1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку најдолго би чекал?

Дискусија во 'Секс' започната од easyyyyy, 21 јануари 2011.

  1. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    ако е невина незнам 8 месеци преку сила а ако не е 3 месеци максимум според мене
     
  2. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Се е релативно. :D
    Зависи од љубовта што ја чувствува спрема девојката, од возраста како и од минатото...
    Да речеме дека некој нема девојка 2 години. И што во текот на тие 2 години редовно одел со к***и? :^) Ако се возрасни и двајцата и ако се подготвени за таков чекор нема потреба да чекаат со години. Тоа е веќе измачување и не е докажување на некоја љубов посебно ако претходно биле сексуално активни.
    Е сега ако некој не е подготвен за таков чекор ни под разно не треба да го направи тоа само за да ја "спаси" врската. :!:
    Немора да значи дека дечкото изневерува во подолга врска но сигурно нема да чека цела вечност. Затоа лично сум против голема разлика во години меѓу партнерите. Пр. девојче од 15 со дечко од 20 мене никако не ми оди :?:
    Познавам пар кои се повеќе од 2 години во врска и сеуште немаат односи. Девојката е на моја возраст а момчето верувале или не е 4 години постаро. Сигурно си има свои потреби но ете кај него љубовта е посилна. :)
    А колку најдолго би чекал вашиот дечко никој неможе да ви одговори точно освен ТОЈ. Лично кога би имала дечко повеќе би сакала да ми раскине и да биде јасен дека НЕМОЖЕ без тоа отколку да ме изневерува. :tmi: Не верувам дека постојат многу возрасни машки кои би чекале повеќе од 5-6 месеци... Ретки се тие кои љубовта ќе ја стават пред своите потреби.
     
  3. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Не мора да значи дека ќе ги стави потребите пред љубовта. Мене бившиот ме чекаше две години, ама на крај раскинавме. И тоа не ми раскина тој поради тоа што не сум била со него, туку јас му раскинав. Едноставно љубовта од моја страна згасна. А и не беше баш дете, 20 имаше. Значи се е индивидуално, до човекот е. Со добар и смирен разговор се се решава.
     
  4. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Колку би чекал ? Зависи од човекот многу нормално и зависи и од тоа дали те сака или иде со тебе ради една работа т.е да му дадеш . Верувале или не идам 13 месеци со дечко ми па не сум скината имам 18 години . Дури и бевме на одмор заедно па имав добиено првин па ми престана па сакаше да се обиде но сфатив дека ја уште не сум спремна и нејќам да го направам тоа иако знам дека можам да му верувам и дека се сакаме но ете не можев. Па еве уште идеме !
    Така да немојте да избрзувајте со таа работа ако ве сака ќе ве чека ако не ќе си најдете друг :)
     
  5. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    На партнери кои и двајцата се по 18 или 18+ години не ја сфаќам поентата на долгометражно чекање . Мислам месец два преку сила три можам да сфатам .Ама повеќе ни јас не би го чекала да се реши . Мислам сите запнале со тоа ако те сака ќе чека , па и таа ако го сака ќе сака и телесно и духовно да му покаже дека го сака.Ако толку го сакаат партнерот како може да не ги привлекува и сексуално? На овие години кога веќе сум во врска не ми треба некој само да се чматаме и да се фаќаме како у основно да сме уште.Сфаќам да апстинираш од секс ако имаш врска на далечина или немаш партнер за озбилно па не сакаш да се впушташ во ништо на страна , ама при редовен партнер и врска јас на овие красни години да се лишувам од задоволства и да чекам година дена а притоа да не сум ни сигурна што ќе излезе од таа врска , не благодарам. Штом месеци и месеци не сте сигурни дека тој е тој не сфаќам што си го трошите и вашето и времето на дечкото.Па ако толку се сакате на секој можен начин ќе сакате да му ја искажете љубовта.Јас помеѓу двајца вљубени тоа го гледам како љубовен чин, како водење љубов не само обичен секс.
     
