не се сомневам дека заработуваш толку, затоа што и јас познавам луѓе што заработуваат дури многу повеќе. Не ми е чудно.

    Македонската администрација кога-тогаш ќе пукне. Не може вечно вработување врз основа на партиска припадност и книшка. Ете Србија веќе ја намалува администрацијата, Бугарија исто, Хрватска исто. Ќе дојде и кај нас, но сеуште не сме зрело општество за промени.

    Како држава премногу произведуваме кадар кој денес на капиталистичкиот пазар на трудот нема никаква вредност, а плус, кај нас освен во Скопје немаме фабрики и гиганти, па затоа администрација и партиска работа им е единствен излез од сиромаштија.
     
    На tamche995, poenta и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. Petrance11

    Petrance11 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
  9. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Колку за цигари ..
     
    На Allure, kikin, LUCERKA и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    У Скопје ретко кој приватњак дава повеќе од 200 евра плата, така да многу ми е чудно кога некој ке рече дека во Скопје има многу пари, вработување и светла иднина.
     
  11. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Даваат многу, а генерално е 15.000 денари почетна плата, затоа што во Скопје животот е многу поскап од останатите градови.
     
  12. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Во Скопје нема пари, можеби имало а сега нема, зошто ?

    Затоа што цела Македонија мисли дека во Скопје има висока наемнина али поради тоа сите доаѓаат тука од провинција да работат. И така понудата на работна сила е поголема има вишок на работници а и овие од другите градови прифаќаат да работат и за пониски плати и така нивото автоматски се спушта на платите.
    Работидавците немаат причина да покачуваат плати кога има некој тоа да го работи и за помалце.

    А плус тоа што стандардот е повисок и цените се дупло надувани :)
     
    На tamche995, Tanjamm, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Другар ја од искуство знам и не сум сретнал плата поголема од 200 евра пошто сум работел, освен ако не си на некоја поголема позиција ( инженер, доктор, програмер) останаото е чисто срање и не заслужува ни збор. Патем еве мислиш дека ке опстаниш со 15 000 месечно , кога треба да платиш стан кирија, храна, струја, плус превоз...на крај ништо не останува за тебе.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Кога имало пари друже? :)
     
  15. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Пред едно 18 години кога напливот бил помал од привинцијалци :D xaxa
     
    На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Јас сите што ги знам земаат +15.000 денари плата, а не се некоја висока позиција. Се сложувам, но ние немаме холандски менталитет после полнолетство да живееме сами така да сместувањето, храната, струјата воглавном ја покриваме со родителите. Така е барем кај мнозинството. Но, кога веќе зборуваме за оформување на свое семејство тоа е веќе друга приказна.
     
  17. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Стварно? Не сум го знаел ова, видиш некат сме биле вработени и богати ама пусти провинцијалци (...Патем еве и во Германиија сите одат цел свет и пак има работа и плус уште имат недостаток на работна рака, хммм до што ли ке да е работава?
    Друже цела провинција од Ск да се исели Скопје пак ке биде исто срање дури и полошо, ја незнам како некои дечки живеат у илузија...
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Абе кулирај тоа со годините на заебанција го кажав:D Негоо неаме пари факт е тоа. Само од што ни е толку лошо вреди да се посмееме :D
     
    На Lefk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Мислев кога некој од страна ке дојде у Ск да живее и работи, мора на кирија, лесно твојата мама и тато се да плаќат ама кај "Провинцијалците" не е така.
     
  20. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    Голем број на станови во Скопје се продаваат или се веќе продадени на луѓе од внатрешноста. Значи не под кирија, туку продадени. Доаѓаат од земјоделски средини за да бидат робови во Скопје. Лудост.

    Храната денес вреди богатство со оглед на тоа што се бара многу здрава храна ослободена од пестициди. Наместо да се преорентираат и да се занимаваат со модерно земјоделство тие доаѓаат во Скопје да бидат робови и да се гушат во 30 квадрати стан.

    Познавам семејство од Скопје, ги имаше на Телма телевизија. Купија стари куќи во едно напуштено село во велешко. Ги реставрираа во ептен традиционален стил. Сега растураат со работа.
     
    На PaLaVa и mims-89 им се допаѓа ова.