1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку време да се поминува во теретана?

Дискусија во 'Фитнес' започната од ELLen, 6 јули 2010.

  1. cute12

    cute12 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    47
    зависи ако си почетник помалку зашто после многу ќе те болат мускулите ќе неможеш од кревет да станеш ако претераш ,јас веќе се навикнав и често идам :muscle: :!: има таму тренери јас првите денови кога отидов со нив вежбав и они ќе ти кажат колку можеш, али сега сама вежбам и колку сакам и колку можам :rofl:
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. The Beast

    The Beast Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Имам 15 години, килажата ми е 88kg, а висината 185cm, на што справи би требало да вежбам и колку време би требало да поминувам во теретана?
     
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.578
    Допаѓања:
    155.703
    Пол:
    Женски
    @The Beast ќе си одбериш теретана и таму мора да има најмалку еден тренер кој ќе те насочи. Тренерот ќе ти одреди програма по која ќе работиш која е соодветна за тебе.
    Јас сум на програма за губење килажа, која е многу успешна, па од прилика еден ден се задржувам точно еден час, а следниот ден ми иди околу 40-50минути, и така наизменично 6 дена неделно. Еден ден вежбам кружна програма на неколку справи каде има минутка одмор меѓу последната и првата плус уште две вежби по желба. 50 минути ми е без тие вежби, плус последните две 10 минути, и следниот ден кардио најмалку 40 минути, но препорачливо повеќе. Горе долу, и други луѓе колку што имам забележано, се задржуваат 50-60 минути. Ретко да имам забележано некој подолго да се задржи.
    Дури и кога почнав, првиот месец, се задржував исто по еден час, разликата беше што имав малку повеќе паузи и работев во серии. Тренерот рече дека тоа било како прилагодувачка програма.
    Накратко, одбери теретана и остави на тренерот да ти постави програма. :)
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    јас сакам да ослабам 25кг и да се запишам во теретана, кои вежби сметате дека треба да ги правам и на кои справи да одам и за колку време би имала резултати?
     
  5. _minnie

    _minnie Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Прво треба да почнеш со кардио , за вежбите и исхраната најдобро да се консултираш со личниот тренер таму и да ти даде програма за вежбање и исхрана според тоа какви резултати сакаш да постигнеш. :)
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    45 минути се доволно. Битно е колку поминуваш во кујна после :D