Колку зеленило има околу вас?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sardinija21, 31 мај 2013.

 1. Sardinija21

  Sardinija21 Нов член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  91
  Оваа тема ми се наметна предмалку. Седам јас на тераса го пијам попладневното кафе и жуборот на лисјата и цвркотот на птиците ми внесоа едно такво пријатно чувство и си помислив: Боже зарем толку не се свесни лугево што пропуштаат а се тепаат да живеат во центар а овде рајов стои неискористен. Јас живеам во еда приградска населба на 5-6 км до центарот на скопје преубаво место тифко, доста зеленило а со тоа и чист воздух плус здраво овошје бидејќи зеленилото е претежно од разни овошни дрвца и по некое зимзелено кои покрај што даваат здрави плодови и чист воздух и глетката е преубава, мислам со еден збор рај. Прашањево и темава е : Колку зеленило има околу вас и кое е вашето мислење дали доволно го има и дали сме свесни за значењет за зеленилото тревата дрвцата.....
   
 2. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.773
  Допаѓања:
  5.391
  се ми е зелено дури и собава..и во облеката како помала ми преовладуваше зелената сега помалкуу.
  Си обожавам дрвца,цветчиња затоа и цел двор сум си посадила :f:
  да си ја чуваме природата :clap:
   
 3. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  714
  Пол:
  Женски
  имам ооогромен двор кој е преполн со зеленило и цвеќиња.сега сакам дури и жива ограда ама тоа сака многу нега....па изгледа ќе морам да се заситам со тревата и цвеќињата :D
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  Живеам во Аеродром, и навистина е средено преубаво....ама терасата ми е на улица бучавата не ти го дава мирот.
  За разлика од моите комшии кои имаат поглед кон паркчето-за нив е тоа др. приказна.
   
 5. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.048
  Допаѓања:
  128.865
  Со оглед на тоа дека живеам во град, за среќа , еден од посредените, има зеленило секаде каде што можело да се посади. Ние живееме во куќа со голем двор , кој на пола е плочки, пола зеленило.
   
 6. Kaley

  Kaley Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.894
  Пол:
  Женски
  Живеам во куќа и имам голем двор, убаво среден целиот е насеан со трева, и многу цвеќиња :)
  Моите дома, многу сакаат зеленило и само садат нешто :rofl:
   
 7. LudaDevojka

  LudaDevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  62
  Околу мене има само зелена соба.... :D И зелен регал....
   
 8. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.737
  Пол:
  Женски
  Многу,имам голем двор,цел со треба и многу дрва ( 7 јаболкници,кајсии,,сливи,праски,цреши..) и полно цвеќиња, е сега тешко е за одржување ама убаво е :D
   
 9. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  211
  Моментално, јас сум зелена. :envy: :lol: . И облеката ми е зелена. Има и 1 зеленп шише. тоа
   
 10. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  320
  Слабо, пред зграда има едно дрвце и нешто ситно цвеќенце пензионерите што го одржуваат :)
   
 11. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.707
  Пол:
  Женски
  Јас живеам во периферијата во близина на Скопје. Одма се навикнав на местото откако се омажив. Уживам во тишината, во чистиот воздух, во зеленилото прекрасно е. Навечер вака кога е летно време уживам преубаво е не можам да го опишам тоа чувството на смиреност, на опуштеност.
   
 12. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.306
  Допаѓања:
  26.048
  Пол:
  Женски
  Зеленило...собата моја е цела зеленосана:зелен ѕид,зелена работна маса,така зеленкасти работи
  Па така де...омилена ми е зелената,па зато собата беше направена вака по моја желба..Иначе кога ќе погледнам низ прозорецот кај мене в соба,зад зграда има еден мал парк со полно високи дрвја таму,листопадни,зимзелени...прекрасно нешто да...и мирисот на липата посебно навечер,дава пријатен мирис и така...
  е тоа е зеленилото околу мене ;) 8)
   
 13. DayaThorneLove

  DayaThorneLove Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  6
  за жал нема ни едно дрвце ;(
   
 14. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Има или треба да речам имаше. Живеам во тивка населба опкружена со зеленило. На задните тераси кога ке излезев го имав најубавиот поглед кон градот. Се тивко и темно наоколу, а долу пред тебе светат илјадници светла. Филмски поглед нема шо. Е сега на некоја будала и текна згради да изградат. Толку од погледот.. |(
   
 15. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745
  доволно зеленило имам околу мене.може уште да има но доволно е и ова задоволна сум
   
 16. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.858
  Допаѓања:
  11.749
  Пол:
  Женски
  кратко и јасно...ИЧ...
   
 17. mihaela55555

  mihaela55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  120
  Мојата зграда е целосно опкружена со дрвја, од тераса само зелено се гледа. И многу ми е мило што е така. :D
   
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.773
  Допаѓања:
  5.391
  целата улица ми е зелена..дрва насекаде ..а пак во нашиот двор и бавча -дрва колку ви душа сака ...
  во собава биро,шкаф,дел од креветот и пердето се зелени...

  убаво е...зелено..па и мирисот на свежо окосена и наводнета трева во дворот...и во собава смирува зелената ..
   
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.751
  Допаѓања:
  54.225
  Пол:
  Женски
  Има доволно. :)
   
 20. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  456
  Пол:
  Женски
  имам многу голем двор така да имам многу зеленило