1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку години би сакале да живеете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од manja666, 30 октомври 2013.

 1. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.144
  Допаѓања:
  17.998
  Според вас колку години се доволни за да си го остварите сите животни цели ?
  Колку години просечно би сакале да доживеете ?
  Јас лично мислам дека 60 години се сосема доволно за да изградиш кариера, да создадеш семејство и лесно да си заминеш од овој свет. Никако не би сакала да доживеам 70 години или повеќе затоа што сметам дека животот тогаш представува само страдање, изнемоштеност и мачење со болести.
   
 2. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  Според мене ,цел живот оставруваме,па и над 60 тоа е моментот кога обично се добиваат внучиња а за постарите луѓе тоа е најголема радост.Болестите одат со годините,но несекогаш е така,е на колку луѓе не им би дала 80г. луѓе кои одлично се држат,со 70 години патуваат,шетаат за рака,ги носат внучињата на школо,пример баба ми,е сега нејзина цел како 80 годишна жена, цел и е да ги доживее свадбите на вничињата,тоа е момент од кој не сакам да се откажам,сакам длабока старост.Многу повеќе креираме, остваруваме и градиме кариера на млади години.Но убаво е да се ужива и во староста.Има и таа благодети. Само здравје.:)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.871
  Допаѓања:
  65.862
  Пол:
  Женски
  Би сакала да живеам онолку колку што би можела да водам грижа сама за себе. Ако биде тоа и до 90, па би си поживеала, не би ми дошло лошо. Ама ако ме совладаат болести, не дај Боже и да легнам во постела не би сакала да живеам така ни до 50, подобро директива да се приберам, каде и да биде тоа. За мене повеќе е во квалитетот, здравјето, него ли бројот на години.
   
  На Sahlene, stefyle, vitomir и 2 други им се допаѓа ова.
 4. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.422
  Допаѓања:
  4.985
  Додека сум здрава за да не претстаувавам терет на другите.
  Еве хипотетички нека е 50-60, сеедно.
  Сакам да ги исправам на прав пат децата како родител (ако некој ден станам родител) да ги научам на тоа што можам, и да ги научам сами да учат во животот дека нема секогаш да сум тука како мајка.
   
 5. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Порано кога бев помлада,кога некој на 60 години ке умре и ке речеа леле млад си умре јас си се чудев како бе млад :^) е сега татко ми ближи во тие години,а јас го сметам за млад,а и тој самиот исто така.Па и јас би сакала да поживеам до кај 80 години се разбира ако сум способна да се грижам самата за себе а ако недај станам неспособна да водам рачун за себеси веднаш да ме снема во истиот момент колку и да се годините небитно несакам да си се измачувам,а најмногу што несакам да ги измачувам тие околу мене.
   
  На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Онолку колку што е потребно.А секако до едно 100 - тче, мојт зш да не :D
  Велат дека секој човек е со одредена мисија и се додека не ја оствари, реализира, не умира.Релативно е ова за да се каже точно колку би сакал човек да живее.
   
 7. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.708
  Допаѓања:
  98.502
  Пол:
  Женски
  Реално онолку колку што ќе можам да се грижам самата за себе.Децава да немаат обврски околу мене.Дури и сум им дала инструкции слободно ако западнам нека ме сместат во дом,не сакам некоја снаа да има главоболки од мене,или зетот да нема разбирање за ќерка ми ако таа сака да помине некој час со мене. :D
  Поставувањео на бројки за смрт за мене е лудост.Прво кои сме ние да кажуваме до кога треба да живееме,второ што се годините кога има за што да се радуваш.Кога децата си ги извел на пат,си добила и внучиња,сега е моментот кога треба опуштено да уживаш.Се разбира ако здравјето е во ред.Не се осудувам да ставам граничник ни на мојот живот ни на другите.Немам право на тоа.
   
