1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку купувате од македонски модни брендови?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 28 септември 2011.

  1. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Биана, прекрасни се ем цврсти ем убави па и цента не им е толку лоша исто мислење имам и за Баргала, Keги како помала,а од Bella не сум користела ама слушам убави критика за фирмата и производите па на план сам да си земам нешто aко ме бендиса, друго незнам Дуки Дасо чантите сите ми се скоро од таму и балетанки имам, накит ова она малку се скапи (а литл бит) ама па се исплаќа квалитетот :)
     
  2. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Накитот од Дуки Дасо нема шанси да е нивни. Чанти, новчаници и колани и такви работи можеби. Само не ми е јасно, тетками ог Грција си купила чанта со знакче дуки дасо само внатре исполнето а не изрезбарено како што се кај нас ( се надевам ме разбравте ) :) за само 5 евра. А чантата се познава убава кожна. Е сега дали е некоја копија појма немам. Исто и братучеда од Неготино со истото знакче се зела за 300 ден. Фабриката им е таму и цените се толку навистина или? Ова со знакчето не ми е јасно..
     
  3. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Најпрво сакам да ги пофалам штиклите од БИАНА зошто не само како модели и за изглед се убави и за долго стоење па и играње и се и сешто. падот им е складен матријалите супер немам зборови. ТРИТЕКС - се уште една македонска компанија што сакам да ја пофалам од таму си купувам долен веш и никогаш не сум зажалила. S & S - SILVI STYLE STRUGA - од кај нив купуваме сите дома пижами ги има во стружанка продавниците и во БОМИКО,пижамите со години ги носиме и ни боја имаат пуштено ни се растегнале ништо . За друго не ми текнува сега ама често купувам домашни производи...особено облека.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Најчесто кошулки и капутчиња земам од тила за поголемата.Панталоните за жал не ги бендисува никогаш па не ги ни купуваме.Моделите не се типично детски со бубамари,мачиња,кучиња и затоа ми се допагаат.
     
  5. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Здраво девојки :)
    Сакам да прашам дали обувките на БЕРГАЛА од Штип се всушност исти со обивките NICKLES од Штип? Прашувам бидејќи на фб постојано ми испаѓаат чизми на попуст на NICKLES од Штип - што прв пат и се запознавам со овие NICKLES :)

    А да, ќе заборавев... Дали сте запознаени со КВАЛИТЕТОТ на обувките на Смики од Кочани?
    Ви благодарам однапред :)
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Дуки дасо се кинески, а магацинот им е во Неготино. Ова со гаранција, познавам девојче што работеше во магацинот.
     
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Разните во дуки дасо се копии на дизајнерски ташни :)
     
  8. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    За сите што сакат да знаат Дуки Дасо имаат фабрика во Кина, таму им се изработува се, нормално кинеска ефтина рака, ама и кинески ефтин материјал, а цените што се тука се нереални, но тоа е што е.
    Чантите и чевлите, не се квалитетни, мене голем дел ми се од таму од чиста причина што си ги купувам од Неготино, каде им е магацинот и е многу, многу поефтино отколку во Скопје или другите градови. Цените во Скопје што се, се смешни и бизарни, мој совет ви е, ако имате некој од тука во Неготино колешка, пријателка, одберете си од каталог што имате и порачајте си да ви ги донесат од тука како што правам јас со моите колешки.
    Чанта повеќе од пола година не издржува без да препукне од некоја страна или на коланот/рачката, конци се кинат, не држат товар ич а и уште сосема нова кога ќе ја купиш одма маани можиш да и најдиш, исто и чевлите и штиклите. Не се квалитетни тоа е факт, најреални цени се фаќаат на попуст тука кога се или ако купуваш директно од магацин - ама таму влез имаат само познаници нивни и оние кои купуваат на големо.
    Додека накитот според мене им е преубав и не е многу скап,бижутерија како бижутерија после многу носење нормално ќе поцрне ама имаат интересни модели, исто и новчаници, капи, наметки.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас накит од Дуки Дасо купив од една бижутерија во Грција каде што беше се по 1евро. Ланчиња од оние масивните, обетки се беше по 50 центи или 1 евро. Тука цените на ланчињата се по 500 денари што во никој случај не се исплати.
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Многу ми се допаѓаат балетанките од новата пролетна колекција на Биана.[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На ivancekitty, Rose96, Trnche и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    @sesilija, уште кога ги објавија сликите, не можам од глава да ги извдам овие со змиски принт. Обично не сакам многу принтови, ама оди па одолеј му на овој модел.

