1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку знаете за минатото на вашите родители?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Osamena-Srna, 20 ноември 2013.

 1. Osamena-Srna

  Osamena-Srna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  108
  Колку знаете за минатото на вашите родители? Дали мислите дека знаете баш се за минатото на вашите родители, и дали има нешто што сте го дознале од некој друг а они не ви го кажале?
   
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Им верувам на своите родители доволно за да сметам дека го знам она што треба и не би се ни трудела да “истражувам“ за нешто повеќе. Тоа што сметале дека треба да го знам, сигурно ми го кажале. И покрај тоа што ми се родители, не заборавам да им ја почитувам приватноста, како луѓе кои еднаш биле млади со свои тајни, копнежи и грешки.
   
  На Kaylie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171
  Па и повеќе од доволно знам за минатото на родителите.Оние побините работи и некои други кои вределе да се раскажат ги знам.Друго и не ме интересира.Им верувам на родителите потполно. :)
   
 4. tejjaam

  tejjaam Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  14
  Тоа што требало да ми го кажат,сигурно ми го имаат кажано. :)
   
 5. Osamena-Srna

  Osamena-Srna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  108
  Не ве интересираа или несакате да се разочарате па затоа несакате да истражувате?
  Инаку тоа што ќе се решат они да ви го кажат е тотално небитно, обично нај битните работи од нивното заедничко и поединечно минато се кријат од децата. Дури некогаш ги носат таките тајни во гроб, па дури по нивната смрт некој ќе се осмели да ви ги открие некој од нивните „мрачни“ тајни.
   
 6. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  6.469
  Пол:
  Женски
  Па добро, јас под мрачни тајни ги сметам, убиство, вонбрачно дете, промискуитетност, неверство уште кога биле во врска или подоцна во бракот... Друго нешто па и не ми текнува кое би го вброила во оваа категорија на мрачни тајни. Се' останато е нормално и се подразбира како дел од младоста. Се' што во младоста се случувало со граница е нормално и нема потреба на нас децата тоа посебно да ни биде кажано, а најмалку па го сметам за криење доколку не ми е кажано. За моите родители знам дека немаат мрачни тајни од погоре наведениве и сум 100% сигурна во тоа, а за друго, нешто знам, а сигурно има и нешто што не го знам. Не дека нешто посебно скриле од мене или сестра ми туку зашто обично тие муабети за младоста повеќе одат како на зафрканција и не биле некои сериозни муабети.

  Иако некои од горенаведените мрачни тајни што јас ги наброив ми се повеќе карактеристични за шпанска серија отколку за реален живот. Ама сепак не ја исклучувам можноста за нешто такво и во реалниот живот, можеби на некого му се случиле не велам не.
   
 7. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.354
  Допаѓања:
  8.477
  Знам и повеќе од доволно..
  Понекогаш посакувам да не знам ништо.
   
  На Osamena-Srna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Машки
  Знам речиси се.Моите фала богу немаат некои мрачни тајни и немаат што да кријат од мене. :)
   
  На tessie и Gordana10 им се допаѓа ова.
 9. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.763
  Допаѓања:
  6.674
  Пол:
  Женски
  Ништо не знам а и не сакам да знам..Ме знаат каква сум па затоа ништо не ми кажуваат. :D
   
 10. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.399
  Допаѓања:
  6.908
  Пол:
  Женски
  Пааа мислам дека се што треба да знам ми е кажано...А од некој друг немам ништо лошо слушнато за моите...
  Знам дека се од секогаш заедно,што како било...Ми се поопушти мама и ми раскажа се...До сега немаше зуцнато од срам кутричката :lol:
   
 11. loveisshit

  loveisshit Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  26
  ништо незнам, а и некако несакам да знам пошто мислам дека ќе се разочарам.. :D
   
 12. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  Како велат „Секој светец има минато и секој грешник има иднина.“ Кога тоа може да го почитуваме за некои тотални анонимуси во нашиот живот, зошто да не го почитуваме и за луѓето кои ни` дале се`. Се` додека не се одразува на нивниот однос кон нас, на нивната грижа кон нас и на нашето здравје, е нешто кое е кажано или премолчено со причина.

  Инаку не, барем кај мене, не постои страв дека би дознала некоја „мрачна тајна“ и според мене кога кај детето се јавува веќе таков страв, тоа не ретко зборува и за некои недостатоци во изградениот однос кој треба да се темели на љубов и доверба и комуникација во семејството и тука евентуалните тајни не се ни проблемот, туку комуникацијата и односот, нарушен до тој степен што јас воопшто би размислувала на таква веројатност.
   
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.597
  Татко ми во младоста преживувал само од ајвар, пржени јајца и бурек.
  Денес јаде се`. Ете тајна од минатото.
  По сликите забележувам дека мајка ми била мутавелка, а ја замислував поинаку, некако посилна, поодлучна и похрабра, каква што си ја знам.
  Којзнае, може сликите и лажат.

  Баба ми нон стоп ми оправа истории од минатото, кои не ги наоѓам баш занимливи.
  Знам доста податоци за двајцата, но никогаш не ме интересирало нешто посебно. Нивното минато си е нивна тајна и приказна за себе. Не би осудувала во никој случај, па што сака нека е фамозната тајна.
  Која сум јас да судам?
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Па прилично многу знам.Мама ми има раскажувано за нејзиниот живот до факултет,па како се запознала со татко ми.Исто баба и сестра и често ми раскажуваа приказни историски не само за нив,туку за сите предци по ред :D
  Инаку во минатото овие нашиве се ми стои биле со полуди идеи од нас сега,интересно било
   
 15. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Доволно. Знам толку колку што треба.
   
 16. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.593
  Пол:
  Женски
  Бидејќи многу му верувам на моите родители, според мене мислам дека знам се за нив, а и нема што да кријаат од мене! ;)
   
 17. Jay-jay

  Jay-jay Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  40
  Што е за кажување ми имаат кажано. Тоа дека биле примерни ученици, дека не се дрогирале (во ред, пушеле) и ред други раб. Она лошото се премолчува. ;) Тие никогаш не грешеле нели?!
   
  На Osamena-Srna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.096
  Допаѓања:
  32.988
  Пол:
  Женски
  Знам за минатото на татко ми. Знам како живеел и што правел. За минатото на мајка ми не знам многу.
   
 19. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  За жал знам многу повеќе отколку што треба :( знам работи со кои никогаш нема да се помирам и работи што никогаш нема да ги простам.
   
 20. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  321
  Знам доста (барем така мислам јас :lol:) Ама со тек на времето дознава човек нови работи :) Што моите ќе ми кажат, што баба ми :) Во секој случај не очекувам нешто негативно да ме изненади.