Колку време да се поминува во теретана?

Дискусија во 'Фитнес' започната од ELLen, 6 јули 2010.

  1. ELLen

    ELLen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Ме интересира дали некој ке можи да ми кажи колку од прилика време е правилно да се седи во фитнесс центар и колку пати неделно е правилно истиот да се посетува . Благодарам однапред :)
     
  2. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    509
    Епа зависи какви вежби правиш и дали вежбаш за да ги дефинираш мускулите или да додадеш мускулна маса...
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.947
    Допаѓања:
    153.572
    Па ти можеш и цел ден да си седиш на една клупа таму,нема да биде никаков пороблем...
    Муабетот е квалитетно да вежбаш,45 мин е оптимум.
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.981
    Допаѓања:
    66.384
    Пол:
    Женски
    Хахахахаха леле Лилит пукнав од смеење бре, солзи почнаа да ми течат :D
    Инаку мислам дека треба да имаш таму нешто како тренер да те насочува и од почеток треба да се вежба по 45 мин едно три пати неделно, а после се иде почесто и се вежба подолго. А за седење, како што кажа Лилит. Можеш и по цели денови :D
     
  5. ELLen

    ELLen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    muabetot e shto jas,odam veke skoro dolgo vreme vo teretana i si sedam po 3 saati i ne odmaram voopshto i sekoj den odam osven vo nedela :)..no,pocnav da cuvstvuvam zamor,i pocnaa muskulite se povekje da me bolat i zata resiv da se konsultiram ovdeka so nekoj :)) inace,odam za da oslabnam :)
     
  6. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.889
    Па треба да правеш соодветни вежби за слабеење не да вежбаш што ке стигнеш.За слабеење се степерот и орбитрекот најмногу и уште некое справи има на кои можеш да вежбаш.Е сега незнам колку се разбира тој што работи во теретаната,ама на него му е работа да ти објасне што и колку да вежбаш според тоа што сакаш да го постигнеш.
    Не може некој што сака да направе мускули и ти што сакаш да ослабнеш да вежбате исто.
    И мислам дека не е препорачливо секој ден да вежбаш.Консултирај се со некој што повеке се разбира од фитнес ;)
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.947
    Допаѓања:
    153.572
    Епа неправилно вежбаш...мускулите не се прават во теретана додека вежбаш,туку потоа.На телото му треба одмор и соодветна храна богата со протеини.Вака дури и проблем можеш да направиш...Братучед ми имаше премногу искинати мускулни влакна од вакво вежбање...мускулот не успеал да му се оформи од напор и почна да му се собира нагоре (бутот конкретно)и чувствуваше замор и болки.Плус,вака се заситуваш и фрустрираш.Некаде грешиш,а мислам дека е неправилната исхрана и преголемото оптеретување...
    А пробај и повеќе саати да седиш,ама се плашам дека кирија ќе почнат да ти наплаќаат,не чланарина.
     
    На Fancy_Nency 22, SwanMay и Sunchild им се допаѓа ова.
  8. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Лилит бре хахахах......а девојче немој да мислиш дека ако вежбаш по 3 часа секој ден и одма ќе има резултати.Не се прави тоа така ајде уп туп слаба си.Вежбај нормално намали со јадењето и ќе има резултати.
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.516
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ако си почетник и вежбаш по 3 саати секој ден си го ризикуваш здравјето. Под итно треба да намалиш со толку вежбање. Еве ти пишале девојките по колку треба, да не се повторувам. Инаку штом целта ти е да ослабнеш јас би ти препорачала 20 тина минути на лента и 20 на точак. Тие справи се нај ефективни кога е во прашање согорување на калории. Ако имаш малку повеќе телесна маса пробај прво со овие па откако ќе ја намалиш да почнеш со вежби за мускули.
    А можеш и да излезеш во природа да потрчаш или да повозиш ролери и точак. Така резултатите ќе дојдат побрзо.
     
