1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку внимавате на изгледот и облеката кога сте дома?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 6 јануари 2011.

  1. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    исклучиво во тренерки,лежерна облека без да ме стека и жуљи,никако во пижами затоа што сакам постелата да ми биде чиста кога ќе легнам затоа пижамите веднаш ги слекувам кога ќе станам од спиење и ми се само за спиење.не се шминкам за по дома ниту лакирам,само сакам да сум чиста и се околу мене да е чисто и на чисто да си седнам :D
     
  2. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Кога сум дома најчесто носам тренерки, некоја удобна маица, блуза. Никогаш не седам во пижами, не сум практикувала денот да го поминам во пижами, станувам и одма се облекувам :) Шминка не ставам само бекутанче :) откако ќе го измијам лицето. Може да се случи некогаш од досада кога нема што да правам да се нашминкам, да си експериментирам со шминкањето :lol: Косата најчесто ми е фатена, но кога е испеглана тогаш ја носам пуштена фатена со мало штипче.
     
  3. Ayomi

    Ayomi Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    По дома најчесто сум во нешто комотно и меко. Не се шминкам, не се лакирам, и косата не внимавам каква ми и само се исчешлам и си ја врзам во кокче. Сабота и недела сум си цела ден по пиџами, ептен ако не мора да одам некаде. Некогаш кога ми е досадно си правам комбинации со моите алишта или се сликам :)
     
  4. klaudija90

    klaudija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Па кога сум дома (моментално) сум во облека во која се чувствувам комотно, без дополнителни нервози за изгледот, значи косата ми е во репче, избришана шминка, во најприродно издание. А да и без папучки никаде не одам :D :lol:
     
  5. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    секогаш во трењерки... така слободно се чуствувам.. не носам ни градник за по дома и тоа ми смета..
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    :D :D :D По дома, неќите да ме гледате.
    Носам широки маици (некогаш дури и од политички кампањи :tmi: ) :D :D затоа што ми се комотни, во све-ми-боје-лепо-стоје ќе се натрупам со облека, посебно зимно време, битно е само да не ми е ладно.
    Косата?! :o :o :D кога ќе ми се згорешти, знам да ја присоберам како без врска, па цимерајов ми се смее за „фризурата“...
    Ама па ако треба да ми дојде некој на кафе дома - тогаш гледам колку толку да личам на нешто :)
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    По дома сум си скоро секогаш во тренерки а летно време по шорц и некоја маичка. Косата скоро секогаш соберена во коњско опавче а веднаш кога доаѓам од работа ја мијам и шминката така да секогаш чисто лице по дома :) . Не сум од оние кои носат шминка и по дома или ги мрази да ја симнат. Гледам да сум чиста и нераспрталена по дома а некои посебни марифети немам.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Јас си седам по пижами. Мразам тренерки, не знам од која причина, ама ужасно ги мразам и никогаш не носам. Ни по дома, а пак за надвор никогаш не ми се случило. Шминка и така не носам, ако евентуално останам дома неколку денови по ред(што се случува само ако сум болна), може да се случи само веѓите да ги запуштам, пошто идам на козметичар, сама да се чупам само ќе ги уништам. Не можам да поднесам да седам дома и да не се избањам. Косата да ми е мрсна во никој случај. Тоа ужасно ме нервира. Друго нешто посебно нема :)
     
  9. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    vo trenerki.... :)
    [mod-kirilica:1exrdint][/mod-kirilica:1exrdint]
     
  10. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Секогаш носам тренерки, маичка и дуксер или џемперче. Без моите папучи не шетам низ дома. Многу ретко се шминкам и кога излегувам, а дома да седам нашминкана не ми се случило до сега. Само ставам бекутан откако ке се измијам и тоа е се. Косата ја носам секогаш собрана во плетенка или репче. За викенд, доручкувам во пижами и потоа се пресоблекувам :)
     
  11. Gerberce

    Gerberce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    65
    По дома секогаш тренерки, хулахопки, маички, дуксче, лежерно така ама складни бои. Косата во реп, шминка никогаш немам по дома освен ако некад ме фати мерак да си се шминкам, а пижами низ дома нема шанси :)
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Кога е недела обично цел ден сум во пижами и баш ми е најпријатно :) другите денови сум по трењерки,стари,или хеланки ,а фармерки неможам да носам по дома ме стегаат,и не се чувствувам пријатно во нив :( ако ми се најават гости,облачам трењерчиња некој понови,може малце пудра и римел и така ;) начесто дома ми е собрана косата освен кога ми е исфенирана или пеглана,зш имам виткана коса.и да-обавезно се шприцам со парфем по дома :lol: незнам навика,сакам убаво да мирисам и по 2-3 пати во денот ,си шприцам,ама по еднаш не да биде нападно.и да не ги заборавам влечките -балетанки од џамбо :rock:
    уххх до детаљ опишав :tmi:
     
  13. afroditaa

    afroditaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    98
    trenjercinja, a mnogu cesto i pizamiii ne se doteruvam nesto osobeno ama nekogas mi idi zelba da se podsredam za po doma nisto konkrtno malce maskara ili kosa da sredam ako ne mi bila pred toa napravena onaka ako bila od pod tus :lol:
    [mod-kirilica:1vujbhxg][/mod-kirilica:1vujbhxg]
     