  На cresa-jagoda и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
 8. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  90 засега... Потака можеби поинаку ќе мислам... :) Секако, здрава и на нозе. :D
   
 9. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Па не е ни битно колку, битно како... Ама 60тина доста се некако :D Барем од сегашна гледна точка, можи ко ќе имам толку ќе се осеќам млада... Здрави и живи да сме па ... ќе видиме :D
   
 10. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Машки
  Највеќе би сакала да живеам до 60 и нешто.
  Па повеќе од тоа ми се чини како само да треба да се мачам да за живеам.
  Стара,изнемоштена....Не ќе можам ништо сама да направам,секогаш ќе ми треба рака за помош.
  Но,живи и здрави можеби и нема да биде така. ;)
   
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.284
  Допаѓања:
  11.072
  Пол:
  Женски
  Сакам да живеам доволно за да им помогнам на децата да ги израснат внучињата, поготово ако сум млада баба. Ќе речев дека сакам на внуците да им играм на свадба, ама модерни времиња се сега, па до тогаш кој знае може нема да примаат баби на свадба, или ќе биде во некоја дискотека каде Џастин Бибер ќе биде ретро хит... :D :D :D
  Озбилен муабет - дури сум здрава да сум и жива. Кога човек веќе не може да се грижи сам за себе и станува терет на другите, не се битни годините веќе, туку квалитетот на живот. Кога нема квалитет џабе ти е квантитет.
   
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  До толку колку што ќе можам да водам грижа сама за себе без да паднам во нечии неблагодарни раце. Познавам изнемоштени лица кои никој не ги гледа, не им подава чаша вода и ги навредува лично синот, снаата или внукот . Е...те животот таков, си им творел нешто цел живот за после да не ти даваат чаша вода :devil:
   
 13. Kikka.C19.20

  Kikka.C19.20 Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  22
  Би сакала да останам млада засекогаш ]:)
   
 14. Ludaaaa

  Ludaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
 15. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  До кај 100 :devil:
   
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.014
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Женски
  Толку колку што ми се потребни за да ги исполнам моите амбиции.Скромна сум во желбите.Бројот е релативна работа.Автобиографијата е начинот на нашиот живот,добар или лош.
   
 17. coralin-e

  coralin-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  98
  Колку што е можно повеќе. :D
   
 18. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.498
  Допаѓања:
  39.803
  Пол:
  Женски
  Доволно за да ги исполнам зацртаните цели во мојот живот- факултет, работа, брак со мојата најсакана личност, деца и изведување на децата на нивниот прав пат (ако ми даде Господ деца) и да помогнам со внучињата :wasntme: Доволно :D
   
 19. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  21.940
  Пол:
  Женски
  100 год. доста ми се :rofl:
   
 20. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.442
  Пол:
  Женски
  Јас би го поставила прашањето обратно, има ли некој што сака да умре? Значи, без оглед колку години и да имаме никогаш нема да кажеме е сега ни е доста. Читам овде разни мислења па така некој од печеснаесе години вели јас сакам да живеам 60 доста ми се. Но тоа е затоа што таа бројка од нивна перспектива им изгледа далечна и си викаат, ееее има време. Но кога ќе дојдат на тие години всушност сваќаат дека дури тогаш треба да му се радуваат на животот.
  Постојат неколку работи од кои на човек никогаш не му е доста, мегу нив се љубовта, богатството и животот. Колку и да има човек љубов ќе сака уште, колку и да има пари ќе му бидат малку и колку и да има години ќе смета дека треба уште да живее. Не џабе старине луге кога ќе се пожалат дека нешто ги боли реченицата ја почнуваат, ма не е до годините него незнам што ми е што вака лошо се чувствувам, а имаат преку 80. Значи не сакаат да си признат ниту себеси дека годините ги навјасале туку сакат да веруваат дека тоа е минлива состојба.
  Да бидам конкретна, сакам да живеам онолку колку што ќе можам сама да се крепам без да бидам товар на другите, колку и да е тоа.