Колку време да се поминува во теретана?

Дискусија во 'Фитнес' започната од ELLen, 6 јули 2010.

 1. cute12

  cute12 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2013
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  47
  зависи ако си почетник помалку зашто после многу ќе те болат мускулите ќе неможеш од кревет да станеш ако претераш ,јас веќе се навикнав и често идам :muscle: :!: има таму тренери јас првите денови кога отидов со нив вежбав и они ќе ти кажат колку можеш, али сега сама вежбам и колку сакам и колку можам :rofl:
   
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Beast

  The Beast Нов член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Имам 15 години, килажата ми е 88kg, а висината 185cm, на што справи би требало да вежбам и колку време би требало да поминувам во теретана?
   
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.505
  Допаѓања:
  106.223
  @The Beast ќе си одбериш теретана и таму мора да има најмалку еден тренер кој ќе те насочи. Тренерот ќе ти одреди програма по која ќе работиш која е соодветна за тебе.
  Јас сум на програма за губење килажа, која е многу успешна, па од прилика еден ден се задржувам точно еден час, а следниот ден ми иди околу 40-50минути, и така наизменично 6 дена неделно. Еден ден вежбам кружна програма на неколку справи каде има минутка одмор меѓу последната и првата плус уште две вежби по желба. 50 минути ми е без тие вежби, плус последните две 10 минути, и следниот ден кардио најмалку 40 минути, но препорачливо повеќе. Горе долу, и други луѓе колку што имам забележано, се задржуваат 50-60 минути. Ретко да имам забележано некој подолго да се задржи.
  Дури и кога почнав, првиот месец, се задржував исто по еден час, разликата беше што имав малку повеќе паузи и работев во серии. Тренерот рече дека тоа било како прилагодувачка програма.
  Накратко, одбери теретана и остави на тренерот да ти постави програма. :)
   
  На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  468
  Пол:
  Женски
  јас сакам да ослабам 25кг и да се запишам во теретана, кои вежби сметате дека треба да ги правам и на кои справи да одам и за колку време би имала резултати?
   
 5. _minnie

  _minnie Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2017
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Прво треба да почнеш со кардио , за вежбите и исхраната најдобро да се консултираш со личниот тренер таму и да ти даде програма за вежбање и исхрана според тоа какви резултати сакаш да постигнеш. :)
   
  На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.237
  Пол:
  Машки
  45 минути се доволно. Битно е колку поминуваш во кујна после :D