1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку денови ви трае менструацијата?

Дискусија во 'Тело' започната од Spidy, 10 јануари 2014.

?

Колку денови ви трае менструацијата?

 1. 1-3 дена

  45 глас(а)
  8,0%
 2. 3-5 дена

  227 глас(а)
  40,2%
 3. 5-7 дена

  260 глас(а)
  46,1%
 4. Над 7 дена

  34 глас(а)
  6,0%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.008
  Допаѓања:
  10.467
  Пол:
  Женски
  Барав ваква тема и не најдов.
  По колку дена ви трае менструацијата?

  Ќе ја замолам одговорна модераторка ако може да додаде и анкета на темава, на пример 1-3 дена, 3-5 дена, 5-7 дена, над 7 дена.

  Јас секој месец маки мачам по цела недела, па ме интересира дали сум една од ретките, проколната да поминам четвртина од животот во крварење... :D
   
  На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  43.863
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  Spidy, и мене истотака понекогаш ми трае една недела, сега барем почна помалку, ама до пред некое време си тераше до 1 недела. Можеби треба време да помине па да за помалку да трае, стварно не знам. Секогаш ми е различно, еднаш 3 само имав, еднаш 7-8дена.
   
 3. sexybaby

  sexybaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  62
  Колку дена ви трае менструацијата?

  и јас имам 7 дена.колку што знам и на моите другарки им е толку и на мајка ми.спиди не се грижи,почесто е од што мислиш.
   
 4. curlygirl

  curlygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  На почетокот ми траеше по една недела,сега ми трае по 4-5 дена.
   
 5. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Колку дена ви трае менструацијата?

  Не си единствена :D и мене ми трае по 5-7 денови. Зависи кога како, некогаш 5, некогаш 6, се навикнав веќе. Порано многу ми сметаше, не знам зошто.
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  7 дена :(
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.527
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  И јас кревам два прста, мене менструациите ми траат 6 до 7 дена, а најдолгата која некогаш ја имав беше токму првата која колку што се сеќавам, траеше полни 9 дена. :|
  Се навикнав веќе и вака кога е поладно не ми смета, но долгите менструации во лето се смрт. :worried:
   
 8. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  5 или 6 дена зависи кога како :)
   
 9. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  Првата 5 дена,втората 14 дена , а сега по 3-4 дена и така :D
   
  На Ivaphkare му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  10.038
  Колку дена ви трае менструацијата?

  Па и нормално е да трае од прилика 5-7 дена. Се разбира да не е обилно крварењето во сите денови туку максимум до четвртиот, а потоа само да се „дочисти“ да речеме. Треба да се консултираш со гинеколог во врска со тоа доколку редовно трае повеќе од 9 дена или ако е премногу обилно крварењето, инаку нема потреба од паника.
  Е сега за замарање - замара, ама нема бегање :D Јас за во лето спасот си го најдов во тампоните, само за спиење ми е шубе да ги ставам. Нема почиста работа, само малку навика треба.
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.059
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  3 дена.
   
 12. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.008
  Допаѓања:
  10.467
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  Кога ќе прочитам три дена, ми се плаче од што ми е криво... :D
  Јас четири дена сум фул, со обилно крварење, па уште три дена ме мачи по малку. Ама никогаш не било помалку од седум дена. На седмиот може три капки да биде, ама секогаш имало до седми ден. Пробував едно време да пијам аспирин со витамин Ц за време на менструација, малку да го поттикнам крварењето, демек побрзо да заврши, ама ништо и од тоа...
  Реално, мајка ми и ден денес е со јаки болки на секое добивање, барем тоа не сум го наследила. Имам некоја нелагодност, ама ништо страшно. Дури и мајка ми во една пригода ме прашуваше по колку ми трае, јас и викам зошто прашуваш, она вика па изгледа само јас добивам по една недела :D

  Феминки, блазе си ви што си имате по три дена. Правете повеќе женски деца, да се шири тој ген, може еден ден повеќе жени ќе бидат како вас... :D
   
  На Џона ер, Quuen, LittlePinky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Колку дена ви трае менструацијата?

  4/5 дена. :)
   
 14. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Колку дена ви трае менструацијата?

  3-4 дена :)
   
 15. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  1.128
  Допаѓања:
  7.718
  Колку дена ви трае менструацијата?

  3 дена
   
 16. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  6.465
  Пол:
  Женски
  Се' на се' ако заокружам пет дена. Со тоа што обилно имам само вториот ден, а после премногу малку до петиот ден, иако почесто се случува последниот ден да немам ништо ама ајде како што кажав да заокружам на пет дена. Искрено, не ни осеќам кога имам добиено, додека се свртам и пресметам кој ден е поминала веќе. :lol: Единствено што ме измачува се болките првиот ден. Значи некогаш знаат да бидат буквално неподносливи и тоа ми е до сега најголемата физичка болка што сум ја осетила. Ми се има случено неколку пати да не можам од кревет да станам и да не можам ни да зборам и тоа знае да биде преголемо измачување. Ама веќе сум навикната така што и не ми е некој проблем. Ќе истрпам еден ден и готово. Инаку мене на почеток ми траеше по 7, 8 дена, па со тек на годините, како што ми се регулираше менструацијата така ми се намалија и деновите. Така што, еве мала утеха за тие што имаат повеќе дена. Можно е да ви се намали со тек на време. :)
   
 17. zaljubena18

  zaljubena18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2013
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  139
 18. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Измеѓу 5 и 7 дена, помалку од 5 не ме поштедило никогаш. :| Може да го снема еден ден да ме залаже дека завршило и утредента пак. :devil: :D
   
 19. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  607
 20. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.587
  Пол:
  Женски