1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку добро ве познаваат луѓето околу вас?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 18 мај 2010.

  1. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Ме знаат,дури и премногу,ме знаат како дишам,што мислам,како се осеќам,све све...и мило ми е ради тоа,зошто ме знаат во целост каква сум и таква ме прифаќаат и сакаат,како и ја нив. :* до моите другарки :)
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Само брат ми и дечко ми ме познаваат 90%, иако не целосно. Кон другите сум горе доле резервирана и иако имам многу блиски луѓе, сепак не си дозволувам премногу отварање.
     
  3. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Тие што ми се блиски,ме познаваат 100%.А тие што не ми се толку блиски,а мислат дека ме познаваат,всушност често испаѓало дека грешат.
     
  4. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Само дечко ми ме познава околу 90% другите мноооооогу помслку.Никогаш не се отварам целосно пред другите :$
     
  5. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Многу малку ме познаваат можеби помалку од 60%
    несакам да се отворам целосно така само се зголемува ризикот да бидам повредена
    најважно ми е моето мислење и мојот став -не барам совети
    сама си знаам што е најдобро за мене
    многу работи сакам да си ги чувам само за мене и сама да си ги разрешувам проблемите
    несакам никој да ми се меша бидејќи 90 % од луѓето на кои ќе им ја кажеш маката ќе бидат среќни поради тоа
    Најмногу што ме познава е дечкото ама и он не ме знае 100% па и ништо во светов не 100% е сигурно
    2 личност е баба ми со неа пораснав
    таа знае како дишам и нечесто барам совет од неа имаме заеднички јазик со неа
    си ја сакам најмногу на свет :inlove:
     
  6. littlegirl92

    littlegirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    мене всушност никој не ме познава иако многумина мислат така
    не знам дали тоа е добро или лошо ама искрено на моменти ми фали некој вистински да ме познава
     
  7. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Дали луѓето околу вас ве знаат во вашето право светло и колку добро ве познаваат?
    Луѓето околу мене уште малце па ке мислам дека ич не ме знаат. Си мислат дека ме знаат а ништо не знаат. Дури и се изненадувам понекогаш.
    Дали човек лесно може да ве оцени, од неколку разговори на пример, или му треба долго време да ве запознае вистински?
    Што знам.Онака некоја основна слика може да има за мене. А дека вистински ке ме запознае... хммм долго време ке треба.
    Дали некој некогаш ви кажал каков прв впечаток сте му оставиле?
    Да постојано ми кажуваат.Некогаш лош некогаш добар прв впечаток сум оставила.Не ме чуди што и да кажат. Знам да бидам резервирана кон луѓето доколку проценам дека тоа е правилно. И знам да бидам тивка кога се запознавам и да пазам на секој збор што излегува од мојата уста.Но знам и веднаш со некој да се приврзам па да се раздрдориме како цел живот да се знаеме.
    Дали би ги изненадило луѓето што ве познаваат доколку би ги прочитале на форумот вашите постови и знаат дека се ваши?
    Па не би се изненадиле многу. Ке увидат дека ме ПОзнаваат но не ме Знаат толку колку што мислат.
    И колку вие умеете да ги процените луѓето?
    Па сметам дека знам да ги проценам луѓето,можам да проценам нечие однесување,поглед или намера до сега не сум згрешила многу пати во проценките.

    Сепак заклучок си е никој не не знае како што се знаеме самите себеси,ниту пак ние некој друг го знаеме онолку колку што мислиме. :angel:
     
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Офф леле, јас самата себеси не се знам. Дали таков ми е карактерот или сега ми настапи пубертетов па спобрлавувам. Едноставно не знам ШТО сакам, со КОЈ сакам и КАЈ сакам. Мењам мислење на секои пет минути. Но, и покрај тоа мислам дека луѓето не ме познаваат многу. Затоа што јас себеси се сметам за толку комплицирана што самата неможам да си објаснам некои работи поврзани околу мене. Некоја моја одлука или нешто што сум кажала. Само моите најблиски другарки што се малку и ретки малку повеќе ме познаваат. Некогаш се изненадувам колку не ме познаваат на моменти, а некогаш и пријатно се изненадувам, едноставно се зачудувам кога знаат нешто за мене што ни јас не го знам или не можам како што треба да го протолкувам. Така да зависи. Верувам дека кога ќе се стабилизирам, сега да поминат овие години, еве за едно 2-3 години ќе ми се разјаснат барем некои од моите размислувања и одлуки и ќе бидам способна да го правам тоа што е добро за мене. И нема да бидам толку чудна, комплицирана и мистериозна. :D
     
  9. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Не си чудна ни комплицирана, ни мистериозна, само си во пубертет, и секојдневно се менуваш, развиваш, а така и твоето размислување.
    А гледам дека скоро сите пишале дека дечкото ги познава најдобро...а што ако раскинете? Па тој да ги открие сите ваши ,,најинтимни тајни‘‘? Се што само вие сте го знаеле за вас, што го немате откирено на никој друг? За вашиот карактер? Ризично ми е тоа. А и ако те знае 100% нема да биде интересно. Помистериозно, поубаво.
    Инаку јас си имам оддамна пишано на темава, дека најдобро ме знаат моите родители, и блиските личности околу мене, иако и пред нив ретко покажувам емоции.
     
