1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ви е важно да имате расно милениче?

Дискусија во 'Дом' започната од BlackSwan5, 27 декември 2011.

  1. Radiance

    Radiance Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    170
    Ногу е едноставно, убав пример ти дадов со луѓето. Кога ќе се спарат американец и африканка се добива African-American... исто е и кај кучињата, кога ќе споиш Булдог и Шитцу што добиваш? Да, добро знаеш, добиваш Булшит!
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. i-am-who-i-am

    i-am-who-i-am Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    17
    мене вопшто не ми е важно иако сите ми се расни но кога ке си заминат планирам да си вдомам од надвор :)
     
  3. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    воопшто не ми е важно какво ке биди кај мајками 10 години има како чуваме едо куче кое има куп љубов во него кога ке не види уште на глава што не ни се качува од среќа,тоа е всу ;) шност потомок на првото куче што го имавме,сега имам расно куче кое го добив на поклон и многу го сакам оти е најдруштвеното животинче ЕВР што сум го сретнала,и да да не правам разлика расно нерасно важно е да е куче ;)
     
  4. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Ич :D моето е ДОЏ хихихии , а е умница права !
     
  5. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Воопшто не ми е важно! Кога ќе ги погленеш тие очиња со многу љубов, ништо друго веќе не е важно!
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Воопшто. Сум имала и расно, а исто така којзнае колку имам вдомено до сега од учичните кучиња.
    Срциња невидени.
    Моментално имам 2 :) Едното го чувам веќе 12 години, а другото пред година-две го вдомив.
    Не се тие криви што не се родиле расни! Криво ми е кога ги отфрлуваат.
    Зар вие сте криви ако не сте се родиле со бела кожа?
     
  7. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Воопшто, јас имам вдомено улично. Љубов си е љубов, нема разлика.
     
  8. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Јас секогаш сум вдомувала,мачки најчесто,ама и 2 кученца.Никогаш не сум имала расно,еве сега сакам да земам не зошто ми е важно,зошто ептен,незнам,сакам самојади,имам пријателка и секогаш кога сум кај неа,ми доаѓа да и го украдам :lol: и да си го носам дома.Ете само затоа сакам,зошто се мили и убавки.Инаку,во мојата средина зошто веќе кажав дека секогаш сум чувала улични миленици,од многу луѓе сум била осудувана,ова ли го чуваш?абе фрли го,зарази има ова -она,а оно е вакцинирано и прегледано од ветеринар,и се што треба овие пак исто,само зошто не е скап миленик.Дури еднаш и слушнав од пријателка на мајка ми,кога зборевме за грижата,и рече,ами за ова не вреди,да имаш (а она имаше персиско)како моето ајде,ами ова,сепак моето е поважно!!!Ват? :envy: Значи ми идеше да ја убијам,а после вика и било жал за напуштените миленици.А толку ме изнервира,ама ајде,некој и неа ќе ја дискриминира и ко ќе остари децата ќе и речат:Е за тебе не вреди,стара си ти,сега ќе одиме на доктор затебе,како не!Ама колку ќе бидам среќна децата ова да и го речат,а и на сите што дискриминираат мешанчиња,да бидат дупло поише! :@
     
  9. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми е важбо, мојата кучка е мешавина до пит бул и лабрадор,преубава е :inlove:
     
  10. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    Radiаnce, нема кинолошки клуб што ги признава мешавините од две раси. Според тоа што никаде во светот не се признати (посебно од ФЦИ) и не добиваат документи, тие не се расни. Не можеш да кажеш дека секое куче е расно, иако е мешавина. Ако гледаме така, мешавина + раса = без име? Се додека не се вадат документи и додека таа раса нема стандард, не е раса, не е призната.
    Јас чувам лабрадор и само делумно ми е важно, бидејќи сакам одење по изложби. Ако пак би земала куче, а тоа биде за миленик, тогаш секако би вдомила. Куче си е куче, во љубовта која ја пружаат се еднакви сите :)
     
  11. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    воопшто не ми е важно ;) , имам минка куче и не е расно, какво и да е мене не ми смета многу си го сакам,срце е :$
     
  12. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Ич, ич, ич. Најважна ми е љубовта, а секое животинче безусловно ја дава. И како бе после да ги делам? Никако. :inlove:
     
    На Sunflowers му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MorganMonroe

    MorganMonroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2013
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    42
    воопшто, битно да сака да си игра и да е кученце :D
     
  14. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми е важно дали е раса или не :) Всушност повеќе ги сакам нерасните кучиња, тие имаат некако помил поглед :inlove: Расните кучиња секако некој ќе ги купи, нема да останат на улица, а нерасните? Всушност досега не сум имала расно милениче :) Секогаш прибираме некое прегладнето куче или маче од улица :!: Сега имам женка мешавика од лабрадор и џукела и си ја сакам најмногу на свет :inlove: За ништо не би ја заменила :angel:
     
    На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Ни малку.
     
    На lana.del-rey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Сепак и Булшит што викаш не е раса. Раса ако е, треба да има одредени стандарди, пример толкава висина, тежина, карактеристики на влакно итн. Луѓето се во заблуда мислејќи дека Лабрадудл (мешавина од лабрадор и пудла) е хипоалергична раса. Лабрадудл можат да бидат со голем и мал раст, со виткано и рамно крзно. Исто важи и за Голдендудл, Кокапу, Шипу, Малтипу, Кавапу и др тн. "Дисајнерски раси". Овие кучиња се оригинално создадени од човек кој спарил пудла и лабрадор за да ги дресира како кучиња водичи за луѓето кои имаат алергии. Тој се кае што ја создал расава, ја претставува како чудовиштето на Франкенштајн бидејќи многу пордавачи ги шиткаат за 500 евра со тоа што викаат дека се дизајнерска раса кутрињата.
     
  17. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Јас дури и повеќе сакам да усреќам некое несреќно куче/маче што скита по улиците, отколку да купувам расни кучиња или нешто друго. За нив некако се мислам дека полесно ќе се најде дом. До сега скоро сите мачиња што сум ги имала сум ги зела буквално од улица, од што ми било жал да ги оставам така. :):l:
     
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми е важно дали е расно или не е. Помалку и ме иритираат луѓе кои се опседнати со must have расно. Не ги сфаќам.
    Мојот мачор е уличен. Го добив откако улична мачка ми се омачи во двор и сите си ги зема со неа, него го остави..
    Јас си го прибрав дома и го гледам и чувам и сакам повеќе од било што на светов. Толку многу го сакам што не можам ни да ви опишам. Толку е мил и нежен, никогаш ме нема гризнато, изгребано или било што.

    И враќаат љубов многу, иако важат за лоши животни мачките, непријателски настроени. Барем моето не е такво. И веќе 9 години ми е омиленото нешто што го гледам до мене на кревет сабајле.. ^_^
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам животни и не ми е важно дали моето милениче ќе биде расно или не.
     
  20. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    расно или не..битно мене да ми се допаѓа..а животни сакам премногу..и затоа имам миленичиња премногу..:D