    На makedonkamak, glosipgirl, Strumka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Зависи колку се големи партнерите.
    Ако се фатиле на 14, нека чекат 3-4 години :lol:
    Иначе мислам дека е многу важно да е женското спремно. Покомплексни сме, а и малце општеството така ни налага.
    Пример мене ме "чекаше" 8 месеци.
    Ама ако во било кој момент то чекање јас го праев заради демек шо ќе речи, или ако ми претставуваше мачење, немаше воопшто да чекам.
    Тогаш бев спремна, тогаш :D Момент. Се случи.
    А мислам дека нема точен одговор колку би чекал. Секој со карактерот, секој со напаленоста хаха... Ама мислам дека можи секој да се стрпи неколку месеци посебно ако му е прв на чупето.
     
    На Otavinea_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. makarov

    makarov Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    47
    Ако те сака ќе те чека ама ќе чека се до оној момент додека не му удри спермата во глава и не се најде некоја да му крене опашката па тогаш работи инстиктот, па може и да го подклаи и ондак проблеми. Ова не зборувам за оние случаеви каде парот се малолетници и каде и двајцата се невини.

    Затоа ако се сакате уживајте и не гледајте на време туку препуштете се слободно и природно да дојде тоа и кога ќе дојде (може да дојде и после 2 недели на пример) не го преќинувајте само ради временската рамка.
     
  8. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Ако и двајцата се веке биле сексуално активни, на некојси 20тина години, месец дена е максимумот според мене. Добро, зависи секако и колку се поврзани, со мојот сегашен партнер се запознавме и се зближивме многу како пријатели, и една вечер се бидна одеднаш, мислев дека ке биде само еднашка но сакаше врска, ми се допадна идеата и толку.. Не ја гледам поентата во чекање, стварно.

    Ако се работи за тинејџерски пар тогаш зависи многу до годините и до зрелоста.. никако пред 3-4 месеци врска според мене, сепак невиност даваш не чаша вода.. А според мене тоа важи и за машките, и тие вечно ја паметат првата девојка во креветот, не треба со тотален странец да се прави тоа..
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Тие што мислите дека ве чекал една или две години, и понатаму слободно мислете дека ве "чекал." :D Си изневерувал таму, а таа ќе си мисли ја чекал. Јеа, шр. |(
    Ако и тој бил невин ајде де, гледам логика, ама никој не може и нема да ме убеди дека сексуално активен дечко ќе чека некоја година - две. Машки хормони се бре тоа човече.
    Ако се сексуално активни и доволно возрасни, максимум би издржале еден месец до два. И доволно е.

    Кога девојката е невина, може да се почека до тогаш кога таа ќе биде спремна и ќе го посака тоа.
    Е сега, негов избор е дали ќе чека или ќе "чека". :D
    Сурова реалност, јбг.
     
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    мое мислење е дека зависи од дечкото и неговиот карактер,колку те почитит и колку те сакат,дали вашата врска е сериозна и вреди да се чекат или..? И колку желбата за секс го мава во глава! дечко ми ме чекаше 2 и пол месеци,бев надвор од државата и сигурна сум дека не ме изневери 100% ама затоа кога се вратив беше оргазмично :P хахаха
     
  11. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Автобус 15-тина минути :?: После такси би си фатил.
    А за тоа ли збориме :?:

    За тоа што вие зборите, мислам дека би требале да чекате бар до 18 години.
    Јас не чекав па ете....... гледате... што стана од мене :geek:
    Мислам и дека помага и ако двајца чекаат. Сам ако чекаш ќе ти биде досадно ;)
     
  12. Chikaa

    Chikaa Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    46
    Има нешто возбудливо во таа неизвесност,на чекање и воздржување,после тоа интензитетот на емоциите е многу посилен,како и самиот чин. :f:
     
