Колку ги миете забите?

Дискусија во 'Лице' започната од magic, 10 декември 2009.

 1. anita.lipsy

  anita.lipsy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  сабајле и навечер 2 пати
  и ако излегувам некаде пак :D
  имам стварно бела насмевка COLGATE :devil:
   
 2. stefu6ka

  stefu6ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  magic сигурно не ти рекол точно 8 минути, забите се мијат од 3 - 8 минути, зависи кој,како може, јас можам само 3-4 минути, потоа одвратно ми е :D
   
 3. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  742
  Пол:
  Женски
  Сабалје и вечер обавезно а некогаш може да останам на овие 2 пати зависи од денот, а ако сум цел ден и ако ми е здодевно после секои грицки, после секое јадење си ги мијам забчињава мои кривки
   
 4. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  сабајле и навечер и плус ако излегувам негде. Околу 3-4 пати на ден :)
   
 5. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.684
  Пол:
  Женски
  Па 2 пати, некогаш и 3 пати. х)
  Некои си го мијат и јазикот, сум пробала, но за малце ќе повратев. И веќе не пробувам. :lol:
  Сум пробала после секој оброк да џвакам орбит, но мене не ми стига едно опаковче за цел ден. Да имам мастики цел ден ќе џвакам. :D
   
 6. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.551
  Најмалку 2 пати дневно - наутро ми е незамисливо без оваа рутина да го стартувам денот исто како и без миење лице. Иако добивам нагон на повраќање при миењево на заби, уште не сум успеала да ја откријам причината за тоа, упорна сум дури и стругање на јазикот си вршам повремено. Навечер пред спиење пак морам да ги измијам бидејќи ќе ме прогонуваат кошмари како ќе ми се распаднат забите во текот на ноќта под дејство на микроорганизмите кои ќе преноќат во устата :D .

  Ако излегувам ја зголемувам фреквенцијата на миење правопропорционално со бројот на излегувања.
  И чудо некое последно време на работа усовршувам нова вештина јадење со минимални остатоци на храна по забите и скоро никакво бришење на карминот притоа и не да се фалам - ама не да ме бива, право махерче сум :D !
   
 7. dan1

  dan1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  Јас ги мијам забите после секое јадење и пред секое излегување....носев 3 години протеза и некако ми остана таа навика.Ако не се измијам заби и испаднам мислам дека ќе се вратам и на пола пат да сум само да ги средам забите :| како некоја опсесија ми се ... Ама и не е толку добро што цело време ги мијам дека си ги разранувам непцата со четката па и многу често сум на заболекар поради тоа.. :(
   
 8. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  два пати дневно и пак се жолти. :@
  п.с. барав паста за заби signal white now ама неможам да најдам, сум прочитала овде по форумов дека многу ефикасна била? :)
   
 9. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  496
  Ја има во Рамстор, 184 денари е од 75мл. Вчера ја земав, не знам колку ќе биде ефикасна, ќе видиме.
   
 10. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Таа е со моментален ефект, и пишува на рекламата, таму доле со ситни буквички за да не се приметува |( :
  *ефектот не е долготраен

  Инаку и јас планирам да ја земам. :)
   
 11. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  178
  Најмалку два пати дневно. И обично навечер ги чистам со конец за заби :)

  Не можам да разберам како некои луѓе не се грижат воопшто за своите заби :o

  Се сеќавам како помала татко ми секогаш ми велеше наутро миј ги забите за да бидат поубави и да имаш посвеж здив, а навечер за да ти бидат поздрави. Ми велеше дека ако легнам со не измиени заби, ако не ја отстранам храната што сум ја јадела тој ден ќе ми се расипеле забите и ми го опишуваше кариесот како бубачки што ја јадат таа храна и ги расипуваат забите :D И оттогаш ма колку да сум уморна, мрзлива нема шанси да легнам со неизмиени заби :rofl:

  Не знам дали и на другите им се случува, ова ама јас ако не измијам заби чувствувам огромна грижа на совест :lol:
   
 12. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  178
  Абре по секој оброк ги мијам, ко ненормална секој ден над 6 пати..... Тоа е дури болест но откако ми ја тргнаа фиксната протеза опсесија ми се бели заби... Дури и мојот стоматолог ми се кара.....
   
 13. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Па ако убаво ги миеш забите 8мин. не би биле потребни. Временски најмногу 5мин. ги мијам ама ги мијам темелно и тоа 4-5 пати на ден. Плус тоа порано носев протеза па ми остана навиката постојано да ги премивам.
   
 14. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Наутро и навечер обавезно ги мијам али дека по цел ден сум на работа и сум во движење немам можност за да ги мијам па затоа нон стоп сум со орбит иако тоа не е оправдување али се снаоѓам некако :)
   
 15. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  2-3 Пати дневно незнам ги мијам по 5-6 минутки или кога се заборавам ќе минат и 15 :lol:
   
 16. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  3 до 4 пати на ден и ги мијам по 3 минути (добро , не го мерам времето ама одприлика толку :lol: )
  Ми имаа кажувано дека треба по 3 минути да се мијат, а ова за 8 не сум слушнала до сега.
  Инаку пред некое време разбрав и дека треба да се мијат со сува четкичка, а устата пред миење да ти биде исплакната со вода. Исто така и колку паста да ставаш, ефектот бил како зрно леблебија или кикиритка. :)
   
 17. Lilly8

  Lilly8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  288
  Јас ги мијам забите после секој оброк бидејќи носам протези и се што ќе изеам ми влегува низ протезите и ми смета а плус тоа може да ми се расипат забите ако не ги мијам :D
   
 18. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.054
  Допаѓања:
  7.984
  Пол:
  Женски
  3 пати на ден ги мијам обавезно. На сабајле, навечер и после ручекот. Доколку ручам надвор одма дома, веднаш превентирам со орбит а кога ќе си одам дома ги мијам и просечно тоа трае до 5 мин. Миењето на заби после ручек ми стана навика и ако не ги измијам мислам дека ручекот ми се залепил на забите.. :) одвратно :lol:
   
 19. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.235
  Допаѓања:
  1.310
  Наутро и навечер обавезно, а во текот на денот може да ги измијам уште Н-пати ,зависно од тоа дали сум јадела смоки .
  :lol:
  Многу ми се лепат! :P
   
 20. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Jaс знам дека забите треба да се мијат по 2-3 минути ако ги миеш толку долго ке ти се раскрварат немцата така ми кажа мојот стоматолог....инаку по 2 пати дневно миење доволно е...