1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.234
    Туку чисто за информација. Способна сум сама да се нашминкам, да си направам фризура. Често и позајмувам фустани или ги вртам едните те исти.
    За кој трошок плус правиме муабет?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.477
    Допаѓања:
    38.114
    Пол:
    Женски
    Ако некој после свадба оди да оговара наоколу кој колку му донел тоа само за него кажува колку е мизерен.
    Мислам да, не ми иде на свадба да се појавиш со 1000-ка, ама тоа зборење наоколу е уште побезобразно.
     
    На sj *O*, IRBBB, _beautyy_ и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.816
    Допаѓања:
    4.472
    Пол:
    Машки
    А што е побитно? Тетка ти и братучеди ти (на пример) да дојдат со 1000. или да не дојдат ич? Или не мора ни тетка, нека е комшивката што секој ден се гледате, и` го оставате клучот кога одите на одмор итн?
     
    На _beautyy_, no name5, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.014
    Допаѓања:
    18.181
    Пол:
    Женски
    Ако некој ме збори наоколу зашто сум однела помалку, негов срам е, не мој.
    Јас немам срце да јадам гомна кој колку ми донел. Дури и стварно да сметам дека малку донел, не би оговарала, за себе ќе си го чувам.
    А бтв некој ако сака да ве оговара, ќе ве оговара и без повод да му дадете.
     
    Последна измена: 1 септември 2022
    На sj *O*, senjorita-v, _beautyy_ и 3 други им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.229
    Блиските, битно ми е да дојдат.
    Ама не ми беа сите тетки и блиски на свадбата...
     
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.816
    Допаѓања:
    4.472
    Пол:
    Машки
    Тетки - сестри на родителите не ти дојдоа?
     
  7. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.707
    Пол:
    Машки
    Ти рече не носиш такви поклони, од каде сега океј? ^_^
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  8. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    1.046
    Каниш луѓе кои ти се блиски и драги и ги гледаш како такви, не како банкомати. Се канат за присуството, не за заработка. Никој не е должен да плаќа туѓи екстравагантни замисли за венчавки за кои се зеле кредити. Па уште наложено во плик, сега одма. Можеби ќе дојде некој со уметничка слика или сет кристал, не го примаме? Седите на влез и запишувате во тефтер тој и тој толку донел, пиши го во графата за срамота? Бирате мени во ресторан според тоа колку имате да ги почестите луѓето или бирате колку може помалку да е порцијата ама да ми донесат пари за да заработам? Свадбава чист бизнис станала.
     
    На sj *O*, _beautyy_, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.051
    Пол:
    Женски
    Ух, колку точен заклучок. Тоа сакав да кажам, празно плико можам да однесам, празна кутија ќе се примети, срамота.
     
  10. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.236
    Допаѓања:
    31.104
    Пол:
    Женски
    Кај некои кои не ми се толку блиски обично практикувам да однесам 50 евра ако сум сама и 100 евра ако сме двајца. Кај блиски повеќе. Според мене ок е и помалку ако некој не е при пари. Секако вон тоа постојат и дополнителни трошоци како цвеќе, фотографии, превоз... А изгледот на некоја гостинка не е мерило, гледам сте коментирале демек има за да се среди а носи малку. Ако носам убав фустан не значи дека е за таа свадба купен можеби пред тоа е носен на многу настани. Во поглед на шминка, фризура и нокти, има талентирани девојки кои сами умеат да се средат а да изгледа како тоа да го направил професионалец. Разгледајте ги само соодветните теми, каде се објавувани прекрасни фотографии од шминки или фризури кои самите си ги правеле. Свадбата е трошок за младенците а на подароците неможе однапред да сметаат. Убаво е да се однесе некоја пристојна сума но и во склад со можностите. А колку чини порцијата е и нивна желба на крајот на краиштата, во ист ресторан има различни цени во зависност од менито. Има луѓе со помали примања кои едвај им ги покриваат трошоците и не е поентата во тоа да мизеруваат месецот само затоа што од нив се очекува да однесат одредена сума.
     