  13. sungod

    sungod Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    40
    Thumbs up, се согласувам со секој збор. Обично тоа чекање би го сфатил до кај 18 години, т.е ако девојката е невина. Но, за некој кој бил сексуално активен, независно машко или женско, мислам дека ако има физичка привлечност некако несфатливо ми е како може да се издржи повеќе од 2 месеци...еве уште еден месец плус гратис, со тешко срце го давам :D. Ако нешто не ве влече да сакате да го видите партнерот гол и да имате интимен однос, да ги "истурите" страстите еден врз друг, тогаш мислам дека нема доволно голема привлечност физичка.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Mene mi dade garancija ke me cheka :3 ne mi e ich gajle :D si veti si dade zbor i kraj :D ako ne ke go kazam na majka mu :D :D :D :D :D :D ne be tipchevo e skros ok :D ke me ceka kolku sakam :D
     
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Во темава би требало да се прецизира дали се мисли исклучиво на секс во смисла контакт пенис-вагина, или спаѓа тука и оралка, взаемно рачно... и да не набројувам други „сочни„ изрази. :lol:
     
  16. broken1

    broken1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Mene me ceka 1 godina :) pogolem e od mene 4 godini, posho sum mala i nejcam us sea da mu dam,i mu objasniv ako si spremen da me cekas i ako mislis deka vredit okaj ama ako ne si siguren slobodno da me ostajs ,i ako sakas da iznevervis ostajme poce respekt ce imam zatebe ... i mi kaza deka prv pat vo zivotot e siguren i deka ce me ceka kolku i da e potrebno :D <3
     
  17. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто сексот го издигате на едно такво рамниште како да е нешто којзнае што. Тоа е едно прекрасно чувство што се случува помеѓу 2 или повеќе особи зависно од афинитетите, и доколку се практикува правилно е сосема безбедно и нема потреба од чекање.
    Како што рече Лара, зошто да тој докаже дек ве сака, зошто вие не докажете дека го сакате? Зарем единствен доказ деа ве сака е тоа што ќе ве чека и ќе ве држи за раче? За мене поголем доказ дека ве сака е да се потруди да ви овозможи незаборавни мигови исполнети со многу уживање а не да се држите за раче и дремете како идиоти.
    Незнам зошто мислите дека со сексот добиваат само мажите а вие сте добродетели и ете, не ви се сака ама заради него ќе му дадете. Треба да се ослободиме тие застарени стереотипи дека жената несмее да иницира секс, дека ако го прави тоа е курва, потоа дека со самиот чин жената е понижена и треба незнам ни јас колку да ти докажува дека те сака за да му „дадеш..... Сватете го сексот како едно задоволство, дружење, размена на енергија и не размислувајте дали е вистинскиот или незнам ти што, секогаш кога сте уверени дека е тој вистинскиот знајте дека грешите. Дури и да се покаже дека е тотален идиот нема потреба од каење или чувство на искористеност. Во тој момент сте чувствувале дека треба да го направите и сте го направиле, се останато е небитно. Единствено може да се каете ако тој не се потруди да и ие уживате, а доколку уживањето е обострано нема потреба да се каете.
     
    На Peco му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Во врска сум година ипол и не сме имале секс сеуште.19 имаме двајцата..Јас сакам тоа да го направам во брак, дечко ми тоа го знае..ќе видиме колку ќе го исполнам тоа:D:D:D:lol:
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Јооооооооооооој пусто турско.Па нормално не потруја со турскиве серии, ама како што гледам исти се со шпанските. Таму не се знае кој со кој се е*ел кое дете чие е, кој на кого е вујко, офф лелелелеле.
    Моме врба ќе ти никне на п*тката дур се омажиш.
     
    На Strumka22, mh23 и Peco им се допаѓа ова.
  20. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека за тоа нема некој определен рок, се зависи до карактерите и секако нивните потреби. Не дека мислам старомодно или па се подржувам до некои обичаи, но воопшто не би практикувала секс со повеќе патнери. Па се подржувам до тоа. Мојата врска трае 2 ипол години а тоа сеуште не се случило. Едноставно не сум го посакувала тоа и не сум имала желба. Некако како да не чувствувам подготвено, мислам психички.