  10. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Мене најдобро ме познаваат моите родители, сестра ми и дечко ми. Инаку порано многу повеќе се отварав кон луѓето, но сфатив дека нема потреба сите работи да ги споделувам со секој. Инаку најчесто оставам позитивно мислење кај оние со кои прв пат се гледам, но не значи дека целосно ме запознале :D :D :D . Јас мислам дека знам добро да ги проценам луѓето, но никогаш не оставам на прв впечаток, секогаш давам време некој да се докаже каков е :D
     
  11. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Мене најдобро ме познаваат само баба ми, дечкото и најдобрата другарка со која се дружам веке 9 години.Дури ни мојте не ме знаат како што треба, мислат дека ме знаат но не е така.Никогаш не ги покажувам своите емоции пред никој освен пред дечкото.Многумина мислат дека ме знаат, но јас тврдам дека не е така бидејки вистинската ЈАС се знам целосно само јас и никој друг.Лесно можам да ги проценам лугето какви се, но многу тешко можат да ме проценат мене :) Така што пред никој не се покажувам вистински бидејки некој може утре ке ми се скара, ке ми сврте грб и ке го злоупотреби сето она што го знае за мене. :*
     
    На Froshinka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Мислам дека навистина ме познава само една другарка, на прсти се бројат работите што не сум и ги кажала, таа знае 99% од работите за мене. Но, на моменти мислам дека сепак не ме познава целосно. И за многу други блиски што мислев ме знаат, почнав да чувствувам дека не е така и малку се разочарав, ама па сега тоа е, битно јас си се знам :D
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.558
    Пол:
    Женски
    Не ме познаваат многу луѓе целосно. Мајка ми, дечко ми и една другарка. Дечко ми 100% ме познава, а мајка ми и другарка ми околу 80%. Би сакала сестра ми да ме познава малку подобро, за другите не ми е криво што не ме познаваат добро. Јас повеќето луѓе околу мене ги познавам многу добро, иако некои почнаа да ме разочаруваат.
     
  14. Froshinka

    Froshinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    13
    Одредени луѓе ме познаваат целосно ... Мојата нај другарка и другар ... Дечко ми некои 90 % ... Али секогаш има некои работи што не ги знаат ... Моите дома не познаваат ни 20 % ... Што ја сметам дека е многу подобро за мене у некои ситуации ...
     
  15. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Малку луѓе ме познаваат добро. Со сигурност можам да тврдам дека мајка ми ме познава најдобро, подобро отколку што јас себеси се познавам. Јас и да трепнам криво, таа веднаш знае што ми се случува.
    Не еднаш ми рекла - отвори се, кажи што те мачи, побарај совет, те знам како дишеш.
    Потоа можеби добро ме познаваат другарките и другарите од памтивек, со кои сум си блиска со години.

    Сепак којзнае дали постои човек за кого некој може да тврди дека го познава 100%. Она што се крие внатре, ретко кој може да го открие. Па после велиме „ауу ама ме изненади оној/онаа!“. Ма јок. Никој не не изненадил. Ние не сме го познавале доволно.
     
  16. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Мене никој не ме познава, дури ни најдобрата другарка со која се дружам едно добри 10 години не ме знае толку добро како што мисли, а за моите дома па да не праиме муабет.
    Јас точно дека сум весела девојка, насмеана и сл, ама во душата ми има влезено само една личност и само за него можам да кажам дека ме познава дури подобро од мене
     
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Никој, освен јас самата.
    Мајка ми понекогаш насетува, а понекогаш нема апсолутно поим што ми се случува.
    Тврди дека ме знае "како селски буквар", ама одговорно потврдувам дека нема врска.
    Интересно е како дечко ми сам забележа некои работи за мене, а луѓе кои целиот живот ме познаваат, толку суштински не ми навлегле во сржта.
    Во секој случај , никој никого не познава 100%.
    И подобро е така.
    Во најдобар случај може да се надеваме дека доволно е барем да се спознаеме самите себе.
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    Луѓето ме познаваат онолку колку што јас сакам и мислам дека треба да ме познаваат.Секогаш се граничам и дозволувам да знаат само тоа што јас сакам да го знаат, значи нема некој кој секогаш би можел да знае што ми е или дали воопшто нешто ми е. Мислам дека така е најдобро. :)
     
  19. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Најдобро ме познаваат тато и мама. Потоа две другарки со кои сум откако се родени. Останатите мислам дека знаат многу малку за мене. А во скоро време мислам дека нема да знаат ништо. Се ке им е измешано. Непредвидлива сум и тоа ќе го искористам. Понекогаш е подобро некои работи да се промолчат. :)
     
  20. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Само мајками ме познава доволно,само таа и никој друг!И мислам дека е подобро така.Голем дел од луѓето кои ги познавам имаат погрешен впечаток за мене,некои дека сум срамежлива и затворена,досадна личност...а некои дека сум најоткачената и најзабавната личност.Всушност и една личност може да ги има и двете мислења за мене,многу сум променлива и често ги изненадувам другите со идеи и постапки кои никогаш не би помислиле дека можат да ги очекуваат од мене ;) Но,таква сум...сите мислат дека ме читаат а всушност никој не знае што ми се врти во главчето :$ dirty mind (се шалам нормално! ) Само мама може да ме прочита,и тоа само со еден поглед.Таа мајката знае се да открие колку и да се трудиш да скриеш нешто :!: