1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ве разочарале роднините?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Tanjamm, 8 јули 2016.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Имавме прослава со најблиските во ресторан. Не е така. Тие истите стан кога купија ми нарачаа булет да им донесам, а они со бајадера дојдоа на регистрација. Значи на Младенци не дојдоа. Зошто мора да правам свадба?
    Не сакам поклони, ама тие истите си нарачуваат шо им треба, а мене никаков респект не ми покажаа. Значи не е баш како што кажуваш.
     
  2. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Па зошто и ти не си нарача што сакаш?
     
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Зашто не сум таков тип на човек сама да се наметнувам. Поготово на блиски роднини. Се си мислам сами ќе им текне, Смотана. Тоа ми е криво, јас не знам да одам празна, јас не купувам било што и поготово блиски прашувам што им треба, а они глумат лудило. Не се работи за поклон, ме вреѓа односот. Сум била тука за нив и да ги развозакам за се, кога имало смртни случаи јас сум им трчала најмногу, значи и во добро и во лошо. Не е фер, ме сфаќаш? :(
     
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Те разбирам.
    А ти ги праша што поклон сакаат или они сами ти побараа?
     
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Па јас ги прашав. Многу блиски ни се. На стан им одам, мислам дека е поубаво да ги прашам што им фали.
    Ајде ќе го тргнам тоа на страна мада и тоа ми боде очи, но зад грб што си чув муабети и зборови кои се од моја уста и само они ги знаеја, а ги шират во иронија и сарказам е тоа не се заборава. Тоа најмногу боли. Зборот...
     
    На НаталиЛили и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Оф леле.
    Познавам многу вакви ситуации на луѓе без срам.
    Но со нив само така исто како и они со тебе.
    И ти се чудам што уште живееш со нив, штом си слушнала за тебе нешто не заслужуваат ни да ги погледнеш такви "роднини" не ти требаат.
    И затоа јас не носам нигде скапи поклони за утре да не ми биде криво што нема да ми возвратат со иста мера :)
     
    На Dust и LadyC им се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Атер мајка ми. Нејзе ја сакам, не сакам нејзе да и расипувам односи. Она живее во некое време кога луѓево се ценеле и пријателства траеле од почеток до крај на животот. Според неа најблиските роднини мора да се почитуваат, атер неа не се карам и контактирам повремено. Долга е ептен да не замарам, ама верувај не ценам луѓе по тоа кој колку ќе купи или даде, па поготово во денешно време кога е тешко и за опстанок, но многу сум принципиелна и не сакам будала да ме прават. (facepalm)
    Искрено фала ти што ме сослуша внимателно, ова беше навистина олеснувачко за мене без оглед што е форум и што не се познаваме. :*
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Никој не ме разочарал од родниниве, затоа што со никој од нив не сум блиска. Се гледам само по свадби. И не ме интересираат воопшто.
     
  9. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Што се тоа роднини!? :wasntme:
    Таков збор во мојот речник не постои.|(
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    А штo кoгa тaткoтo ги дели двете ќерки?
    Рaзликa сме 5 гoдини сo сестрa ми
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Тој не заслужува да добие добар третман од другата ќерка. Јас сум му кажала на татко ми - ако ме делиш од сестра ми, никогаш повеќе нема да ме видиш. Не сакам кога децата се делат.

    Штом татко ти повеќе ја сака сестра ти, она нека го тинтра.
     
  12. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Тaa е пoмaлa и нејзе и oдгoвaрa тoa, aмa мене мнoгу ме бoли тoa
    Зoштo неa дa јa викa дo нaгaленo име a мене никaкo дa ме викa
    Мaјкa ми приметувa некoгaш и нa пример еве сaбaјле влегoвме вo еден бутик сите четвoрицa и тaткo ми му викa нa сестрa ми aјде oдбери кoи си ги сaкaш
    А мене ништo
    И пoсле мaјкa ми ме прaшa мене
    oвa е еднa oд мнoгуте ситници кaде штo тoј ме зaпoстaвувa мене
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    А знаеш ли зошто е тоа така? Мене не ми се допаѓаат вакви работи.
     
