1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку лакот за нокти го привлекува спротивниот пол?

Дискусија во 'Тело' започната од Lady-Mistique, 27 ноември 2009.

 1. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Според многу истражувања, негуваните нокти го привлекуваат машкото око без оглед на бојата на лакот ... Сепак некои статии се осудуваат да велат дека само ноктите кои ги имаат природните нијанси се оние кои може да се класифицираат како предизвикувачи на стабилни емоции... Црвениот лак пак, напротив како огнен знак, асоцира на посмели размислувања... Од друга страна, сите знаеме каква реакција предизвикуваат негуваните нокти наспроти оние напуштените, изгризани, предолги или со необновен лак... Колку современата припадничка на понежниот пол во денешно време им подлегнува на овие митови за бојата на лакот и негувањето на ноктите? Или едноставно не е битно, се дури се совпаѓа со мислењето на нејзиниот дух?
   
  На Lucky.Charm му/ѝ се допаѓа ова.
 2. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38

  Хаха ова е навистина точно со црвениот лак :lol:
   
 3. butterfly

  butterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Летово на секои два-три дена се лакирав различно и тоа се некои упадливи бои.. жолта, црвена.. сина, виолетова.. ама почнаа многу да ми се сушат, кршат.. незнам дали од ацетон.. мн. лак.. или нешто друго беше.. сепак еден период ги оставив така да мируваат ии им посветив посебна нега.. сега веќе немам проблем со нив ии се лакирам само за викенд :mrgreen: :mrgreen: ..а за на школо не се чувствувам океј пред некои професори.. :P :P .. и бај д веј тоа е можеби единствената исклучиво женска работа што обожавам да ја правам :mrgreen: :lol:
   
  На LudaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  162
  nadgradbata spored mene e najdobra alternativa za 800 den pa i poevtino raet si cel mesec nema da trosis vreme i nervi dali lakot se izlupil pa da se najdes vo neprijatna situacija da te vidat so nesredeni nokti ,sepak sme zenski , mislam deka stvarno se isplaka a i ubavo izgleda
   
  На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.275
  Допаѓања:
  144.497
  Знам дека сакаат негувани долги нокти,по можност француски маникир или некоја смирена,мат боја,а се дречаво им пречи.Поголемиот број машки мразат црвени нокти и усни ради извесниот ефект кој го даваат,а и според мене изгледаат вулгарно,но често ми се случува ножните нокти да ги налакирам со црвен лак затоа што ми далуваат како бомбончиња,а додека на рацете секогаш ми се во некоја бежова боја или френч.
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  според мене нештото не може да биде вулгарно само по себе. зависи како некој го носи. јас например најчесто сум налакирана во дречливи бои, особено црвена
   
  На MarchelineAmaru, beached и Doggy им се допаѓа ова.
 7. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  црвен лак е дефинитивно сеееекси ... посебно на долги негувани нокти ... Мерак за очи ! Преферирам и француски маникир (кога имам време за тоа) и некои понежни варијанти на розова или крем боја... Најаважно е секогаш да бидат средени без разлика на бојата на лакот.
   
  На Mini-Mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.359
  Допаѓања:
  63.347
  Пол:
  Женски
  Hehehe i jas noznite gi lakiram,megutoa na racete nikogas, noktite mi se sekogas kratko potseceni,bidejki porano rabotata ne mi davase i so tek na vreme se odviknav
   
 9. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156

  Ех нема нешто поубаво од надградени нокти, се согласувам... Ама откако ке ги извадам си викам - никогаш повеке. Многу се оштетуваат природните нокти и им треба доста време да се опорават :?
   
  На Traveler$ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  јас вака велам:за да откриеш дали некоја жена е негувана,погледни ја во ноктите..а за да откриеш некој маж дали доволно се негува,погледни го во обувките.. :) според мене,не секогаш е важно ноктите да се лакирани..но да се негувани секако..
   
  На MarchelineAmaru, detelinkaa и Lucky.Charm им се допаѓа ова.
 11. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  8
  Neguvanite nokti i race go privlekuvaat maskiot pogled mnogu poveke otkolku nie sto mislime.Mene deckoto mi ima prizneeno deka vsusnost prvoto nesto sto go privleklo kaj mene se vsusnost moite race i nokti,sto nikogas i ne bi pretpostavila :)
  mislam deka pogolem vpecatok ostavaat urednite i nezno lakirani nokti,np.francuski manikir ili pak samo bezboen lak ,koi ostavaat vpecatok na prirodni nokti,se sto e prirodno i neguvano e spored mene najubavo.Za beli i cvrsti nokti koristam krema za nokti -DIKLA super e mozam davi kazam.
   
