1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку заработуваат македонските пејачи/пејачки?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Skylar, 2 јануари 2020.

 1. Skylar

  Skylar Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Зачудена од вртоглавите суми што ги слушнав за тоа колку хонорар земале балканските пеачи и пеачки за настап за нова година,се прашувам колку земаат нашиве пеачи и пеачки?
  Дино Мерлин земал 100 000 евра,Цеца земала 80 000 евра,Лепа Брена 45 000 евра,Карлеуша 50 000 евра....
  Што е со нашиве колку земаат тие?Дали не заслужуваат толкави суми?Дали не знаеме да го цениме нашето?
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 2. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.965
  Пол:
  Женски
  Не знам колку земаат нашиве, ама не може да се споредат со набројаните балкански ѕвезди. Не дека тие подобро пеат, туку едноставно самата кариера често ја диригира сумата.
  Јас не знам наш изведувач чија кариера се рамни со онаа на Дино Мерлин.
   
  На mssuniquee, Minci13, CameliaMiller и 13 други им се допаѓа ова.
 3. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.121
  Допаѓања:
  59.947
  @candy.cane, во право си.

  Немаме естрада ние, немаме пејачи/пејачки што се актуелни во вистинска смисла на зборот, можеби некои имиња што порано беа актуелни ама сега ги нема никаде, во заборав.

  Не е само глас да имаш, треба да си актуелен и да работиш постојани за да опстанеш во денешниот шоу бизнис.
   
  На theowndemon, Amelia, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.552
  Допаѓања:
  39.661
  За нова година по околу 4-5 илјади евра зимаат кај нас.
   
  На theowndemon, Tanjamm, Nigredo Odor и 3 други им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.467
  Допаѓања:
  223.798
  ееее!
  Јас би пела за 4-5 илјади евра :lol:
   
  На theowndemon, Safira26, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Фолкерите го собираат медот, посебно тие што пеат по странство кај што има наши, плус бакшиш, плус по свадби ако одат ехее пуна капа...
   
  На Tanjamm, темјанушка, prominent и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.388
  @Ketchup

  За Новогодишната ноќ гледав естраден ,,џубокс" на сител. Македонски народни пејач(к)и кои танцуваа облечени во фустани од светки, со бронзени пудри на лицето како кловнови. My best guess е дека зимаат некаде околу илјада евра по ноќ за настап. Имаше една ориентална танчерка, таа може зеде нешто повеќе. Со тие пари ако ништо друго може да се почастат скромен одмор до Црна Гора. :D
   
  На Victorian, theowndemon, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Skylar

  Skylar Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Фолк пеачите најмногу заработуваат кога одат на турнеи кај нашинците во Германија,Швајцарија,Австралија...
  Што е со Влатко Лозановски,Каролина Гочева,Александра Јанева,Елена Ристевска,Лоба... колку тие заработуваат за настапи како Нова Година и дали воопшто имаа настапи тогаш.Знам дека Лоба пееше во Крушево незнам колку земала хонорар.
   
 9. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  495
  Spored mene nashive "estradni umetnici" ne zemaat mnogu. Posle Toshe teshko deka ke smetam nekoj za pejac ili covek shto slavata ne go udrila v glava. Izdava edna pesna misli deka svetot se vrti okolu nego/nea. Nie nemame ni Grand ni nishto kade shto mozat da se pokazat talentite...sepak propast sme
   
 10. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.552
  Допаѓања:
  39.661
  Зошто?
  Мислам дека ова е една од причините поради која пејачите кај нас не просперираат.
   
  На Brinetka, Alisa22, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Rabbit 97

  Rabbit 97 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  495
  Kazi mi koj nash pejac ili pejacka ima takvi hitovi kako Toshe shto se peat so godini shto site go sakaat?? Eve Adam shto bese na ZG shto napravi ??? Mozhebi ima talent no so svoeto odnesuvanje beshe za nikade ....Tamara bese na evrovizija no potoa shto napravi?? Zamesha politika i red drugi raboti vo svojata kariera
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  1.626
  Талентираните музичари не се појавуваат во Бесктејџ и не одат во Гранд. Треба малку да се потрудиш за да ги најдеш.
   
  На Alisa22, Mrs. Lovett, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.132
  Пол:
  Женски
  Не е некоја општествено корисна професија, па да се грижам дали заработуваат „доволно“, сироти. :) Го работат она за кое имале желба. Не се ни за жалење, патем, не е дека немаат.
   
  На daylight, BlackNight и candy.cane им се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.388
  Уметноста не е општествено корисна професија?

  Едно е да дадеш мислење, и пишеш дека македонската естрада не располага со доволно квалитетни естрадни уметници, а друго е да кажеш дека не е доволно "oпштествено корисна професија". Креативноста секако дека е општествено корисна за задоволувачка на поривите на психолошко и емотивно ниво.
   
  На Alisa22, daylight, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.132
  Пол:
  Женски
  Не, шоу-бизнисот не вреди за парата која циркулира таму. Едно е занимавањето со уметност, друго е артистите да ги поставуваш на пиедестал во општеството.
   
  Последна измена: 5 јануари 2020
  На Gosh, daylight и BlackNight им се допаѓа ова.
 16. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.388
  Шоу бизнисот и уметноста (музиката), секако дека се меѓусебно поврзани. Нема зошто квалитетен уметник да не се оствари како шоу презентер или медиумски забавувач доколку поседува квалитети за такво нешто.
  Артистите се уметници. Аrt - уметност или латински tehne - исто така уметност.
   
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.132
  Пол:
  Женски
  Лично имам заработувано од творештво, ама објективно - не е правилно така лесно да се доаѓа до пари, додека некој извршува одговорна професија, некој друг работи физички напорна работа, а приходите им се каде-каде помали отколку на ју нејм ит познат уметник.
   
 18. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.749
  Допаѓања:
  5.833
  Пол:
  Женски
  А ке не наречат сиромашна држава.... Секој викенд еве овде кај мојата населба во диско доагаат такви Луна Џогани, Александра Пријовиќ значи немам коментар газдите на кафичите и даваат по 10 000 евра за 2 саата а на овие келнерите и шанкарите едвај по 200 евра месечна плата...
   
  На cresa-jagoda, Gosh, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
 19. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.073
  Допаѓања:
  38.219
  Пол:
  Женски
  Сигурно се имаш откажано од дел од хонорарот за кој сметаш дека е нерационално распределен. :))))
   
  На DAngel, Alisa22, DevilGirl212 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.093
  Допаѓања:
  7.634
  Според мене и Владо Јаневски е ѕвезда, голем пејач, уметник, текстописец, иако се повлече, сепак има многу хитови.

  Ако се даваат по 100.000 евра за Дино, Цеца, и кој уште не, нашата музика тотално ќе отапе. Зошто да вложуваат во спотови, песни, тоа чини пари, и на крај да не заработат?
   
  На hermosa, Роберт 7, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.