1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку облека треба минимално да поседувате?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Yellow456, 2 септември 2017.

  1. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Значи темава се однесува на тоа колку парчиња облека за зимски+летен период сметате дека се неопходни и секој треба да ги има?? Не сум сигурна околу тоа дали имам се што ми треба оваа сезона, а школово почнува :?:. Инаку сум 3та година гимназија, а униформите не се носат. Па сакав отприлика да видам дали да ја терам мајка ми да ми купува или не.

    Нејзе и се лоши кога ќе и подречам нешо за купување :lol: А јас на пример цел ден би поминала на шопинг.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека нема правило тука...
     
  3. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    Ако ти е за школо, мислам дека веќе имаш маица, блуза, џемпер, фармерки, чизми, патики и јакна.
    Сигурно не идеше гола и боса до сеа.
    Доста ти е.
    Не ја троши мајка ти на глупости.
    Оди види некој молив, пенкало, книга да не ти треба.(facepalm)
     
    На Nalutena1 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    se slozuvam jas edna ista bluza i farmerki cela nedela sum gi nosela osven ako po nekoja slucajnost ne gi izvalkam.jakna kupiv za na fakultet prva godina i 9 godini istata ja nosev dodeka ne ja iznosiv.ne mora jakna od 3000den da nosam sekoj den razlicna nejasno mi e zosto denesnive deca se mnogu zbesnati
     
    На *Ane*, Gosh и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.251
    Јас средно поминав со 2-3 пара панталони, по неколку блузи, јакна една во неколку години и така. Сега кога сама заработувам, имало и периоди кога сум имала по 5-6-па и 8 пара панталони и фармерки заедно, но сега се сведувам пак на 4. Купувам колку што ми треба, не повеќе па да стои и да стане демоде додека да ја облечам. Мене 6-7 маици и кошули заедно ми се доволни да ги менувам.
     
    На marchi-cool и Gosh им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Супер е насловот и темата, ќе се развиеше добра дискусија и одлични совети доколку воведниот дел не беше ограничен само за облека во школо
     
    На MissDior, katalina, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  7. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Ако ме прашаш мене, треба да поседуваш доволно квалитетна облека за да направиш над 7 изводливи комбинации. 2 пара чевли, 2 пара фармерки/пантолони и 3-4 блузи/маички. Тоа важи за секоја сезона. Се додека алиштата ти се чисти и квалитетни, во ред е.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Зависи, нема правило колку мислиш дека ти е доволна.
    Јас поседував дури и премногу, неодамна го чистев шкафот и оставив само она што го носам и ми треба, непотребните работи ги дадов на луѓе кои им треба. Порано доста често купував, сега само по потреба.
     
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Колку повеќе толку подобро. За жал нема секој можност да одвои поголеми средства за повеќе парчиња. Она што според мене е неопходно се барем по два пара чевли за секоја сезона, два пара штикли, 2-3 пара фармерки/панталони, барем 5-6 блузи/кошули, неколку маички, 1-2 јакни, 2-3 чанти, неколку посвечени парчиња за излегување, капут а за летен период плус некое лесно фустанче и шорцеви. Ова општо а за на училиште нормално со исклучок на штиклите, свечените парчиња, капутот и чантите кои може да се заменат со ранец. На сето ова би додала неколку марами и бижутерија кои најчесто не чинат многу а со чија помош комбинациите ќе се освежат и ќе делуваат поинаку.
    Не дека има правило, но сепак за мене лично ова би бил минимумот на потребна облека.
     
  10. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Да ја активираме темава?:hai:

    Мене ме фасцинира капсул гардеробата и проектот 333.
    Капсул гардеробата, особено ја гледам на youtube, станува доста популарна и идејата е да имаш мала колекција на парчиња кои ги сакаш и носиш од сезона во сезона, да можеш лесно да ги комбинираш. Убавината е што немаш особени правила, твојата капсул гардероба може да е поголема или помала.
    Слично, проектот 333 e минималистички поглед кон облеките кои ги носиме, каде главното правило е 33 парчиња кои можеш да ги носиш 3 месеци.

    Па ме интересира, дали некој лично има пробано или е заинтересиран/на?
    Јас лично се на се имам околу 100 парчиња облека, вклучувајќи јакни, без обувки,ташни, марами. Се надевам малку да ги намалам бројките, бидејки многу позабавен ми е процесот на облекување кога имам помал избор и притоа се чуствувам по креативно :sun:
     
    На Ariel, GoodGirl45 и Kohlensäure им се допаѓа ова.
  11. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Бела кошула
    Црно сако
    Одличен пар фармерки кои ти стојат перфектно
    Црн фустан
    Кожна јакна
    Црни класични потпетици
    Класични панталони
    Црн зимски капут

    Мислам дека ова се основните парчиња кои секоја девојка треба да ги има во плакарот.Од нив можат да се изведе и дневен casual изглед, деловен изглед и вечерен изглед за било каква прилика.
    Секако ова не е доволно но сите овие парчиња се наоѓаат при рака во секој момент кога не знаеш што да облечеш.

    Кога се во прашање ваквите елементарни парчиња мисла дека е најдобро да се избират нрутрални бои - црна, бела, крем и сива. Класични безвременски модели без украси и принтови кои ќе можат да се носат со години и нема да се демоде.

    Што се однесува до школската гардероба, маички, фармерки, јакна, тренерки и патики се доволни.
     
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Мене ми е важно одделните парчиња облека лесно да се комбинираат едни со други. Тоа не ми е тешко да го постигнам, бидејќи имам едноставен стил на облекување и најчесто парчињата облека ми се еднобојни, без шари, во црна, бела, сива боја и некоу други што се полесни за комбинирање. За официјални настани, прослави итн. секако дека е потребно нешто друго (фустан, костим итн.) Но за секој ден, мислам дека е можно и со релативно малку облека да се направат многу комбинации.

    На Youtube има голем избор од видеа за капсул гардеробата

     
    На cresa-jagoda, Guns N` Roses, Ugly Duckling и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Немам многу гардероба, никогаш не сум сакала да имам. За на работа, од прилика по 5-6горни парчиња, 2-3 долни и 2 пара чевли по сезона ми се доволно. Ама не е само работа - за излегување, свечености, спортски, кежуал... ете ти полн плакар :D
     
    На mal.ecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. sanja8

    sanja8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Мислам дека поинтересното прашање е колку облека оптимално, а не минимално, би требало да поседуваме. И мислам дека прашањето нема единствен точен одговор, зависи од десетици фактори...
     
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.750
    Пол:
    Женски
    Секогаш купувам облека што можам да ја искористам во повеќе комбинации. Не купувам нешто ако не можам да го искомбинирам со останатиот дел од облеката. Некогаш и додатоците ја менуваат цела комбинација, а за тоа не треба којзнае колку. Сѐ е до креативноста.