  14. Miss-dior

    Miss-dior Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    126
    Обично сум по хеланки и дуксерки некако најпријатно си се осеќам, а ми се дешавало некогаш и цел ден да си бидам у пижами зависи од расположение :) :) немам навика да се шминкам по дома освен ак осе вратам од некаде и ме мрзи да ај извадам па ќе ми стои така до вечерта додека не ми се приспие :) а косата секогаш ми е пуштена и ставам по една шнолка на нејзе онака со впеќатливи боички :lol:
     
  15. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Внимавам, поприлично....битно ми е и дома да бидам пријатна за гледање, а не развлечена и бушава....тренерки, хеланки, шорц најчесто и маичка,(најчесто по дома сум во кратки, и зиме и лете)...пижамки може да се случи да влечкам нели нормално, ама сепак, да изгледа средено....за кога готвам и чистам си имам постара маичка и хеланки, за да ги фрлам одма за перење, се туширам, се облакам и пак да мирисам и изгледам убаво и чисто...но шминка никако по дома, и фармерка и пантолона исто не доаѓа во предвид...
    По мене најголема грешка што ја прават жените, е што по одреден период брак, по дома се шетаат како чуми, искапани, искинати, бушави, мрсни....е тогаш е многу лесно кога мажот ќе излезе на улица, некоја, немора поубава од вас, туку средена и намирисана да му го привлече вниманието...(и она си е таква можеби по дома, ама тој тоа не го гледа, и вас во тие моменти ве споредува со неа)....не е доволно да сте средени само за излегување... ;)
     
    На mims-89, FBI, missperfect и 4 други им се допаѓа ова.
  16. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе, еве јас моментално сум невработена и гледам колку што можам да изгледам убаво, тренерки или хеланки со подолга блузичка,носам и елече или џемперче затоа што не ја топлиме целата куќа ама некое помодерно кое гледам да ми одговара со остатокот од "домашарската" гардероба :lol:, а не некое од времето на баба ми или мајка ми, секогаш намирисана и никако со мрсна коса (освен кога сум болна), не се шминкам по дома, ставам само лабело... :)
     
  17. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Внимавам доста....ако не треба да одам никаде,никогаш не се запоставувам у смисла-еј не мора да ја мијам косава,па таква грозна да одам,екогаш ми е средено измиено лицето,освежено со тоник,ако ми доаѓаат гости ставам пудра,а по дома обично само римелче и малку креон и лабело обавезно.косата обично ми е соберена,бидејќи ми е долга и ми смета.
    За облеката зависи.никогаш не носам нешто со дупки само зашто е старо и треба да се носи по дома :lol: ,си носам постари близузички,со трењерчиња или хеланки,некогаш и некои покомотни фармерчиња или широчки панталонки,или хеланки со некоја подолга блузичка ,дуксер... :) бидејќи е многу жешко кај мене во ск најчесто ме гледате во маичка на кратки ракави,дури и во овој зимен период...
    прочитав погоре и јас се сложувам за парфемот-секогаш ставам исто и на косата :lol: сакам убаво да си мирисам,а дечко ми кога ќе се врати од работа и кога ќе ме бакне ми вели---ммм ама убаво мирисаш :inlove:
    Не треба да се претерува со јака шминка по дома,издотерам исто ко за надвор,тоа ми е одбивно :puke: имам видено и такви со кармини,руменила,шминка јака :lol: но да не си среден-никако не оправдувам,девојки сме,треба секогаш да сме убави и средени 8)
     
  18. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Кога сум дома сум најопуштена и искрено не се грижам многу за изгледот ;) .Знам по цел ден да си одмарам во пижами, си ставам маска на лице или си се туширам по цел саат,така се опуштам и обавезно слушам музика.А кога правам ручек тогаш тотално сум фокусирана на јадењето,значи косата средена во реп, во престилка, си работам брзо бидејќи готвам од малечка.Инаку повеќе внимавам на облеката кога ни доаѓаат гости,не сакам да ме гледаат во тренерки.А не се замарам многу како изгледам пред сопругот,бидејќи тој ме знае како дишам.Мислам дека облеката не е многу важна туку поважно е расположението на партнерите.Знам дека мажите се палат визуелно и да,можат да се завртат по некоја што мириса убаво или се облекла убаво,но сепак кога си се дома им треба топлина и добар ручек, внимание и опуштена атмосфера.Многу повеќе внимавам на домашната атмосфера отколку на тоа што го носам,а за шминка,па јас воопшто не користам шминка бидејќи изгледам младолика и свежа,а само за посебни пригоди се шминкам и тогаш ми се интересни реакциите на луѓето бидејќи не се научени да ме гледаат нашминкана.Најинтересен ми е сопругот бидејќи секогаш е навикнат да ме гледа ненашминкана,реакцијата му е што да ви кажам,опасна по живот,го будам анималното во него :angel:
     
  19. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    си уживам по хеланки и дуксерки , ем топло ем згодно ми е.. :D
    пижамите за у кревет се, никако за по дома :lol:
     
  20. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    тренерки или хеланки со некој дуксер косата или пеглана или репче OBAVEZNO LABELO не се шминкам за по дома....а кога готвам откако ке се напарфемисам со манџа парфем одма купатило туш и после тоа други тренерки или хеланки косата само исушена со фен и така