1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку облека треба минимално да поседувате?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Yellow456, 2 септември 2017.

 1. Yellow456

  Yellow456 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2016
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Значи темава се однесува на тоа колку парчиња облека за зимски+летен период сметате дека се неопходни и секој треба да ги има?? Не сум сигурна околу тоа дали имам се што ми треба оваа сезона, а школово почнува :?:. Инаку сум 3та година гимназија, а униформите не се носат. Па сакав отприлика да видам дали да ја терам мајка ми да ми купува или не.

  Нејзе и се лоши кога ќе и подречам нешо за купување :lol: А јас на пример цел ден би поминала на шопинг.
   
  На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.957
  Допаѓања:
  75.630
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека нема правило тука...
   
 3. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  32.736
  Ако ти е за школо, мислам дека веќе имаш маица, блуза, џемпер, фармерки, чизми, патики и јакна.
  Сигурно не идеше гола и боса до сеа.
  Доста ти е.
  Не ја троши мајка ти на глупости.
  Оди види некој молив, пенкало, книга да не ти треба.(facepalm)
   
  На Nalutena1 и marchi-cool им се допаѓа ова.
 4. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.867
  Допаѓања:
  14.221
  Пол:
  Женски
  se slozuvam jas edna ista bluza i farmerki cela nedela sum gi nosela osven ako po nekoja slucajnost ne gi izvalkam.jakna kupiv za na fakultet prva godina i 9 godini istata ja nosev dodeka ne ja iznosiv.ne mora jakna od 3000den da nosam sekoj den razlicna nejasno mi e zosto denesnive deca se mnogu zbesnati
   
  На *Ane*, Gosh и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.887
  Допаѓања:
  11.019
  Јас средно поминав со 2-3 пара панталони, по неколку блузи, јакна една во неколку години и така. Сега кога сама заработувам, имало и периоди кога сум имала по 5-6-па и 8 пара панталони и фармерки заедно, но сега се сведувам пак на 4. Купувам колку што ми треба, не повеќе па да стои и да стане демоде додека да ја облечам. Мене 6-7 маици и кошули заедно ми се доволни да ги менувам.
   
  На marchi-cool и Gosh им се допаѓа ова.
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.845
  Допаѓања:
  47.938
  Пол:
  Женски
  Супер е насловот и темата, ќе се развиеше добра дискусија и одлични совети доколку воведниот дел не беше ограничен само за облека во школо
   
  На MissDior, katalina, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
 7. sj *O*

  sj *O* Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.918
  Пол:
  Женски
  Ако ме прашаш мене, треба да поседуваш доволно квалитетна облека за да направиш над 7 изводливи комбинации. 2 пара чевли, 2 пара фармерки/пантолони и 3-4 блузи/маички. Тоа важи за секоја сезона. Се додека алиштата ти се чисти и квалитетни, во ред е.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Belgin1

  Belgin1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  8.356
  Пол:
  Женски
  Зависи, нема правило колку мислиш дека ти е доволна.
  Јас поседував дури и премногу, неодамна го чистев шкафот и оставив само она што го носам и ми треба, непотребните работи ги дадов на луѓе кои им треба. Порано доста често купував, сега само по потреба.
   
 9. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.195
  Допаѓања:
  30.808
  Пол:
  Женски
  Колку повеќе толку подобро. За жал нема секој можност да одвои поголеми средства за повеќе парчиња. Она што според мене е неопходно се барем по два пара чевли за секоја сезона, два пара штикли, 2-3 пара фармерки/панталони, барем 5-6 блузи/кошули, неколку маички, 1-2 јакни, 2-3 чанти, неколку посвечени парчиња за излегување, капут а за летен период плус некое лесно фустанче и шорцеви. Ова општо а за на училиште нормално со исклучок на штиклите, свечените парчиња, капутот и чантите кои може да се заменат со ранец. На сето ова би додала неколку марами и бижутерија кои најчесто не чинат многу а со чија помош комбинациите ќе се освежат и ќе делуваат поинаку.
  Не дека има правило, но сепак за мене лично ова би бил минимумот на потребна облека.
   
 10. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  1.400
  Пол:
  Женски
  Да ја активираме темава?:hai:

  Мене ме фасцинира капсул гардеробата и проектот 333.
  Капсул гардеробата, особено ја гледам на youtube, станува доста популарна и идејата е да имаш мала колекција на парчиња кои ги сакаш и носиш од сезона во сезона, да можеш лесно да ги комбинираш. Убавината е што немаш особени правила, твојата капсул гардероба може да е поголема или помала.
  Слично, проектот 333 e минималистички поглед кон облеките кои ги носиме, каде главното правило е 33 парчиња кои можеш да ги носиш 3 месеци.

  Па ме интересира, дали некој лично има пробано или е заинтересиран/на?
  Јас лично се на се имам околу 100 парчиња облека, вклучувајќи јакни, без обувки,ташни, марами. Се надевам малку да ги намалам бројките, бидејки многу позабавен ми е процесот на облекување кога имам помал избор и притоа се чуствувам по креативно :sun:
   
  На Ariel, GoodGirl45 и Kohlensäure им се допаѓа ова.
 11. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.662
  Допаѓања:
  1.968
  Бела кошула
  Црно сако
  Одличен пар фармерки кои ти стојат перфектно
  Црн фустан
  Кожна јакна
  Црни класични потпетици
  Класични панталони
  Црн зимски капут

  Мислам дека ова се основните парчиња кои секоја девојка треба да ги има во плакарот.Од нив можат да се изведе и дневен casual изглед, деловен изглед и вечерен изглед за било каква прилика.
  Секако ова не е доволно но сите овие парчиња се наоѓаат при рака во секој момент кога не знаеш што да облечеш.

  Кога се во прашање ваквите елементарни парчиња мисла дека е најдобро да се избират нрутрални бои - црна, бела, крем и сива. Класични безвременски модели без украси и принтови кои ќе можат да се носат со години и нема да се демоде.

  Што се однесува до школската гардероба, маички, фармерки, јакна, тренерки и патики се доволни.
   
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.217
  Мене ми е важно одделните парчиња облека лесно да се комбинираат едни со други. Тоа не ми е тешко да го постигнам, бидејќи имам едноставен стил на облекување и најчесто парчињата облека ми се еднобојни, без шари, во црна, бела, сива боја и некоу други што се полесни за комбинирање. За официјални настани, прослави итн. секако дека е потребно нешто друго (фустан, костим итн.) Но за секој ден, мислам дека е можно и со релативно малку облека да се направат многу комбинации.

  На Youtube има голем избор од видеа за капсул гардеробата

   
  На cresa-jagoda, Guns N` Roses, Ugly Duckling и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.185
  Немам многу гардероба, никогаш не сум сакала да имам. За на работа, од прилика по 5-6горни парчиња, 2-3 долни и 2 пара чевли по сезона ми се доволно. Ама не е само работа - за излегување, свечености, спортски, кежуал... ете ти полн плакар :D
   
  На mal.ecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. sanja8

  sanja8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Мислам дека поинтересното прашање е колку облека оптимално, а не минимално, би требало да поседуваме. И мислам дека прашањето нема единствен точен одговор, зависи од десетици фактори...
   
 15. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.833
  Допаѓања:
  8.232
  Пол:
  Женски
  Секогаш купувам облека што можам да ја искористам во повеќе комбинации. Не купувам нешто ако не можам да го искомбинирам со останатиот дел од облеката. Некогаш и додатоците ја менуваат цела комбинација, а за тоа не треба којзнае колку. Сѐ е до креативноста.