1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку е важна одговорноста во животот?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Tanjamm, 16 декември 2016.

  1. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Одговорна сум можеби и премногу и тоа го барам и од другите,тука како број еден ми е ако се договорам во 10 часот тоа подразбира јас сум таму 15мин предходно.
     
    На EminemsGirl и biGirl им се допаѓа ова.
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Многу е важна, секако.
    Ама не за џабе рекле " на слепо пиле Господ гнездо му прави" , па секој со својата среќа и звезда!
     
    На winter flower и Dorothy89 им се допаѓа ова.
  3. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Мислам дека неодговорните можеби си поминуваат подобро на краткорочно, но не и на долгорочен план. Еден ден ќе пораснат, ќе станат возрасни личности што ќе треба да се грижат самите за себе си, веќе нема да ги има родителите или пак одредени професори да им попуштаат, па и за возрасен човек, нема секогаш да ги има тие луѓе на чиј грб дотичната личност се шлепала за одредени одговорности.

    Јас сум одговорна за некои работи, но неодговорна за други. На пример, за факултетот сум прилично неодговорна во врска со обврските, но знам кога е доста и до каде ќе се толерира тоа мое однесување. Кога ќе ми се насоберат испити, знам да се уозбилам и тие неколку дена да не правам ништо друго освен да учам.
    Во однос на планови со другарки од типот, еј ќе одиме на кафе, ми се флексибилни (и може да се каже дека и двете страни се неодговорни) ,може да се откаже и да се префрли за друг ден, па ни тогаш да не се испие тоа кафе :D ама ова не ни го сметам за некоја одговорност.
    Кога се работи за поголеми работи, од типот на одмор, патување и слично никогаш јас немам откажано, да не се појавам или нешто слично. За тоа се прави подетален план и си се придржувам кон тоа.

    За некои работи не ни се обидувам да кажам дека ќе ги завршам.. зошто знам дека нема :D и не си земам за џабе одговорност, па после да не ја исполнам.
    Ох Боже.. како ли јас утре ќе си го задржам работното место со овој mindset. :D
     
  4. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Есенцијално имаме голема одговорност пред животот.
    Ние сме родени креатори, олицетворие на Господ... мислам дека треба да го испоштуваме стариот и да си сносуваме одговорност за нашите постапки во животот. :)
     
    На EminemsGirl и biGirl им се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Живееме во земја каде народот има лежерен менталитет и одговорноста не е многу важна, децата од мали не се воспитувани на одговорност и дисциплина.
    И да сакаш да бидеш одговорна личност, ќе се најде некој да те направи будала :)
     
    На Tanjamm, Someonespecial, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Isto i jas taka razmisluvam do poslednata tocka .
    Svekorot moj shto beshe jooj za nishto da ne se interesira tolku ne videna ne odgovornost c c c nemam zborovi .

    Se izvinuvam za latinizata ot tel sum. :tmi:
     
  7. Taa

    Taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Скапо се плаќа во општество како нашево.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Додека некоја мама или тато ги издржува, цената за неодговорноста најчесто ќе паѓа врз кутрите родители. Но кога ќе треба да се осамостојат, тогаш ќе почнат проблемите да ги осеќаат. Нејќеш да си во брак со таква личност или пак цимер да ти биде.
     
    На Tanjamm, crimson и Summerlover им се допаѓа ова.
  9. Готичарка

    Готичарка Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    68
    Неодговорните луѓе лажат и манипулираат почесто од одговорните и самоуверени луѓе. Затоа сметам дека е многу важно да се биде одговорен.
     
    На winter flower и Tanjamm им се допаѓа ова.
  10. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Според мене одговорноста во животот е една од најбитните работи доколку сакаме успех и добро постигната цел. како човек кој се води според одредени принципи до сега се докажало дека одговорноста игра голема улога за да се завршат работите како треба. Се трудам да сум колку можам одговорна а тоа најчесто го барам и од другите луѓе. :)
     
  11. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Многу, многу, многу... Ако сега дур немааш семејство, не стекнеш права одговорност, со семејство уште потешко.
    Бев неодговорна, признавам. И се уште сум, но се трудам конечно да се освестам.
    А, своите неодговорности уште од сега ги плаќам. Али ќе биде!! :)
    Каде-каде сум поодговорна од порано...
     
  12. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Најважна е, и тоа во сите сфери. Човек што е свесен и има перцепција за самиот себе и околината, ќе биде одговорен. Во спротивно, наоѓа изговори.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.