    На sj *O*, IRBBB, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.707
    Пол:
    Машки
    Вчера најгласна беше против вакви поклони, и дека биле материјалисти тие кај кои што се носеле, денес ти било океј. :)
     
    На Jasmin88 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.051
    Пол:
    Женски
    Да, стварно тоа сакав да го кажам вчера. Не можам да им најдам ред на моите промени во расположение. (facepalm)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.892
    Допаѓања:
    7.500
    Овие суми функционираат во општество каде не се канат стринки и тетки и не се прават свадби со 500 гости како кај нас, туку со навистина наблиските. Е тогаш нема да сте поканети на 11 свадби во една година туку на 2.

    Е сега тука е и моментот што кај нас свадби се прават за младите да соберат некое евро, а многу поретко за гостите да се осеќаат убаво, пошо мама и тате ги плаќаат свадбите од кредити, а они ги собираат подароците.

    Ако ја правиш свадбата со сите детали, добра храна, избор на пијалок, кошта повеќе од 2000 по човек и нема да повикаш 400 гости, туку оние 100 што стварно сакаш да ги почастиш. Ама пошо повеќето бираат поефтини порции и од пијалок нудат смедеревки за да си дозволат поголем број гости, така и гостите ќе носат минимален подарок.
     
    На IRBBB, _beautyy_, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.229
    Tie spagjaat vo bliski.
     
    На Orthophill и Just.do.it им се допаѓа ова.
  15. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    3.749
    Пол:
    Женски
    И да ги викнете сите блиски не значи дека секој ќе ви стави голема сума.
    Јас си дочекав од вујко ми за свадба само 20 евра а имавме се на се вкупно 100 гости значи само најблиски. Е сега што е фората не ми беше работата што ставил 20 евра и што пред се ми е вујко туку сите 4ца значи он, вујна ми и двете братучедки со сума од 20 евра а јас сум платила порции за нив вкупно 100 евра.
    Вие викате тука па не мора да ме викнеш колку имам ќе дадам . Точно еве јас не можам да не го викнам вујко ми е и не е дека немал повеќе внука од сестра сум му ама да ми дојдеш со таа сума плаќам 25 евра порција нема смисла.
    Затоа ако немате да одвоите некоја пристојна сума на пари подобро не одете трошок правите само. Не може 4ца да се избацат со 20 евра па и 50 евра.
    Да напоменам не сум сакала ни 200 евра да стави ни 300 евра ама па таква смешна сума е срамота.
     
    На Just.do.it, Misskirova и Jasmin88 им се допаѓа ова.
  16. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    7.594
    Пол:
    Женски
    Сите знаеме горе доле колку се порциите у денешно време и дека нема под 20 евра ништо.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.530
    Допаѓања:
    120.775
    Пол:
    Женски
    Ако не можете да платите за сите порции, или не правете свадба или однапред договорете се со поканетите колку да ви стават во плик.Па, да не ви дојдат тие што не можат да ви дадат колку што сакате.
    Ама, тоа е грубо.
    Какви 100 евра, бе? :rofl:
    Заборaвате каков ни е стандардот.
    И на свадба ви идат, не идат да купат дрва или греалка од вас. :D
     
    На sj *O*, senjorita-v, _beautyy_ и 9 други им се допаѓа ова.
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.809
    Пол:
    Женски
    Ете ова е цела приказна сумирана во едно. А ако ти донесеше вујко ти некој убав поклон? Слика, или нешто за дома? Ама гарант имавте на покана поклон во плик па ете толку ви донеле. Тоа поклон во плик иритира!! Затоа се зезам марама ќе стаам бе од пазар за 200 ден во плик ќе влезе.
     
    На senjorita-v, _beautyy_, Orchidea и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.663
    Допаѓања:
    16.145
    Пол:
    Женски
    Па вака кога ќе размислам за некој ликови и за плико да се потрошиш да купиш е многу :o.
     
    На _beautyy_, Bezimenka90, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  20. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.809
    Пол:
    Женски
    Јас едно знам, ама ова е мое лично мое. Ако правам свадба нема да биде ставено поклон во плик, нема да биде напишано ништо на поканата. На свадби каде што пишува поклон во плик не одам, освен ако морам.
     
    На senjorita-v, _beautyy_, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.