1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку оброци му давате на вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 21 октомври 2012.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    7.974
    Пол:
    Женски
    Ni mojot ne fati cucla, a i da fatese nemase sansi da go lazam so toa i da ne mu dadam da jade noke za da spijam jas samo, i ako deset pati se razbudi i bara mleko deset pati ke stanam ke mu dadam. A i ubavo pisa blessed ako e gladno lazalkata ne go zasituva...
     
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Ни големиов не фати ни цуцла лажачка ни шише,а на бебево не му ни нудам.. Купив но стојат уште неотпаковани.. Сум за ставот да се дои дете колку сака и кога сака.. Брзо се фати ред со второво, дали и дека побрзо добив млеку а и имав искуство веќе.. Кога си дојдовме од болница дома имавме 16подои во 24 часа.. Сега на нецели 6недели сме на 10-12подои..првото го доев до 2год и 3 месеци.. Ноќе престанс да станува на 13 месеци.. А до тогаш се разбудуваше на неколку часа.. Бев и шише млеко и цуцла лажачка :) :)
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  3. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Мајки , втор оброк во колку саат им давате на бебињата ? :)
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Околу 2 напладне јас
    Најкасно три

    Зависи кога станала сабајле
     
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Меѓу доручек и ручек има пауза, млеко мислам? Мојава околу 11 јаде овошна каша, наутро цица и спие, затоа прашувам, да знам дали пред да воведам ручек да го скратам утринскиот подој и да ја дадам кашата околу 8 и пол, па спиење, па цицање/ад, па ручек? Или да терам доручек 11, а ручек 2-3? :wasntme:
     
  6. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас треба вака да му давам :млеко , доручек,млеко, ручек и продолжувам со млеко до крај ... ама со таков ред ручекот ме фака во 5-6 попладне. Мислам дека е касно ..и јас сум збунета поради тоа .
     
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Исто и мене касно ми доаѓа, не сум вовела ручек, но правам план за тоа. Досега вака одлично ми одеше, но нешто мора да се менува. Ако не бива нема да давам млеко меѓу доручек и ручек.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Ке се водите според детето
    Мојата рано стануваше кај 7 наутро.Цица и околу 10 и е доручек(овошна каша и житакрки).После кај 12 цица или пиеше мое млеко од шише и околу 2-3 напладне ручек.Се останато цицање и беше на таа возраст
     
  9. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Утре ке дадам помалку млеко мегу доручек и ручек за да огладне побрзо и ручекот да е порано. Па ке видиме како ке бидеме . Мора да пробаме на неколку начини :)
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    7.974
    Пол:
    Женски
    Ke si cica koga ke se razbudi sabajle pa dorucekot ke go pomestis porano nakaj 10 rucekot nakaj 2-3. Ako e pokasno dorucekot nakaj 11 da receme togas rucekot nakaj 4. Ke se orentiras po dorucekot koga bil. Jas dur nemase vecera vovedeno rucek vo 4 mu davav za da go drzi do pokasno koga vovedpv vecera rucekot e do 3-3 ipol najkasno a vecerata vo 8 izmegju cica koga saka i kolku saka.
     
  11. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    А помеѓу доручек и ручек цица ли? Или кога како? Мојата буквално цицнува на секое по 2-3минути, а сакам да знам дали да носам ад кога ќе ја оставам тој период или на 2-3 саати по доручек одма може да се даде ручек.
     
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    7.974
    Пол:
    Женски
    Cica kolju da zaspie, obavezno spie pomwgju dorucek i rucek. Ke si vidis probaj i vaka i taka ke fatite red samo sledi go deteto toa ti kazuva
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  13. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Мајки за три недели почнувам на работа, имаме 2 оброка, кога ќе станеме цицаме, потоа овошје, па пак цица и втор оброк зеченлук.. за 2 дена ќе имаме 8 м, воведовме мевце, сеа од пон почнуваме со млечни.
    Ме интересира како изгледа од прилика менито на вашите бебушки околу 9 месеци, морам да скратам еден подој и да воведам ужина.
    Цела сум во збунки, не знам како и со што да организирам оброци, ужини :( бабите ќе го чуваат дур тргнеме во градинка...
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Немам таква мака ама пробај пример овошни јогурт да воведеш место млечна формула. Или пак ако имаш опција да се одмолзуваш во шише да го пие. Или формула едно шише додека си дојдеш.
     
  15. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Kolku podoi bi trebalo da ima bebe na 8m. Dali se dovolni vo tekot na denot 3, nautro, posle rabota kon 17h i navecer pred zaspivanje? Imajki v predvid deka ima vovedeno samo eden obrok- pojadokot od 120gr -150gr, a se trudime da pocneme i vtor obrok, no nekako tesko ni odi. Za edna nedela trgnuvam na rabota, pa da znam kolku hrana na den e dovolno da vnesuva sega veke koga nema moznost da cica koga mu se saka na bebe..
     
  16. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Јас мислам дека се малку, ама се споредувам со себе па незнам...ние на 10+ со 3 оброци, имаме 4 подои преку ден и 100тина ноќе :doh:
    А цица ли во текот на ноќта?
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Од појадокот до цицањето е многу растојание, ако не воведеш 2 оброк ќе биде тешко. Да се измолзуваш оваа недела да има што да му дадат ако се згусти ситуација??? :?:
    И јас за месец дена тргнувам на работа, со дохраната ептен тешко ни оди, само еден оброк и тоа едвај 70-80г, уште од сега ме фаќа страв како ли ќе биде. Јас пак во 3 смени ќе работам, а тој уште се буди во текот на ноќта мин 3 пати за цицање. :worried:
     
  18. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    da i nie sme 100 pati preku noke, nekade do 6ti mesec cicase samo ednas vo tekot na nokta, od 7m navamu cel mesec veke se fati 10 pati se budi i cica, a preku den sega cica pomalku. I jas mislam deka se malku 3 podoja preku denta koga ke trgnam na rabota, i sega sum totalno zbuneta i vo misla i panika kako da postapam.... @Lolipop23 A za izmolzuvanje neznam dali ke imam dovolno za da se izmolzam, veke mislam nemozam da napunam celo sise so molzenje.. koga cica bebe ima mleko, no treba da skoknam nekoj podoj za da se izmolzam inaku taka nemam dovolno.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Ќе пројаде кога ќе почнеш на работа. На почетокот помалку, ама ќе јаде, ќе видиш. И моево такво беше, одвај неколку лажички да касне. Ама еве го сега, да не го подречам, си ручка убаво два цели оброци, еден оброк до пред месец дена имаше со ад млеко (60-90 мл), ама сега тоа е заменето со кисело млеко. Јас не се измолзувам, малото цица пред да одам на работа, кога ќе се приберам дома и за заспивање, и секако ноќе кога ќе му текне. Вечера не јаде секоја вечер, иако спремам, ама некогаш ќе касне, некогаш не, зависи. Ама цице не одбива.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    @Annath na toa se nadevam koga ke me nema mene da projade. Utre i drugiden ja ostavam na test kaj baba i cel den bez mene, pa ke vidime pozitiven rezultat dali ke ima, dali ke jade rycek i toa od zelncuk (zosto odbiva zelencuk vo posledno vreme, i od toa mi se kinat nervi :envy:) :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.