  14. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    За мене роднинска/крвна врска нема никакво значење. Не зборувам само за подалечни роднини, туку и за поблиски. Секој треба да си заслужи и љубов и респект, без разлика дали брат или братучед.
    Во денешно време најблиски си копаат очи за 10 квадрати земја во туѓ двор, не па да очекуваме некој друг да не мисли. Се' по заслуга, ни крв ни бутур. :)
     
    На ivimis, anakonda88, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Не и секoгaш се прaшувaм зoштo, имaм збoренo сo мaјкa ми зa oвa aмa тaa ми викa декa не е тoчнo декa не дели, a сaмaтa е свеснa декa греши
    Нaвистинa немa никaквa причинa зoштo не би ме сaкaл мене дури јaс сум пoдoбрa и oд сестрa ми, вo oбрaзoвaние културa и сл, тaa дoбивa кецoви нa училиште и пaк тaa е лепoтицaтa нa тaткo
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Е па она нека го тинтра и понатака. Најтрагично е што има случаи каде што децата како сестра ти на крај ќе бидат неблагодарни и тркалото ќе се сврти, па татко ти ќе трча по тебе.
     
    На eli25 и Different7 им се допаѓа ова.
  17. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.599
    Допаѓања:
    34.210
    Фала Богу дека ќе бидеме најразочарани од роднините - во нив имаме најмногу доверба.

    Ме разочарале и тоа премногу, но арно што ми се има случено на млади години, па научив на време. Самите сме си криви што имаме преголеми очекувања од некого кого го гледаме неколку пати годишно, а делиме само исто презиме. И јас сигурно сум разочарала некого, никој не е совршен.

    Но разочарувањето и навредата, болката нанесена од сопствените родители никогаш не проаѓа. Само сваќаш дека се е залудно и дека си сам на светот, вака или онака - без разлика дали си со некој цел ден, или се гледате еднаш годишно.

    Не очекувајте ништо од никого, а помагајте секому според заслугата и вашите можности. Не искористувајте, и не дозволувајте да бидете користени.
     
    На Indiegurl, SV1911, mizerija и 4 други им се допаѓа ова.
  18. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Блискоста и довербата кон луѓето не ја делам според роднински или пријателски релации.
    Поинтензивно комуницирам и им верувам на оние што низ времето создале можност за одржување на блиски контакти.
    Неочекуваните реакции или "изненадувања" во форма на разочарувања можно е да ги приреди секој.
    Тоа што некој е близок роднина не значи дека треба безрезервно да се потпрам на таквата релација наспроти дистанцирањето од некој пријател.
    Напротив, пријателските врски ги одржувам долги години со непречен интензитет наспрема роднинските кои без некоја посебна причина ги ставам на дистанца. Можеби вистинската причина е непостоење на можност за пронаоѓање на некоја заедничка фреквенција за споделување на животните моменти.
    Во тој поглед потребите, моето искуство покажува дека интересите, ставовите, размислувањата и меѓусебните почитувања ја имаат клучната улога за функционирање на длабоки врски независно од стаусот на роднина или пријател.
     
  19. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Ми стаса покана зана свадба тетками (на таткоми сестра)за синот е сеа само јас сум канета а сестрите мои не .Многу се разочарав јас вакво несто до сега не сум слуснала еееј прв брадучет да не ги кани а сите др брадуцеди се канети само моиве не .А иод вторите брадучеди канел едниот е адвокат а др е во некое министерство работи.Јас не одам така решив а мн ми е криво тетками незнае со да каже не мозеле финансиски како за сите може усте за две не .Со ке кажете да одам или....
     
  20. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Јас да сум не одам.
     
    На ZRNO му/ѝ се допаѓа ова.