1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку вреди жената...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од peperutkaa, 22 август 2010.

 1. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Девојки ова го најдов на една страница и морав да го објавам тука за да не потсетува колку вреди една жена, затоа што ние тоа најчесто го забораваме..

  -Кога Бог ја создавал жената на шестиот ден, дошол еден ангел и Го прашал: Зошто трошиш толку многу време на неа?
  -Бог му одговорил: Ги виде ли ти сите спецификации што ги поставив за ја создадам според нив? Мора да знае да пере, ама да не биде од пластика, да има повеќе од 200 подвижни зглобови, секоја диета треба да биде ефикасна и треба да има прегратка за најмалку 4 деца..., но во исто време треба да има бакнеж со кој ќе може да излечи од повредено колено па се до скршено срце... и сето ова ќе треба да го прави само со 2 раце.
  -Ангелот се зачудил на сите тие спецификации и рекол: Со само со 2 раце? ... Невозможно! И ова е само стандарден модел? Тоа е многу работа за еден ден... почекај до утре па заврши ја.
  -Бог се воспротивил: Толку блиску сум да го завршам ова битие, кое му е толку драго на моето срце. Кога ќе се разболе, сама се изборува да оздрави и може да работи 18 часа дневно.
  -Ангелот се приближил и ја допрел жената. Боже си ја направил толку мека.
  -Да, мека е, рече Бог, но ја направив да има и сила. Нема да веруваш што се може да направи и да издржи.
  -Ангелот праша: Може ли да мисли?
  -Не само што може да мисли, туку може да соработува и да прави договори, одговори Бог.
  -Ангелот видел нешто што му го привлекло вниманието и го допрел лицето на жената: Боже изгледа дека моделов има еден пропуст. Ти реков да не ставаш толку многу работи на неа.
  -Не е тоа никаков пропуст, одговори Бог. Тоа е солза.
  -Тогаш ангелот прашал: Па зошто е тоа?
  -Бог одговори: Солзата е нејзиниот начин да се изрази, да ја изрази нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост и нејзината болка.
  -Ова оставило силен впечаток врз ангелот: Ти си гениј Боже, на се си мислел. Жената навистина е прекрасно суштество! Тоа е вистина! Жената има сила, на која може да и се восхитува. Поднсеува тешкотија, тага, но знае за среќа, љубов и свое мислење. Тие се смеат кога сакаат да вриснат. Жените пеат кога сакаат да плачат. Плачат кога се среќни и се смешкаат кога се нервозни. Се борат за она во што веруваат. Тие се против неправдата. Не прифаќаат "НЕ" за одговор, ако има друго подобро решение. Даваат се од себе за своето семејство. Ја придружуваат својата пријателка на лекар, кога таа се плаши да отиде. И жените љубат без граница... Тие плачат кога нивните деца ќе доживеат нешто ново во животот и се радуваат на добрината на своите пријатели. Тие се радуваат кога ќе слушнат за некое раѓање или венчавка. Срцето им се крши кога ќе слушнат за смртта на некоја драга личност. Тагуваат за изгубените, сакани личности, но силни се и кога повеќе нема за што да се борат. Жените знаат дека со една прегратка или бакнеж, можат да излечат скршено срце.
  Но има една маана кај нив: Жените не знаат колку вредат.
  Жени бидете жени, такви какви што сте. Навистина Бог знаел што да вложи во нас и тоа што го вложил е единствено, незаменливо и скапоцено.
   
  На Kikiccc, Ella.313, MeSofija и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Прекрасен текст :) со голема вистина во сето тоа што го кажува,нешто кое ја утврдува разликата помеѓу мажите и жените,а секако дека скоро секоја жена заборава колку вреди,во контекст на текстот ќе кажам нешто што некогаш било кажано,жената е столбот на едно семејство,но и мажите некогаш ја забораваат вредноста на жената,а за тоа примери има многу во секојдневието.Битно е да се почитуваме ние жените самите себе си,а и меѓусебно,а секако и спротивниот пол :) но сето тоа што е напишано,напишано со цел да се потсетиме за вредноста на жената :) иако тоа веќе се знае.
   
 3. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Леле ... стварно прекрасен текст ... немам зборови :)
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  прекрасен текст. останав без зборови :x
   
 5. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Го имам прочитано и јас на една страница и кога го прочитав останав без коментар. Навистина е прекрасен текстот :)
   
 6. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Леле колку е убаво еј .. :)
   
 7. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Одлично и вистинито! :)
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.440
  Допаѓања:
  146.577
  Ова е напишано од жена сто проценти.
  Не ме допре,ниту ми се допадна.Не сум феминист за да ме воздигаат вакви нешта,плус е неблагодарен текстов.
  А дополнително е што сите тие нешта се опциони и или ги правиш или не,а има многу жени кои не се совпаѓаат со работите тука.
  Колку вреди жената...се чувствувам одеднаш како крава.
   
 9. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  :rofl: Лилит ме изнасмеа! :rofl: се чувствувала како крава хаха
  Инаку за текстот сепак ми се допадна.Инаку се слагам со Лилит дека не секоја жена е таква како што тука пишува.
   
 10. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.260
  Допаѓања:
  8.644
  Треба да се дополни текстот со тоа дека и жените знаат да бидат најсурови, да се мразат и оговараат една со друга. Да бараат премногу и никогаш да не се задоволни. Да бидат површни. И се согласувам дека е различно од жена до жена. Во текстот се вели жената има 2 раце кои можат да гушнат најмалку 4 дечиња, а јас додавам има жени кои со само 2 раце можат да зграбат 5 ковчега полни пари.
   
 11. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Да да треба и то да се додаде, ама овој текст ги кажува само позитивните работи кај жените (добро де кај некој дел од жените)
   
 12. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  еден од поубавите прочитани текстови во последно време
   
 13. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  51
  Навистина нема коментари за текстов ме остави без зборови, едноставооо прекрасен и вистинит текстт....Кога само мажите би можеле да сватат колку вреди една жена....
   
 14. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  ти па ти....ама си....се нешто ќе каже-“крава“ ......ц ц ц...... :D :D :D
  толку ли никаде не се пронајде,во ниедна реченица.......???????? :wasntme:
   
 15. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Ние забораваме колку вредиме..
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  ^А што сме толку посебно вредни? |(
  Дајте бре луѓе, има посериозни проблеми од ваквите банални нешта.

  Убаво си рекла Лилит, текстот е напишан од жена, а сите знаеме колку сакаме самите себе повеќе да си се величиме. Да не почнам со тоа дека мене барем, насловот ме навредува. Како стока на пазар, спремна за продажба.
   
 17. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.662
  Пол:
  Женски
  Колку гоолема важност си даваме самите на себе, па што сме ние цвеќиња?
  да,понекогаш жената заборава колку вреди само за да ги оправда своите средства се би направила..
   
 18. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Текстот е прекрасен и многу вистинит, но не се согласувам со насовот, па луѓе сме сите, ниту еден човек има вредност, ниту една жена има вредност. Не сме стока да се продаваме па да имаме вредност. И не сите жени се такви како што се опишани во текстот!
   
 19. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  браво за текстот совршен е :clap: :clap: :clap: :clap:
   
 20. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Мноогу ми се дочаѓа текстот но за жал малку се тие што не ценат(се однесува на машките)