1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку количински јадете благо?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од smiley16, 10 мај 2015.

  1. smiley16

    smiley16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    51
    Феминки дали јадете благо секој ден, и по колку количински е тоа. Дали се задоволувате само со едно мало чоколатце на ден или јадете благо по повеќе пати на ден.
     
  2. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Јадам секој ден. :tmi: Се трудам да намалам ,но после секој оброк јадам благо по малце,ако не е нешто чоколадно никако не ми поминува желбата за благо. :/ Знам дека не треба толку често,но ете,пуста навика...Како што викаат,за секоја навика има и одвика,па сакав да почнам да јадам исклучиво црно чоколадо ,секако во помали количини,или пак суво овошје како замена,па ќе видиме дали ќе успеам да се одвикнам.
     
  3. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Не јадам благо. Скоро ич. Имам одбивност кон благото..
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Blago ne jadam mozam da recam voopsto preretko ako me fati kef i ne sum voopsto po blagoto a na moite doma mu kupvam najcesto cokolado bratmi gi obozava ni po mrsna hrana ne sum,mu stetat kaj mene mnogu i na kozata i na kilzata...
     
  5. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Ако имам изедено мало чоколатце исто како да не сум го јадела.
    Имам навика да си купувам едно големо, 100гр. (или сега што се 80-90гр.)
    Но, бидејќи се штетни гледам наместо тоа да земам мед, сушено овошје и сл.
     
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    јадам благо скоро секој ден, тоест секој ден купувам нешто чоколатце, а портеко ми се дешава многу да изедам наеднаш
     
  7. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Јас јадев многу благо, секој ден по некое чоколадце, па навечер пак палачинка или колаче. Гледав после едно видео на youtube за шеќерот и се запрепастив. Многу ме замисли па почнав да намалувам со благото. Сега си дозволувам само еднаш неделно да се почестам. Ама откако намалив со шеќерот 5 кг ослабнав за 2 месеци без диета без вежби. Еве и линк за заинтересираните.
     
    На tarina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Водолија

    Водолија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Никогаш ама баш никогаш нема да ослабете ако јадете благо секој ден затоа кога сакам да ослабам јадам два оати еднаш неделно по една рум плочка :| :)
     
  9. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Се случува од сабајле да станам и до поручек само благо да јадам. Секој ден обавезно мора доза на благо да земам, и не ми влијае на тежината.
     
  10. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Лелеле јас треба да намалам со благото :(:(:(
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Во глобала јадам многу благо, но во последно го избегнувам максимално па ми се случува да не каснам благо цела седмица. Порано дали би каснала сега еден ред чоколадо, уште еден подоцна, или ќе земам банана па ќе ја намачкам со еурокрем, дали кога ќе ме фати криза за благо (а то е често) ќе земам цела лајца супена шеќер и ќе го држам в уста или некогаш ќе се одлучам на малце поздраво па ќе се задоволам со една лајца мед или пак пак се враќам на доста нездраво и јадам по две парчиња баклава ... во глобала премногу благо и морам да признаам дека навистина сум среќна што во една недела во последно внесувам помалце, вчера јадов пудинг, неделата пред тоа си дозволив од чоколадните бомбончиња едно и така, по малце секоја недела зошто неќам да се доведам пак да се тресам за благо (што многу од моите пријатели не го сфаќат о,О)
    Откако намалив на благото и го јадам помалку количински и поретко, забележав дека намалив на килца. И сега ова што го пишев ми отвара аптетит да земам уште нешто ама цук, нема. Често, да заборавив да напоменам, ако немам нешто благо имам од оние еуроблок плочи од малите шо се по 5 денари па делиме една со мама :')
     
  12. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Јас сум зависна од благото и буквално ако немам шеќер во организмот полудувам. Затоа по дома си правам блачки со кафеав шеќер, јаткасти плодови, замрзнато овошје.. Секојдневно без две кафиња со една лажичка кафеав шеќер, и парче торта/ колаче или сладолед не можам. Ама затоа јадам што повеќе овошје па така надокнадувам со шеќерот што ми недостига.
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  13. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Ако не каснам барем едно цело чоколадо во денот,исто како да не сум јадела ништо.Не можам без благо воопшто ме фаќаат кризи :D а најубаво од се е што не ми влијае на тежината :P
     
    На RedWine, kjukli и Addy им се допаѓа ова.
  14. Addy

    Addy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    исто ако не каснам благо полудувам количински јадам многу а пак ич не ми влијае на тежината:P:D
     
    На kjukli и m.i.g им се допаѓа ова.
  15. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Еее без благо не се може во текот на денот. Ако не изедам нешто благо денот не ми почнува хахаха... Обично ми се случува да изедам 4-5 мали чоколадциња или па 1 голема чоколада.
    Си мислам ај од денес ќе намалам со благото, ама никако да ја остварам мислата..
     
    На crazylady, m.i.g и kjukli им се допаѓа ова.
  16. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    Јадам благо многу, понекогаш ме фаќа криза како наркоманиве и веднаш морам да одам да купам.
    :):)
     
    На crazylady, m.i.g, Addy и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Секој ден си јадам благо...и тоа многу :lol:
     
    На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    На благо можам да живеам. Арно имам добри гени па не се дебелам ич (пу пу машала :lol:). Ако има нешто благо дома и само таму ми е умот и дури не го изедам цело не можам да живеам хаха. Се случва да нема ништо дома благо и буквално да полудвам за благооооооооо.
     
  19. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    До пред некое време премногу јадев благо. Секогаш после појадок, ручек или вечера морав, ама морав да изедам нешто благо. Дали чоколадна бананка, чоколадо, колаче... не беше важно.

    И кога пишувам премногу, навистина го велам тоа. Ми се случуваше да изедам и по 2 чоколади на ден.
    Некоја феминка беше спомнала погоре, и јас исто се обидов со црно чоколадо, со 2-3 коцки и ќе ме засити, ама ни тоа не помогна. Баш го засакав црното чоколадо повеќе. :$
    За да не бидам во криза за чоколадо, си купив 3 црни чоколади од Кам маркет и ги чував во фиока, сама ги јадев. :D Потоа, помина речиси една недела и за чудо имаше уште чоколадо во фиоката. :^)
    Пред некое време купив едно мало Најлепше жеље чоколатце, и две недели го јадев.
    Сега ќе обидам воопшто да не јадам благо. Да видам дали можам да издржам две-три недели.
    Некако се одвикнав, не знам ниту јас самата како. Организмот едноставно не сака повеќе. :wasntme:
     
  20. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Znaci cokoladi i blagi raboti ovozavam no gledam da jadam vo umereni kolicini zosto ke se napravam kako baba meca pa posle nema da me saka nikoj :lol:
     
    На Val-Dim и Kukla994 им се допаѓа ова.