  10. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    509
    Штом не си почетник значи дека можеш да вежбаш повеќе од 45 минути, но тоа не значи по 3 часа секој ден, бидејќи со тоа го уништуваш мускулот. Мислам дека треба да одиш 3 дена и 1 ден пауза. Никако немој да вежбаш без загревање и после вежбање обавезно да истегнуваш. Сметам дека е најдобро да вежбаш 10 минути на лентата за трчање, 10 минути на степерот, 10 минути на орбитрекот и 10 минути на точакот и после пак уште по 10 минути на секоја од нив. За други вежби би требало да ти кажи инструкторот.
    Како што кажаја останатите, немој да очекуваш дека за 1 месец ќе ослабиш 10кг, се нека оди постепено, бидејќи и наглото ослабување ќе му штети на твојот организам.
    Што се однесува до болките во мускулите, пијај по еден андол на 12 часа, масирај ги и ОДМАРАЈ неколку дена.
     
  11. Bellla

    Bellla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Не знам колку сакаш да ослабиш, јас имав околу 62-63кг и сакав да ослабам од 7-10кг. На фитнес одам редовно (скоро секој ден кога можам) веќе 6 месеци и ослабев едвај 3-4кг. Вежбам 20 мин на орбитрек, 20 мин на подвижна лента (брзо одење зашто слушнав дека тоа ја тенчи половината), 20 мин статичен точак и 30 мин на справи за дефинирање на мускулите. Веќе изгледам прилично добро иако имам уште малку сало на стомакот (односно околу половината). Сите мускули ми се зајакнати и веќе на дадени делови од телото се познава дефиницијата (или како веќе се нарекува).
    Инструкторот ми рече дека во неделата треба да се оди најмногу 4-5 дена, не секој ден, за да има ефекти. Секој пат на справите се вежбаат различна група мускули (стомачните мускули може секој пат без прескокнување :D
    Исто ми беше кажано дека орбитрекот е подобар за слабеење и од статичниот точак и од подвижната лента.
    3 саати е премногу!!! Погрешното вежбање може да нанесе повеќе штета отколку да донесе корист. Јас секој ден вежбав на преса во првиот фитнес центар каде што одев 3-4 месеци (никој не ми кажа дека таа ги пумпа бутовите што јас всушност сакам да ги намалам во обем :(
    Советувам вежбање со инструктор кој е стручен, а не некој квази-инструктор кој е незаинтересиран да те насочи и те остава да вежбаш погрешно на своја штета.

    Се надевам бар малку помогнав. Поздрав!
     
  12. bilebt

    bilebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Еве и јас да го споделам моето искуство. Кога почнав со вежбање во теретана во почетокот поминавав помалку време еве на пример 1 и пол, но потоа како да се навикнува огранизмот и имаме повеќе кондиција почнав повеќе да вежбам некаде 2 и пол сати. Од кои во вежбањето треба да комбинират вежби со тегови за целото тело за сите мускли раце нозе грб стомачни, а потоа да се направат и кардиоваскуларни вежби на отбитрек, степер и точак.
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.547
    Јас искрено сакам да одам во теретѕана ама незнам каде има :?: Ако некој знае каде има теретана во Струмица и колку пари е?
     
  14. berry

    berry Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Znae li nekoj kako ide programata ako sakame da kacime kilaza.t.e. muskulna masa?
    [mod-kirilica:3hi48qw6][/mod-kirilica:3hi48qw6]
     
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јас во теретана поминувам околку 2 часа имам 53 кила а висока сум 173 све што вежбам оди кај мене во мускулна маса мене тоа ми е и целта во теретаната има инструктори кој се стручни да кажат што да конзумираш од храна колку на која справа да вежбаш и како правилно да вежбаш и ред др.работи нема правило колку време да се поминува во теретана кај секого е различно се разбира :*
     
  16. berry

    berry Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Во која теретана вежбаш? :)
     
  17. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    509
    45 мин-1 час е совршен тајминг за тренинг во теретана.
     
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    не е дозволена рекламација во форумот инаку ете ќе кажам дека сум од Битола а кај нас на секој чекор има теретани позз ;)
     
  19. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    па зависи таму има тренер....и тој ти одредува секако на почетокот помалку а после повеке....
     
  20. catherinetudor

    catherinetudor Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Cas ipol najmnogu... se sto e preterano ne e ubavo ne treba da se preopteretuvas.. se nadevam deka dokolku odite vo teretana krevate tezini ne se zaebavate so tegovi od po 1 ili 2 kg... ako sakate da se definirate so predizvikuvacki tezini i so poveke povtoruvanje vo serija 10-12... pozz :)
    [mod-kirilica:3hm3yii3][/mod-kirilica:3hm3yii3]