 12. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Имам зборувано на оваа тема со припадниците на спротивниот пол, според нивното изјаснување францускиот маникир е она што најмногу ги возбудува.Инаку не обожавам многу да се лакирам ама коа ќе ме фати меракот тоа се обично потемни нијанси меѓу кои бордо-моја омилена боја, нормално соодветна на гардеробата.
   
 13. akaterina

  akaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  crven lak definitivno...izgleda seksi i odgovara na sekoja obleka..a mazite devojkite so crven lak gi smetaat za pohrabri i podobri ljubovnici..pozz
   
 14. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  73
  Jas sekogas gi neguvam moite nokti, so sto redovno gi secam i gi poliram, za lak mnogu retko se lakiram bidejki se mislam deka lakot ne mi stoi no i po higienski mi izgledaat prstite i noktite koga samo gi poliram. Sto se odnesuva na toa, dali maskite gi privlekuva uredeni nokti, se razbira deka da, no za bojata mislam deka e individualno, primer mojot soprug se gadi od dolgi nokti bidejki ne moze da zamisli da jade nesto sto ke se spremi so dolgite nokti (osobeno hrana koja se mesi). Zatoa mislam i toa e individualno...
   
 15. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Мислам дека добро средени нокти,чисти и сјајни го задржуваат погледот на секој маж.Еве на пример дечко ми кога ќе ме види лакирана со жежок црвен лак збудалува,ако ставам некоја светла боја ми вика веднаш да ги налакираш црвени,најубави ти се. :D
  И мразам несредени нокти :Down:
   
 16. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695

  Исто и јас.Кога ќе видам некој со кал под нокти ми се згадува живот...Како цел ден бавчата да ја копал.Па земи исчисти тоа ! :lol: Инаку најчесто правам француски маникир,а знам и да си направам некои интересни шари,а најчесто ги гледам истите на you tube Има прекрасни инструкции. А фејворит ми се http://www.youtube.com/watch?v=vXnE-4moM4w и морам да признаам страшно многу живци губам кога треба да ја праам левата ракаа :evil:
   
 17. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека машките мн ги приметуваат ноктите и начинот на кој се средени или пак не се средени :)
  Мене ми се има случено да го слушнам следното нешто
  Бевме во мешано друштво значи и машки и женски и седиме сите си правиме муабет и доаѓа едно девојче и се поздравува со сите а ноктите верувајте и беа како географска карта целите слупени за никаде а згора на тоа и претходниот лак бил во црна боја можете да замислете како тоа изгледало а целата пицната средена без збор да останеш, и еден дечко и вика слушај мн ти се добри ноктите и оваа не знаеше што да каже и вика немав време да ги средам и толку беше тоа и та си замина. После тоа кога слушнав како машките коментираат за тоа се запрепастив и дечкото кој и рече дека ноктите и се секси вика ајде толку време потрошила за спремање и немала уште 10 минути да ги избрише и да ги лакира ноктите срамота...
  Од тогаш сватив дека машкиот пол навистина сакаат средени нокти...

  Инаку јас моите нокти ги обожавам кога ми се со француски маникир, обожавам и бисерно бел лак, бисерно кафеава и црвен или бордо лак позззз
   
 18. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  198
  се согласувам, дечко ми одлепува на француски маникир, или барем да се средени ако ништо друго. Имам другари што мразат лакирани нокти, ставот им е ај што морате лицето, морате ли и рацете да си ги шминкате :D . Зависи од дечкото значи
   
 19. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  nisto poodvatno nema od nesredeni nokti.kolku saka neka e ubava,ubavo bolecena,slatka koa ke vidsam grizeni nokti so ostatoci od lak djabe i e se.a da ne zboruvam pa za vozrasni zeni uste poloso.
  sakam temni boi,kako bordo,temno kafeni, a sega mi e omilen crn,ama ne e ubavo na dolgi nokti :lol:
   
 20. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  198
  дај кажете некој поквалитетен лак што побрзо се суши и не се лупи за 1 ден, знам дека не одговара на темава, ама да не отварам сега нова :)