    Знае некоја што цена се?
     
  12. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    Никогаш повеќе.Последниот пат ми беа купиле од Макпримат за на свадба едни панталони и едно сако.:(Сакото ми се скина во текот на свадбата.А мајка ми го беше платила 3500 денари.Значи по само едно носење се скина.

    Од тогаш си го користам како крпа кога си го бришам велосипедот или автомобилот.;(

    Па и затоа не го бива.

    А и ретко да имаме брендови ние.СЕ што се прави е увези конец или пак цели маици и сакоа од Турција и само пиши име на некоја наша фирма и штанцај.Врска нема ова.Кај нас одамна е се застанато.Никој ниту произведува ниту ништо.
    Кога една држава нема примарно производство на материјали,како памук,волна,полиестер итн.неможе и воопшто да се каже дека има бренд.За жал тоа е вистината
     
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    И мене тие ми се фаворит, и црните со крокодилски принт. Јас сакам животински принтови, ама не секакви, туку вакви, во овој стил.
    Сигурна сум дека во живо изгледаат уште поубаво.
    За цена не знам, тоа прашање го има до секоја слика, го поставуваат минимум неколку пати и исто толку пати од Биана им одговараат дека продавниците ја одредуваат цената, не знам како не им досадува истото и на едните и на другите.
    И на крај пак не знаеме која е продажната цена.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Тоа видов на фан-пејџот, ама мислев да не случајно си била на лице место да видиш.

    Во сите градови различни се цените на обувките?
    Да проверам кај нас да не случајно им се нешто поевтини, иако за балетанки би дала се` што имам на сметката. Ги обожавам, посебно со вакви суптилни принтови. Си купив и таква ташна пред некое време, ептен филм си направив со балетанкиве. :wasntme:
     
  15. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Балетанките на BIana - Shoes секогаш се со почетни цени околу 2000 ден.(во Кумановската продавница)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    А кажете ми кожни се, или нема декларација?
    Зашто ако не се кожни 2000 е многу за балетанки.
    Мене па овие последниве ми се преслатки, уште утре би ги купила.
     
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.048
    Пол:
    Женски
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Би требало да бидат кожни, ако се производство на Биана. Јас од нив имам десетина пара чевли и чизми, не се мрднати. Иначе за цените - поевтини се во помалите градови, во Скопје и Охрид се нешто поскапи за разлика на пример од Кочани или Кратово. Самите продавачи ја одредуваат цената, затоа на фб не можат да ви кажат точна цена. А иначе се намерачив зимава да купувам чизми на Биана, начекав до 50% попуст во Дора и се залетав - чизмите намалени само 500 ден (од 5200 на 4700).
    И си отидов фино лепо во Свон Шус и си купив чизми за 2200, од охридската фирма за чевли и чизми (немам поим како се вика). Не ги имам соблечено од нога.
     
    На galapce и Hipster им се допаѓа ова.
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Хипстер не знам дали се кожни, веројатно да.
    И јас не би дала толку пари за балетанки, јас претпоставував дека се околу 1600, така ми е останато во сеќавање дека им биле цените на балетанките.
    Не се само овие модели, јас тие ги ставив како мои фаворити, инаку има уште на фан страната.
    Еве уште некои [​IMG]
     
    На galapce, ivancekitty и Hipster им се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Не ми се допаѓаат другиве, ги видов инаку, сите ги проучив детално.
    Без сомнеж фаворит ми се оние со змиски принт, жена-змија да будем. :rofl:
    Готово, се решив дека ќе ги купам, само да завршам со полагање и ќе одам. Вака ако ги купам сега, нема да имам мотивација да си го исцедам мозокот до крај.
     
    На SwanMay, Hipica и sesilija им се допаѓа ова.