1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку ги миете забите?

Дискусија во 'Лице' започната од magic, 10 декември 2009.

  1. anita.lipsy

    anita.lipsy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    сабајле и навечер 2 пати
    и ако излегувам некаде пак :D
    имам стварно бела насмевка COLGATE :devil:
     
  2. stefu6ka

    stefu6ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    magic сигурно не ти рекол точно 8 минути, забите се мијат од 3 - 8 минути, зависи кој,како може, јас можам само 3-4 минути, потоа одвратно ми е :D
     
  3. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Сабалје и вечер обавезно а некогаш може да останам на овие 2 пати зависи од денот, а ако сум цел ден и ако ми е здодевно после секои грицки, после секое јадење си ги мијам забчињава мои кривки
     
  4. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    сабајле и навечер и плус ако излегувам негде. Околу 3-4 пати на ден :)
     
  5. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Па 2 пати, некогаш и 3 пати. х)
    Некои си го мијат и јазикот, сум пробала, но за малце ќе повратев. И веќе не пробувам. :lol:
    Сум пробала после секој оброк да џвакам орбит, но мене не ми стига едно опаковче за цел ден. Да имам мастики цел ден ќе џвакам. :D
     
  6. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Најмалку 2 пати дневно - наутро ми е незамисливо без оваа рутина да го стартувам денот исто како и без миење лице. Иако добивам нагон на повраќање при миењево на заби, уште не сум успеала да ја откријам причината за тоа, упорна сум дури и стругање на јазикот си вршам повремено. Навечер пред спиење пак морам да ги измијам бидејќи ќе ме прогонуваат кошмари како ќе ми се распаднат забите во текот на ноќта под дејство на микроорганизмите кои ќе преноќат во устата :D .

    Ако излегувам ја зголемувам фреквенцијата на миење правопропорционално со бројот на излегувања.
    И чудо некое последно време на работа усовршувам нова вештина јадење со минимални остатоци на храна по забите и скоро никакво бришење на карминот притоа и не да се фалам - ама не да ме бива, право махерче сум :D !
     
  7. dan1

    dan1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Јас ги мијам забите после секое јадење и пред секое излегување....носев 3 години протеза и некако ми остана таа навика.Ако не се измијам заби и испаднам мислам дека ќе се вратам и на пола пат да сум само да ги средам забите :| како некоја опсесија ми се ... Ама и не е толку добро што цело време ги мијам дека си ги разранувам непцата со четката па и многу често сум на заболекар поради тоа.. :(
     
  8. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    два пати дневно и пак се жолти. :@
    п.с. барав паста за заби signal white now ама неможам да најдам, сум прочитала овде по форумов дека многу ефикасна била? :)
     
  9. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Ја има во Рамстор, 184 денари е од 75мл. Вчера ја земав, не знам колку ќе биде ефикасна, ќе видиме.
     
  10. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Таа е со моментален ефект, и пишува на рекламата, таму доле со ситни буквички за да не се приметува |( :
    *ефектот не е долготраен

    Инаку и јас планирам да ја земам. :)
     
  11. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Најмалку два пати дневно. И обично навечер ги чистам со конец за заби :)

    Не можам да разберам како некои луѓе не се грижат воопшто за своите заби :o

    Се сеќавам како помала татко ми секогаш ми велеше наутро миј ги забите за да бидат поубави и да имаш посвеж здив, а навечер за да ти бидат поздрави. Ми велеше дека ако легнам со не измиени заби, ако не ја отстранам храната што сум ја јадела тој ден ќе ми се расипеле забите и ми го опишуваше кариесот како бубачки што ја јадат таа храна и ги расипуваат забите :D И оттогаш ма колку да сум уморна, мрзлива нема шанси да легнам со неизмиени заби :rofl:

    Не знам дали и на другите им се случува, ова ама јас ако не измијам заби чувствувам огромна грижа на совест :lol:
     
  12. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Абре по секој оброк ги мијам, ко ненормална секој ден над 6 пати..... Тоа е дури болест но откако ми ја тргнаа фиксната протеза опсесија ми се бели заби... Дури и мојот стоматолог ми се кара.....
     
  13. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Па ако убаво ги миеш забите 8мин. не би биле потребни. Временски најмногу 5мин. ги мијам ама ги мијам темелно и тоа 4-5 пати на ден. Плус тоа порано носев протеза па ми остана навиката постојано да ги премивам.
     
  14. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Наутро и навечер обавезно ги мијам али дека по цел ден сум на работа и сум во движење немам можност за да ги мијам па затоа нон стоп сум со орбит иако тоа не е оправдување али се снаоѓам некако :)
     
  15. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    2-3 Пати дневно незнам ги мијам по 5-6 минутки или кога се заборавам ќе минат и 15 :lol:
     
  16. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    3 до 4 пати на ден и ги мијам по 3 минути (добро , не го мерам времето ама одприлика толку :lol: )
    Ми имаа кажувано дека треба по 3 минути да се мијат, а ова за 8 не сум слушнала до сега.
    Инаку пред некое време разбрав и дека треба да се мијат со сува четкичка, а устата пред миење да ти биде исплакната со вода. Исто така и колку паста да ставаш, ефектот бил како зрно леблебија или кикиритка. :)
     
  17. Lilly8

    Lilly8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    288
    Јас ги мијам забите после секој оброк бидејќи носам протези и се што ќе изеам ми влегува низ протезите и ми смета а плус тоа може да ми се расипат забите ако не ги мијам :D
     
  18. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    3 пати на ден ги мијам обавезно. На сабајле, навечер и после ручекот. Доколку ручам надвор одма дома, веднаш превентирам со орбит а кога ќе си одам дома ги мијам и просечно тоа трае до 5 мин. Миењето на заби после ручек ми стана навика и ако не ги измијам мислам дека ручекот ми се залепил на забите.. :) одвратно :lol:
     
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Наутро и навечер обавезно, а во текот на денот може да ги измијам уште Н-пати ,зависно од тоа дали сум јадела смоки .
    :lol:
    Многу ми се лепат! :P
     
  20. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Jaс знам дека забите треба да се мијат по 2-3 минути ако ги миеш толку долго ке ти се раскрварат немцата така ми кажа мојот стоматолог....инаку по 2 пати дневно миење доволно е...